Hiszpania: Plebiscyt niepodległościowy szansą na większą autonomię. Baskowie wspierają Katalończyków. UE: debata poświęcona unikaniu podatków w Luksemburgu (Szczurze P/Odchody), Draghi o bezrobociu wśród młodzieży.


1. Plebiscyt w Katalonii szansą na dialog Madrytu z BarcelonąBaskowie wspierają dążenia niepodległościowe Katalończyków.

10.11.2014 (IAR) – Plebiscyt niepodległościowy w Katalonii szansą na rozpoczęcie dialogu między Madrytem a Barceloną. Premier katalońskiego rządu, Artur Mas po zakończeniu głosowania poinformował, że liczy na negocjacje z szefem hiszpańskiego gabinetu, Mariano Rajoyem. W niewiążącym plebiscycie uczestniczyło 2 miliony 300 tysięcy osób, zdecydowana większość – 82 procent -opowiedziała się za stworzeniem przez Katalonię niepodległego państwa.

Wczorajsze głosowanie było wygodnym wyjściem dla Barcelony i Madrytu. Artur Mas dotrzymał słowa i doprowadził do otwarcia lokali oraz wystawienia urn a Mariano Rajoy – zgodnie z obietnicą -nie dopuścił, by głosowanie było wiążące.

Jednak obie strony muszą teraz wyciągnąć z tego wnioski. Wprawdzie ponad 80 procent uczestników plebiscytu opowiedziało się za niepodległością, ale jest to niespełna milion 700 tysięcy osob – czyli 30 procent uprawnionych do głosowania. Liczba, która nie gwarantuje stworzenia przez Katalonię państwa.

Dlatego – zdaniem ekspertów – najlepszym rozwiązaniem jest szukanie tzw. „trzeciej drogi”. Może nią być przekształcenie Hiszpanii w federację albo poszerzenie katalońskiej autonomii.

Po raz pierwszy od dwóch lat Rajoy i Mas nie wykluczają dialogu. Czy i kiedy dojdzie do spotkania obu polityków poinformować ma jutro, po płudniu premier katalońskiego rządu.

Informacyjna AgencjaRadiowa/EwaWysocka-Barcelona//Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

10.11.2014 (IAR) – Baskowie wspierają dążenia niepodległościowe Katalończyków. Rzecznik baskijskiego rządu, Josu Erkoreka (czyta się bez zmian) zaapelował do gabinetu premiera Mariano Rajoya o rozpoczęcie negocjacji z Katalonią. Nacjonalistyczne partie baskijskie zapowiedziały zaś, że „będą z bliska śledziły rozwój wydarzeń w Katalonii”.

Josu Ekoreka oficjalnie pogratulował katalońskiemu rządowi wyników plebiscytu, który jest szansą na ropoczęcie dialogu między Madrytem a Barceloną.

Wydarzenia w tym regionie śledzone są przez Basków z sympatią a niektóre nawet naśladowane. Przykładem jest łańcuch rąk. Ponad rok temu przeciął Katalonię, a latem połączył największe miasta Kraju Basków.

Niepodległościowe ugrupowania baskijskie zorganizowały w San Sebastian i Vitorii akty poparcia dla plebiscytu. A z inicjatywy niepodległościowego stowarzyszenia Gure EuskoDago, 10 tysięcy osób ułożyło na plaży w San Sebastian mozaikę, która przedstawiała urnę wyborczą oraz szkocką i katalońską fagę.

Informacyjna AgencjaRadiowa/EwaWysocka-Barcelona//Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

podobne: Eurokołchoz: 40 tysięcy bezdomnych w Hiszpanii. Katalonia chce niepodległości. oraz: Secesja Szkocji ciąży Wlk. Brytanii. Komu niepodległa Szkocja bardziej potrzebna: Szkotom czy może Rosji? i to: Właściciel sieci Biedronka chce uciec przed rujnującymi podatkami i niekompetencją banków do Szwajcarii. a także: Eurokołchoz: Pożyczka dla Grecji. Włochy – Bezrobocie najwyższe od 37 lat. Sardynia chce do Szwajcarii. polecam również: MFW: deficyty i długi krajów rozwiniętych. Portugalskie rodziny coraz bardziej zadłużone a w Grecji strajk generalny. i to: Oblicza eurosocjalizmu. Hiszpański Caritas bije na alarm. oraz: Eurokołchoz: w budżecie brakuje a hiszpańskie wioski na sprzedaż

2.  Juncker tłumaczy się za ulgi podatkowe w Luksemburgu. Korwin-Mikke o LuxleaksM. Szczurek: preferencyjne traktowanie niektórych podatników powinno być tępione. Podpisanie umowy o informacji podatkowej.

