Sprawdź czy Twoi bliscy walczyli w Legionach – Wykaz Legionistów Polskich 1914-1918. Ziemkiewicz o micie Legionów Piłsudskiego.


09.11.2014 (IAR) – Internetowa baza legionistów, przygotowana z inicjatywy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, wciąż rozszerza się o nowe dane. Potomkowie legionistów mogą tu znaleźć nazwisko swojego dziadka lub ojca, mogą też uzupełnić informacje o swoim przodku.

„Wykaz legionistów polskich 1914-1918” to 10 lat pracy historyków. Teraz, dzięki możliwości dodawania wpisów przez internautów, baza powiększa się o nazwiska i fakty, do których nigdy wcześniej nie udało się dotrzeć. Zainteresowanie jest zaskakująco duże – podkreśla Anna Osiadacz z Muzeum Józefa Piłsudskiego. Na umieszczone w Internecie hasło „Sprawdź, czy twój dziadek lub babcia służyli w Legionach”, odpowiedziały setki tysięcy ludzi. Bazę uruchomiono w sierpniu podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Rodzin i Przyjaciół Legionów. W ciągu 2 miesięcy odwiedziło ją milion 300 tysięcy osób.

Przedsięwzięcie, które miało być głównie historyczne, stało się bardzo emocjonalne i poruszyło wiele serc – dodaje Osiadacz. Do muzeum dzwonią i piszą ludzie, dla których wielką wartość ma odnalezienie przodków w wykazie legionistów. „Wiedziałem, że znajdę tu mojego dziadka, opowiadał mi o legionach” mówią użytkownicy portalu.

Poszerzanie się internetowej bazy z satysfakcją obserwuje historyk, profesor Michał Klimecki, autor książek o Legionach Piłsudskiego. „Mimo dużej wiedzy o Legionach wciąż nie potrafimy odtworzyć listy tych wszystkich, którzy w nich walczyli” – mówi profesor Klimecki. Jego zdaniem, każda inicjatywa przywrócenia pamięci imion i nazwisk ludzi, którzy walczyli i często ginęli za niepodległość, jest dla naszej pamięci i tożsamości historycznej bezcenna.

Do wykazu legionistów dodana jest interaktywna mapa pamięci a także gra on-line, dzięki której można poznać historię Legionów Piłsudskiego.

Ewa Plisiecka/Radio dla Zagranicy/Siekaj/Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

źródło: stooq.pl

„…Opublikowany przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku „Internetowy Wykaz Legionistów Polskich” to baza nazwisk ponad 30 tys. żołnierzy pełniących służbę w latach 1914-1918 w Polskich Legionach.

Wykaz zawiera dane, dzięki którym każdy użytkownik Internetu może sprawdzić, czy ktoś z jego bliskich walczył w szeregach Legionów Polskich o niepodległość naszego kraju. Aplikacja to wyjątkowy hołd złożony każdemu żołnierzowi Legionów Polskich, dlatego myślą przewodnią Wykazu jest hasło „Każdy się liczy…”

Każdy żołnierz znajdujący się w Wykazie posiada swój profil, który zawiera informacje dotyczące jego pochodzenia i przebiegu służby w Legionach Polskich. Wielu informacji nie udało się jeszcze ustalić, dlatego strona została zaprojektowana tak, by każdy jej użytkownik mógł uzupełnić dane o konkretnych żołnierzach dodając wspomnienia rodzinne, fotografie oraz dokumenty…”

źródło: wceo.com.pl

„…Świętuje się wymarsz Pierwszej Kadrowej, nie świętuje się żadnych innych jej dokonań. Powód? – Niczego do świętowania nie ma – pisze Rafał Ziemkiewicz w najnowszym numerze miesięcznika „Historia Do Rzeczy”. Publicysta zwraca uwagę, że wbrew pokutującej legendzie była to „straceńcza impreza”, która „okazała się kompletnym niewypałem”.

Ziemkiewicz zwraca uwagę, że oddziały Piłsudskiego nie były witane z radością przez ludność polską: „Polacy z Kongresówki przed niosącymi im „słowo-rozkaz” rodakami z Galicji zatrzaskują okiennice i uciekają z dobytkiem do lasu”.

