Ukraina: Donbas głoduje po odcięciu finansowania z Kijowa. W rok po Majdanie – 31 procent uważa że był to przewrót państwowy, za którym stała ukraińska opozycja albo Zachód. Sondaż o wojnie – Ławrow: Ukraina przygotowuje się do ataku.


1. Donbas: fala protestów społecznych z powodu głodu i braku pieniędzy.

19.11.2014 (IAR) – W Donbasie kontrolowanym przez rosyjskich separatystów trwają protesty społeczne. Już 64 osoby zmarły śmiercią głodową – poinformowano na zgromadzeniu narodowym, które odbyło się w jednym z miast regionu.

Kijów niedawno przestał finansować regiony zajęte przez separatystów. W sklepach co prawda nie brakuje żywności, ale ludzie nie mają pieniędzy. Wśród protestujących są młode matki, emeryci, kobiety opiekujące się niepełnosprawnymi lub schorowanymi rodzicami. Doniecki wolontariusz z organizacji społecznej „Odpowiedzialni obywatele” Enrique Menendez powiedział w rozmowie z Radiem Swoboda, że mieszkańcy Doniecka otrzymują pomoc humanitarną od miejscowego oligarchy Rinata Achmetowa i Rosjan, jednakże w małych miastach Donbasu sytuacja jest bardzo trudna. Jak podkreślił, nie bardzo wiadomo na jakich zasadach rozdzielana jest pomoc humanitarna nadchodząca z Rosji.

Główną przyczyną protestów jest niewypłacanie zapomóg, emerytów i poborów obiecanych przez przedstawicieli samozwańczych republik DNR i ŁNR oraz coraz powszechniejszy głód. Na obszarach kontrolowanym przez separatystów już stwierdzono 64 przypadki śmierci głodowej. Fala protestów rozlewa się po całym Donbasie: Prezydent Rosji już zdążył obwinić w zaistniałej sytuacji władze Ukrainy. Jednakże w opinii miejscowego dziennikarza i blogera Denysa Kazańskiego, pełną odpowiedzialność za głód i gehennę mieszkańców okupowanych obszarów ponoszą prorosyjscy separatyści. Jak powiedział, Polska, na przykład, nie ponosi odpowiedzialności za to jak pod czas wojny funkcjonował hitlerowski obóz w Oświęcimiu, który znajdował się na jej terytorium.

Dziennikarz z Doniecka jest przekonany, że w sytuacji, gdy istnieje realne zagrożenie masywnego ataku Rosji na Ukrainę, finansowanie obszarów kontrolowanych przez terrorystów stwarza niebezpieczeństwo dla reszty kraju.

IAR/Radio Swoboda/iwa/gaj

podobne: Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły. „Sueddeutsche Zeitung”: kapitulacja Kijowa. Obserwator OBWE: W Donbasie nie ma już państwa ukraińskiego. polecam również: Kryzys na Ukrainie a prawa człowieka. Zbrodnie wojenne Ukraińców na Ukraińcach.

…Pan dziennikarz zupełnie bez sensu podciąga realia prawne w jakich znajdowała się Polska pod okupacją hitlerowską, do sytuacji w jakiej znajduje się Ukraina i jej wschodnie tereny. Polska jako samodzielny twór prawny (państwo) w wyniku przegranej wojny została zlikwidowana, więc była całkowicie wyłączona ze sprawowania jakiegokolwiek oficjalnego nadzoru nad Polakami. Nie było tym samym fizycznej możliwości na to żeby zrzec się podstawowych obowiązków takich jak wypłacanie rent i emerytur na rzecz swoich obywateli (SIC!) nie wspominając nawet o możliwości cedowania takiego prawa na okupanta z WŁASNEJ WOLI by dokopać okupantowi 🙂