12.11.2014 (IAR) – Szef Komisji Europejskiej znalazł się dziś w ogniu krytyki ze strony europosłów. W Parlamencie Europejskim odbyła się specjalna debata poświęcona unikaniu podatków. Wszystko to w związku z aferą nazywaną „Luxleaks”.

Z dochodzenia dziennikarskiego wynika, że Wielkie Księstwo Luksemburg , w czasie gdy Juncker był premierem , podpisało tajne układy z ponad 300 międzynarodowymi korporacjami, by umożliwić im płacenie niższych podatków. „Należy pamiętać, że tego typu praktyki istnieją w 22 państwach Unii Europejskiej, więc to nie jest specyfika luksemburska. To fenomen prawie w całej Europie i także poza Unią Europejską” – powiedział Juncker.

Europosłowie byli raczej krytyczni wobec praktyk stosowanych w Luksemburgu. Szef liberałów Guy Verhofstadt domagał się od Junckera, aby Komisja Europejska przeprowadziła odpowiednie postępowanie w tej sprawie jak najszybciej. „Nie do pomyślenia jest, że Unia Europejska będzie kontynuowała prace przez następne 6 miesięcy z ciemnymi chmurami, które wiszą nad Komisją Europejską. Mamy już jednego polityka z kłopotami w Waszyngtonie , nie ma potrzeby by był taki też w Europie. Mój apel jest więc taki, aby poprosił pan komisarz Vestager (ds. konkurencji), aby ukończyła postepowanie w tej sprawie do końca roku” – powiedział Verhofstadt .

Juncker odparł na to, że nie zamierza ingerować w działania komisarz ds. konkurencji, która zajmuje się sprawami pomocy państwa oraz oszustw podatkowych. Zdaniem Junckera praktyki takie jak w Luksemburgu są możliwe gdyż wciąż brakuje harmonizacji przepisów podatkowych w Europie.

IAR/Magdalena Skajewska/Bruksela /nyg

12.11.2014 (IAR) – Dobrze, że do budżetów rządowych trafiło mniej pieniędzy – tak aferę „Luxleaks” komentuje europoseł Janusz Korwin-Mikke. Z dochodzenia dziennikarskiego wynika, że Wielkie Księstwo Luksemburg podpisało tajne układy z ponad 300 międzynarodowymi korporacjami, by umożliwić im płacenie niższych podatków. Urzędy podatkowe odnotowały ogromne straty.

Janusz Korwin Mikke uważa jednak, że takie działania były korzystne. Jego zdaniem inaczej pieniądze zostałyby zmarnowane „Dzięki działalność Wielkiego Księstwa Luksemburg, ludzie płacili niższe podatki, w wyniku czego te firmy mogły sprzedawać taniej swoje towary, w wyniku czego mniej pieniędzy trafiało do skarbów różnych państw i to jest korzystne dla gospodarki, bo wtedy ludzie mieli więcej pieniędzy, wydawali na rzeczy pożyteczne. Gdyby te pieniądze trafiły do budżetu to by były wydane na jakieś fotoradary, aparaty podsłuchowe. Pieniądze, które idą do kasy rządowej to jest 40 procent straty” – powiedział dziennikarzom Korwin Mikke.

Dziś aferę luskemburską skomentował także sam szef Komisji Europejskiej Jean Claude-Juncker, który był premierem Luksemburga w czasie, gdy tajne porozumienia były zawierane. Na konferencji prasowej podkreślał, że żałuje jeśli działania luksemburskiej administracji doprowadziły do unikania podatków przez wielkie korporacje. Przyznał, ze ponosi polityczną odpowiedzialność za to co się stało. Oszustwom podatkowym w związku ze skandalem „Luxleaks” została poświęcona dziś także specjalna debata w Parlamencie Europejskim z udziałem Junckera.

IAR/Magdalena Skajewska/Bruksela/mcm/

podobne: JKM: Rządzą nami idioci – lewicowi intelektualiści. Odtrudką – KNP oraz: KE wypowiada wojnę oszustom podatkowym czyli… przyganiał kocioł garnkowi.