Drużyny Strzeleckie uratowali lojaliści, którzy wylobbowali w rządzie Austro-Węgier, by Drużyn Strzeleckich nie rozwiązywać (a główne rozkazy, jak pisze Ziemkiewicz, były już wydane), a jedynie powołać Legiony. Było jedno ale. Podporządkować je Naczelnej Komendzie Legionów.

Ziemkiewicz pisze o legendzie, która została stworzona, za sprawą której większość Polaków na pytanie, kto był dowódcą Legionów, odpowie: Piłsudski. – Otóż nie, był tylko dowódcą Pierwszej Brygady, strasznie zresztą wściekłym, że musi znosić nad sobą Naczelną Komendę Legionów – potem, gdy uzyskał władzę dyktatorską, wielu jej oficerów dosięgła pomsta – pisze Ziemkiewicz.

Publicysta podkreśla, że historia Pierwszej Kadrowej posłużyła za mit założycielski II RP. – Nie z powodu militarnego, gdyż na froncie nic nie zmieniła. Znaczenie jej polegało na tym, że wokół Piłsudskiego wytworzyła ścisły, karny dwór oddanych mu fanatycznie wojskowych, w przyszłości wpływowych, połączonych wspólnym poczuciem odrzucenia przez głupie, niedojrzałe do niepodległości społeczeństwo. Gorycz wygwizdanych przez zastrachane podkieleckie chłopstwo i wyganianych przez mieszczan Strzelców uzbroiła ich w pogardę dla reszty Polaków – pisze Ziemkiewicz. – „J… was pies”, wystarczy przypomnieć sobie sławną w późniejszych latach pieśń.

Nie chcemy już od Was uznania
Ni Waszych mów, ni waszych łez!
Skończyły się dni kołatania
Do waszych serc, jebał was pies! [red.]

– Pierwsza Kadrowa nie porwała Polaków do powstania, niepodległość przyszła inną drogą, ale stała się – w dużym stopniu dzięki decyzji podjętej w porę przez Niemców, by Piłsudskiego wysłać do Warszawy, nim władze w niej obejmie ktoś im wrogi – zakonem Komendanta. […] Kadr, które za gwizdy w 1914 r. zemściły się dwie dekady później procesem brzeskim, Berezą Kartuską i krwawą pacyfikacją strajków chłopskich

– pisze Ziemkiewicz.

Publicysta dostrzega analogię między postępowaniem piłsudczyków a zachowaniem PRL-owskich dysydentów, którzy również „z pogardą dla „nieradzących sobie w warunkach transformacji” „starszych, gorzej wykształconych i z małych ośrodków” postanowili uszczęśliwić ich „terapią szokową”, nie pytając o zdanie dla ich własnego dobra”.

 „Historia Do Rzeczy” za niezlomni.com 

My Pierwsza Brygada – Polskie Pieśni Patriotyczne – Pieśń Legionów, Piłsudski

podobne: „Pamiętna wiosno wojny, wiosno urodzaju!”. Prawdziwe oblicze kampanii rosyjskiej z 1812 roku oraz: O tym, jak Orzeł stracił krzyż z korony w 1927 r., a „Mazurek Dąbrowskiego” został hymnem dzięki fortelowi. i to: „Rewia Kawalerii” czyli Wojsko Polskie w przededniu wybuchu wojny niemiecko-polskiej 1939 roku. Zarys sytuacji politycznej i wojskowej.

Jerzy Kossak Wymarsz I Kompanii Kadrowej z Oleandrów 6 sierpnia 1914 roku

Jerzy Kossak Wymarsz I Kompanii Kadrowej z Oleandrów 6 sierpnia 1914 roku

Reklamy

2 comments on “Sprawdź czy Twoi bliscy walczyli w Legionach – Wykaz Legionistów Polskich 1914-1918. Ziemkiewicz o micie Legionów Piłsudskiego.

  1. Pingback: Spór o mit założycielski II RP, czyli dlaczego świętujemy 11 listopada? Komu służyła Rada Regencyjna? | Łódź Odysa

  2. Pingback: Poszukaj informacji o swoich przodkach. IPN stworzył Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s