Póki co Donbas jest terenem należącym PRAWNIE do Ukrainy (nielegalni są na nim tylko buntownicy/terroryści) więc odpowiedzialność za skutki „blokady ekonomicznej” w tym niewypłacania pozostałym ludziom (OBYWATELOM UKRAINY a nie obywatelom „Noworosji”) pieniędzy w ramach rent czy emerytur spoczywa na władzach w Kijowie. Tymczasem Kijów postanowił wziąć Donbas głodem poświęcając przy tym zwykłych ludzi którzy dalej są obywatelami Ukrainy, co zresztą sam dziennikarz na końcu swojej wypowiedzi przyznaje, pisząc o tym że finansowanie obszarów kontrolowanych przez terrorystów stwarza niebezpieczeństwo dla reszty kraju. Kijów podejmuje więc z pełną świadomością decyzję o morzeniu głodem własnych obywateli, więc to nikt inny jak Kijów ponosi za nią odpowiedzialność. Ja tę taktykę rozumiem doskonale ale uzasadnianie jej w ten głupi sposób że to buntownicy/terroryści powinni się martwić o ludzi którzy de facto znajdują się pod ich okupacją jest żałosne.

O odpowiedzialności separatystów za ludzi na tym terenie mówić można wyłącznie wtedy gdy Kijów wyrzeknie się swoich obywateli i regionów na których żyją. W takim jednak wypadku gdy Kijów zrzeka się odpowiedzialności za okupowane przez buntowników regiony, nie można już mówić o tym że te tereny są okupowane, albo że w jakiś sposób stanowią część Ukrainy skoro Kijów SAM oddaje teren wraz z ludźmi buntownikom mówiąc im „teraz to wasz problem” (SIC!). W takim wypadku Donbas należy uznać za całkowicie autonomiczny region niezależny od Kijowa pod żadnym względem. Póki co jak rozumiem Ukraina nie chce się pogodzić z utratą kontroli nad tym regionem i traktuje go jako integralną część swojego terytorium…

Ktoś tu próbuje wykręcać kota ogonem by uzasadnić okrucieństwo wobec własnych najsłabszych w tym wypadku i niewinnych zaistniałej wojennej sytuacji obywateli. Barbaria! o tyle kuriozalna że Rosja jednak dostarcza na te tereny pomoc humanitarną choć ani teren ani ludzie nie są częścią federacji rosyjskiej. Poroszenko robi duży błąd skazując swoich obywateli na głód i wpychając ich tym samym w ręce Rosji – chyba że tak właśnie sobie zaplanował 😉 (Odys)

„…mamy do czynienia z paradoksem – bo o ile wspomniani wybitni przywódcy państw poważnych w obronie integralności terytorialnej Ukrainy nie wykluczają nawet wojny światowej, czy „pożogi”, ukraiński prezydent Piotr Poroszenko właśnie podpisał dekret nakazujący wycofanie wszystkich ukraińskich urzędników ze wspomnianych obwodów oraz wstrzymujący ich finansowanie przez rząd w Kijowie. Taki gest oznacza, że Kijów pogodził się z utratą tych obwodów, więc wygląda na to, że Stanom Zjednoczonym, Niemcom i Wielkiej Brytanii bardziej zależy na utrzymaniu integralności terytorialnej Ukrainy, niż samym Ukraińcom, a w każdym razie – ukraińskiemu prezydentowi. Być może chciałby on zmusić w ten sposób zbuntowane obwody do pójścia do Canossy – bo nic tak nie uczy pokory, jak brak pieniędzy, ale nie można wykluczyć, że w ten sytuacji finansowanie tych obwodów przejmie Rosja, wiążąc je ze sobą już w sposób nieodwracalny.