…niestety unijna pazerność pomimo jej oczywistych negatywnych skutków dla gospodarek „wspólnoty” (ZnZ: Pod rządami socjalistów aż 84 miliony obywateli UE żyje poniżej progu ubóstwa) odbija się echem również na naszym POdwórku…

29.10.2014 (IAR) – To ma być cios w oszustów podatkowych ukrywających pieniądze za granicą. Przedstawiciele 50 krajów, w tym Polski, podpisali w Berlinie umowę o wymianie informacji finansowych. Ma ona ułatwić przekazywanie danych na temat podatników w poszczególnych krajach.

Minister finansów Polski Mateusz Szczurek mówił, że umowa pomoże zwalczać wyłudzenia, unikanie opodatkowania czy pranie pieniędzy. Jego zdaniem, nie tylko poszerzy to bazę podatkową i zwiększy dochody budżetu, ale może też doprowadzić do zmniejszenia podatków. „Drogą do niskich podatków jest powszechność obciążeń” – mówił minister.

Mateusz Szczurek dodał, że walka z unikaniem opodatkowania musi być prowadzona w jak najszerszym międzynarodowym kręgu. Podkreślał, że żyjemy w świecie wolnych przepływów kapitałów i jeden kraj nie zapewni uczciwości opodatkowania. Podpisana dziś umowa powinna wejść w życie w ciągu dwóch lat. Zdaniem ekspertów, porozumienie to kamień milowy w walce z międzynarodowymi oszustwami podatkowymi.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Szymański/Berlin/em/

„Drogą do niskich podatków jest powszechność obciążeń” 😀 cóż za porażająca logika! Ja zawsze myślałem że drogą do niskich podatków jest ich „zwykłe” obniżenie. Widocznie logika w tym względzie nie jest tak jednoznaczna 😉 – Jakub Wozinski: Nieczyste intencje chcących obniżać podatki

07.11.2014 (IAR) – Preferencyjne traktowanie niektórych podatników powinno być bezwzględnie tępione – takiego zdania jest minister finansów Mateusz Szczurek. Szef resortu skomentował w ten sposób ostatnią aferę nazwaną „Lux leaks”, dotyczącą tajnych układów między Luksemburgiem a ponad 300 międzynarodowymi firmami. Dzięki porozumieniom przedsiębiorstwa mogły płacić dużo mniejsze podatki.

„Przypadki, o których mówimy, mogą być bardzo różne, możemy mieć do czynienia z naruszeniem uczciwej konkurencji i wsparciem państwa, które jest niedozwolone i tego typu przypadki muszą być tępione z jak największą bezwzględnością, bo tak jak nam nie wolno jest wspierać wybranych przedsiębiorstw, tak samo preferencyjne traktowanie podatkowe, dopasowane do profilu danej firmy, nie powinno być też stosowane w innych krajach dlatego, że zaburza to konkurencję” – powiedział minister Szczurek na marginesie spotkania ministrów finansów w Brukseli.

Jednocześnie minister przyznał, że konkurencja podatkowa między państwami członkowskimi nie jest żadnym zaskoczeniem. „Nie jest wielką niespodzianką, że także kraje Unii Europejskiej konkurują tworząc czasami nawet luki umożliwiające płacenie bardzo, bardzo niskich podatków. I tego rodzaju konkurencja podatkowa jest widoczna nie tylko w Luksemburgu, ale także w innych krajach. Nie jest to – moim zdaniem – rzecz pożądana, a zarazem bardzo, bardzo trudna do uregulowania na poziomie europejskim w związku z tym, że do jakichkolwiek zmian potrzebna jest jednomyślność” – dodał minister Szczurek.

Do zawierania układów podatkowych miało dochodzić w czasie, gdy premierem Luksemburga był Jean-Claude Juncker – obecny szef Komisji Europejskiej. Dotychczas jednak nie chciał on osobiście ustosunkować się do tej sprawy. Zrobił to natomiast minister finansów Luksemburga, który uznał, że wszystkie porozumienia były legalne, choć „etycznie niepożądane”.

