Nauka/medycyna: Polsko-brytyjski przełom w neurochirurgii. Wrocławscy lekarze postawili na nogi sparaliżowanego mężczyznę. Francja: Obiecujące badania naukowców w walce z zanikiem mięśni.


21.10.2014 (IAR) – Polski przełom w medycynie. Prawdopodobnie dzięki nowatorskiej operacji przeprowadzonej we Wrocławiu, sparaliżowany od pasa w dół mężczyzna odzyskał czucie w nogach, a nawet z pomocą chodzika może zrobić samodzielnie kilka kroków. Polskim lekarzom pomagali specjaliści z Londynu i dwie brytyjskie fundacje.

Po brutalnym ataku kilka lat temu mężczyzna miał całkowicie przerwany rdzeń kręgowy. Nie czuł w nogach zupełnie nic i nie mógł nimi w ogóle poruszać. Do regeneracji przerwanego rdzenia kręgowego wykorzystano tak zwane glejowe komórki węchowe. Zwykle pomagają one w odradzaniu się neuronów – to dzięki nim człowiek po przeziębieniu odzyskuje zmysł powonienia.

Lekarze z zespołu doktora Pawła Tabakowa z Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego imieniu Piastów Śląskich we Wrocławiu musieli więc najpierw pobrać z mózgu zdrową tkankę, tak zwaną opuszkę węchową. Potem namnożyli odpowiednie komórki i po dwóch tygodniach wszczepili je razem z fragmentem nerwu pobranego z nogi pacjenta w miejsce przerwanego rdzenia. Po kilku miesiącach mężczyzna zaczął powoli poruszać nogami. Dziś jeździ samochodem i – przy użyciu odpowiedniego sprzętu – jest w stanie o własnych siłach zrobić kilka kroków. Lekarze mają nadzieję, że w przyszłości dzięki urządzeniom ortopedycznym być może będzie on mógł nawet poruszać się samodzielnie po mieszkaniu i jeździć do pracy.

Zdaniem sceptyków, jedna operacja to za mało, aby udowodnić skuteczność zabiegu. Ale według entuzjastów, takie przeszczepy teoretycznie mogą być w przyszłości szansą dla innych sparaliżowanych ludzi.

Specjalną publikację zamieści dziś pismo „Cell Transplantation”.

W badaniach pomagał brytyjski prekursor tego typu badań, profesor Geoffrey Raisman z londyńskiego uniwersytetu UCL. Film o operacji i rehabilitacji pacjenta wyemituje dziś wieczorem telewizja BBC w programie Panorama.

Badania i rehabilitację wspomagały finansowo fundacje Nicholls Spinal Injury Foundation oraz UK StemCell Foundation.

O operacji piszą dziś na pierwszych stronach brytyjskie gazety „The Times” i „The Independent”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ R. Motriuk/wk

22.10.2014 (IAR) – Polscy i brytyjscy naukowcy,którzy dokonali przełomowego zabiegu regeneracji rdzenia kręgowego sparaliżowanego pacjenta, już szykują się do następnych tego typu operacji. Za kilka miesięcy mają rozpocząć się oficjalne poszukiwania kandydatów.

Pacjent leczony w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, nie miał czucia w nogach i nie mógł nimi w ogóle poruszać. Miał przerwany rdzeń kręgowy. Przeszczepiono mu fragment nerwu z nogi oraz tak zwane glejowe komórki węchowe, pobrane z mózgu. Ich zadaniem jest pomoc w odradzaniu się neuronów.

Zabiegu dokonano dwa i pół roku temu; po długiej rehabilitacji pacjent dziś może ostrożnie chodzić wspomagając się poręczą lub chodzikiem.

Główny autor opublikowanych właśnie badań, dr Paweł Tabakow powiedział IAR, że te rezultaty są obiecujące, ale trzeba je potwierdzić i dlatego potrzebne są kolejne takie operacje, a zatem kolejni chorzy. „Taki pacjent w Polsce raz na pięć lat może się zdarzyć. W Chinach czterech chorych na rok. Rzadkość tego rodzaju uszkodzenia rdzenia powoduje, iż ten nabór pacjentów będzie otwarty na cały świat”.

Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego już wyrazili zgodę na następne badania, mówi dr Tabakow i dodaje, że finansowanie mają zapewnić między innymi brytyjskie fundacje. Końcowe rezultaty kolejnych operacji spodziewane są za mniej więcej pięć lat.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ R. Motriuk/nyg

podobne: Nauka: Profesor Grażyna Ginalska nagrodzona za sztuczną kość. oraz: Odkrycie polskich naukowców: Białko z ludzkich włosów pomoże w leczeniu czerniaka i to:  Nauka: Unikalna metoda leczenia raka trzustki została wynaleziona przez 17-letnią Joannę Jurek

Francja: Obiecujące badania naukowców w walce z zanikiem mięśni.

10.11.2014 (IAR) – Francuskim naukowcom udało się zrobić krok na drodze do znalezienia skutecznego sposobu leczenia choroby polegającej na zaniku mięśni. To pierwsze takie osiągnięcie na świecie.

Obiecujące są wyniki osiągnięte w leczeniu psów dotkniętych tak zwaną miopatią Duchenne’a – chorobą genetyczną, polegającą na postępującym i nieodwracalnym zaniku mięśni. Psom wstrzykiwano lek zawierający syntetyzowane białko. Caroline le Guinier – naukowiec z laboratorium w Nantes, gdzie prowadzone są badania, podkreśla, że u większości zwierząt stwierdzono powrót do sprawnego funkcjonowania mięśni. Jej zdaniem, wyniki są na tyle dobre, że w niedługim czasie rozpocznie się wstrzykiwanie leku w dotknięte chorobą przedramię w nadziei na przywrócenie normalnej pracy mięśnia. Dobra wiadomość to potwierdzenie faktu, iż tylko po jednym wstrzyknięciu leku mięsień podjął produkcję niezbędnego białka. Pierwszy człowiek ma otrzymać lek w ciągu roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/em/

źródło: stooq.pl

podobne: Nauka: Sztuczne mięśnie żyją i działają. Polski grafen – duże pieniądze na technologię przyszłości.

Tomasz Alen Kopera

Tomasz Alen Kopera

Reklamy

3 comments on “Nauka/medycyna: Polsko-brytyjski przełom w neurochirurgii. Wrocławscy lekarze postawili na nogi sparaliżowanego mężczyznę. Francja: Obiecujące badania naukowców w walce z zanikiem mięśni.

  1. Pingback: Medycyna: obiecujący lek na raka pęcherza moczowego, pacjenci testują egzoszkielet, statyny kontra cholesterol. Nauka: Tani wynalazek zastąpi kosztowny mikroskop, grafenowe kamizelki kuloodporne. | Łódź Odysa

  2. Pingback: Medycyna i Nauka: Co z nowym programem zwalczania raka? Lekarze boją się wystawiać „zielone karty” pacjentom. Nowy antybiotyk nadzieją w medycynie. Elastyczny implant na pomoc sparaliżowanym. | Łódź Odysa

  3. Pingback: Nauka i Medycyna: Sondy MMS zbadają zjawisko rekoneksji magnetycznej. Ustabilizowały się emisje CO2. Bioniczne oko dla niewidomych. Trójwymiarowe szkielety do hodowli komórek. Czy ebolę w Afryce zastąpią inne choroby. Zakład o wirusa odry. | Łó

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s