W tej sytuacji ryzykowanie światowej wojny z powodu naruszenia integralności terytorialnej Ukrainy byłoby trudne do wytłumaczenia – chyba, żeby uznać, że Barack Obama, Nasza Złota Pani i brytyjski premier Dawid Cameron, są większymi ukraińskimi patriotami, niż ukraiński prezydent Piotr Poroszenko…”

całość komentarza Stanisława Michalkiewicza tu: Ukraiński precedens Felieton  •  Radio Maryja  •  20 listopada 2014

2. Ukraińcy o Majdanie rok poUkraina: sondaż o wojnie

21.11.2014 (IAR) – Większość Ukraińców jest przekonana, że spontanicznie walczyli na Majdanie o własne prawa. Dość duża jest jednak grupa tych, którzy twierdzą, że był to przewrót państwowy.

Według sondażu Fundacji Inicjatywy Demokratyczne i Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii, 38% Ukraińców określa rozpoczętą rok temu rewolucję godności, jako walkę obywateli o własne prawa, a jeszcze 17% nazywa protesty spontanicznymi. Dla 31 procent był to jednak przewrót państwowy, za którym stała albo ukraińska opozycja albo Zachód.

Socjolog Iryna Bekeszkina zwraca uwagę, że w ocenie rewolucji widać wyraźne podziały regionalne. Im dalej na Wschód, tym więcej przekonanych, że był to przewrót. Jednak tylko w Zagłębiu Donieckim takie osoby są w większości, przy czym twierdzą, że organizatorem był Zachód. Według socjolog, nawet jeśli takie opinie zostały sformowane przez rosyjskie media, to jest to trudna sytuacja dla jedności społeczeństwa i trzeba ją brać pod uwagę.

W demonstracjach brał udział, bądź pomagał demonstrantom przekazując im na przykład pieniądze, jedzenie, ubranie co piąty Ukrainiec, głównie mieszkaniec zachodniej i centralnej części kraju, raczej z wyższym bądź średnim wykształceniem.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Pogorzelski /Kijów/sk

podobne: Kto wynajął śmierć na Majdanie? Zimny czekista Putin, czy dobry Wuj Sam?

20.11.2014 (IAR) – Ponad jedna trzecia Ukraińców chce odwołania zawieszenia broni w Zagłębiu Donieckim, domaga się też zdecydowanych działań władz.

Według sondażu pracowni Rating, 36 procent badanych chce rozpoczęcia aktywnych działań na wschodzie kraju i odzyskania w ten sposób kontroli nad opanowanym przez separatystów regionem. Co piąty badany chciałby nadać Zagłębiu Donieckiemu szersze prawa, a niewiele mniej, bo 17 procent zgodziłoby się na zmianę ustroju Ukrainy z unitarnego na federacyjny. Co dziesiąty Ukrainiec nie miałby nic przeciwko temu, by wschód kraju ogłosił niepodległość.

Socjologowie zauważają, że w porównaniu z październikiem znacznie zwiększyła się liczba tych, którzy chcą zdecydowanych działań – z 22 do 36 procent.

Aneksja Krymu i rosyjska agresja na wschodzie spowodowały, że Ukraińcy zdecydowanie popierają integrację z zachodnimi strukturami. 2/3 widzi swój kraj w Unii Europejskiej (w kwietniu 55 procent), a 51 procent w NATO (40 procent w kwietniu).

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Piotr Pogorzelski/Kijów/dabr

podobne: Ofensywa na pozycje separatystów. Konwój (nie)humanitarny Rosji, ćwiczenia wojskowe przy granicy UE i na Wyspach Kurylskich.