IAR/Magdalena Skajewska/Bruksela/em/

…Oj jak ja bym chciał żeby nasi decydenci byli równie „nieetyczni” jak ci z Luksemburga wobec swoich obywateli 🙂 Póki co „etycznie niepożądane” jest okradanie ludzi z ich UCZCIWEGO dorobku na rzecz NIEUCZCIWYCH instytucji takich jak „UE”. Obniżcie ludziom podatki a nie będą kombinować. Póki co „legalne” okradanie będzie napotykać na „legalny” opór w postaci unikania opodatkowania…

Żeby nie było że potępiam w czambuł wszystkie POmysły Pana ministra to powiem, że bardzo mi się podoba pomysł zakazu wspierania przez państwo kogokolwiek (choćby samego państwa w jego „spółkach skarbu”). Obawiam się jednak że buńczuczne deklaracje Pana ministra to czcze słowa, gdyż w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej jakby „chciał” (Państwo w połączeniu z biznesem: marnotrawstwo, kumoterstwo, rabunek i korupcja na koszt podatników a Polacy podobno nie lubią nepotyzmu oraz: Forsal: 10 najgorszych polskich inwestycji ostatnich 10 lat) (Odys)

podobne: KE wypowiada wojnę oszustom podatkowym czyli… przyganiał kocioł garnkowi.

3. UE: Draghi o bezrobociu wśród młodzieży

12.11.2014 (IAR) – Prezes Europejskiego Banku Centralnego krytycznie o bezrobociu wśród młodzieży. Mario Draghi powiedział w Rzymie, że bezrobocie wśród młodych ludzi w krajach Unii Europejskiej to jawna niesprawiedliwość i forma marnotrawstwa.

Mario Draghi wziął udział w dorocznym spotkaniu ku czci włoskiego ekonomisty Federico Caffe, którego był uczniem i który skończyłby dziś sto lat. 15 kwietnia 1987 Caffe wyszedł z domu, gdzie zostawił okulary, pieniądze i dokumenty, i ślad po nim zaginął. Prezes Europejskiego Banku Centralnego nie wspomniał o tajemnicy swego mistrza, mówił natomiast o europejskiej młodzieży, która padła ofiarą aktualnego kryzysu, a konkretnie według niego – recesji. Przypomniał, że 23 procent Europejczyków w wieku od 15 do 24 lat jest bez pracy. Jest to sprzeczne z wszelkim pojęciem sprawiedliwości, to największe marnotrawstwo środków i przyczyna niszczenia kapitału ludzkiego podkreślił. Przeciwko wizycie Mario Draghi protestowała grupa antyglobalistów. W szamotaninie z policją jedna osoba została ranna.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), Marek Lehnert, Rzym/mcm/

podobne: Niemiecka gospodarka zaczęła się kurczyć. W Hiszpanii Ebola zaraziła giełdę. Podatek na tablety we Francji. Włochy: za chlebem. Szczyt UE ws. walki z bezrobociem. cynik9: W Polsce rewolucji raczej nie będzie. MFW obniża prognozę gospodarczą i proponuje więcej długu. Trader21: Świat na głowie. oraz: Skuteczniejsza walka z bezrobociem młodych potrzebna od zaraz. Tymczasem nowych miejsc pracy nie przybędzie. i to: 75 proc. Europejczyków obawia się pogłębienia kryzysu w ich krajach

źródło: stooq.pl

…sypie im się ta cała UE a oni dalej szukają gdzie by tu łapę położyć na pieniądzach ludzi i jeszcze się dziwią że miejsca pracy nie powstają obłudnie mówiąc że jest to sprzeczne z wszelkim pojęciem sprawiedliwości, i że to największe marnotrawstwo środków oraz przyczyna niszczenia kapitału ludzkiego, chociaż to właśnie oni za tym stoją 🙂 Przyczyną i wynikającą z niej jawną niesprawiedliwością jaką jest rosnące bezrobocie są właśnie eurofederaści z ich niepohamowaną rządzą rabunku pieniądza na uczciwie pracujących obywatelach Europy.

Powstaje pytanie czemu zamiast ścigać Luksemburg gdzie bezrobocie jest wyjątkowo niskie (właśnie dzięki stworzeniu warunków dla niskiego opodatkowania) durnie z UE nie idą za śladem tego przedsiębiorczego kraju a robią coś wręcz przeciwnego?

…Odys

rys. Artur Żukow

rys. Artur Żukow

Reklamy

One comment on “Hiszpania: Plebiscyt niepodległościowy szansą na większą autonomię. Baskowie wspierają Katalończyków. UE: debata poświęcona unikaniu podatków w Luksemburgu (Szczurze P/Odchody), Draghi o bezrobociu wśród młodzieży.

  1. Pingback: Hiszpania: Jedną ręką kneblują drugą przekupują czyli Prawo Bezpieczeństwa Narodowego. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s