…przy jednoczesnym wzroście świadomości przeciwko narodowowyzwoleńczej narracji Majdanu wśród Ukraińców rośnie poparcie dla siłowych rozwiązań na wschodzie… Nieciekawie to wygląda muszę przyznać. Wygląda na to, że wzrost spadku poparcia dla owoców Majdanu i jego narodowowyzwoleńczego mitu wymusiło na władzy wykreowanie w społeczeństwie poparcia dla siłowego rozwiązania na wschodzie póki ten mit jeszcze się gdzieś tli. Nie ulega wątpliwości że Ukraina jest coraz bardziej podzielona w tej kwestii a rosnące nastroje poparcia dla siłowych rozwiązań konfliktu, oraz pytanie o to Ukraińców wprost przez władzę pachnie wojną domową i realnym podziałem Ukrainy. Czyżby Kijów sondował gotowość zachodniej części kraju na ostateczne rozwiązanie kwestii wschodniej? (Odys)

3. Lawrow: Ukraina przygotowuje atak na Donbas.

19.11.2014 (IAR) – Władze w Kijowie mogą planować agresję wojskową na Donbas. Do takich wniosków doszedł szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Minister Spraw Zagranicznych mówił o kryzysie ukraińskim w trakcie wystąpienia, w Dumie Państwowej.

W opinii Ławrowa, o agresywnych planach Kijowa może świadczyć decyzja prezydenta Petra Poroszenki, który polecił wstrzymać przelewy finansowe dla mieszkańców Donbasu. -„Blokada ekonomiczna południowego- wschodu Ukrainy może być próbą przygotowania gruntu dla wojskowej operacji” – zauważył szef rosyjskiej dyplomacji. Jednocześnie Siergiej Ławrow podkreślił, że nie ma alternatywy dla współpracy Rosji z Unią Europejską. Dodał przy tym, że to nie Moskwa jest winna napięciom powstającym wokół kryzysu ukraińskiego. Zauważył, że Rosja i kraje Unii Europejskiej powinny współpracować na zasadach wzajemnych korzyści i partnerstwa.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/mg

podobne: Koziej o konflikcie na Ukrainie. Jaceniuk mówi „wojna”, ale Poroszenko o „operacji antyterrorystycznej” i zaznacza że wszystko jest pod kontrolą. Wojsko się wycofuje ale nowy pobór nie pójdzie na front. Zachód nie powstrzyma Rosji. oraz: Ukraina: 200 ofiar kotła pod Iłowajskiem (ochotnicy oskarżają dowództwo ukraińskiej armii). Putin i Poroszenko zadowoleni z rozejmu. Kijów nie cofnie procesów autonomizacji Donbasu. Kolej na Naddniestrze? i to: Poroszenko i Putin dogadali rozejm i wstępne warunki porozumienia. Federalizacja Ukrainy, autonomia dla Doniecka i Ługańska, wymiana jeńców. Mimo porozumienia UE nakłada sankcje a Rosja zapowiada odpowiedź.

źródło: stooq.pl

…Przypuszczenia Ławrowa są zasadne co potwierdza m.in. prowadzenie przez Kijów sondowania opinii publicznej dla siłowego rozwiązania na wschodzie, oraz zakręcenia kurka z finansowaniem Donbasu jako części państwa ukraińskiego. Coś się szykuje.

…Odys

Ukraina-Rosja-UE

Ukraina-Rosja-UE

Reklamy

11 comments on “Ukraina: Donbas głoduje po odcięciu finansowania z Kijowa. W rok po Majdanie – 31 procent uważa że był to przewrót państwowy, za którym stała ukraińska opozycja albo Zachód. Sondaż o wojnie – Ławrow: Ukraina przygotowuje się do ataku.

  1. Pingback: Ukraina: Rewolucja a umowa stowarzyszeniowa (płatne podziałem społeczeństwa, krwią i złotem). | Łódź Odysa

  2. Pingback: Rubel i cena ropy w dół. Rosjanie będą musieli „zacisnąć pasa”, ale na kryzys nie narzekają. W Ługańsku protesty. Rosjanie gotowi przyjąć uchodźców z Ukrainy. Sankcje Moskwy irytują Białoruś. | Łódź Odysa

  3. Pingback: Kosmici wylądowali na Ukrainie! Kukła Poroszenko nadał obywatelstwo trzem innym kukłom żeby mogły zostać ministrami w nowym rządzie. | Łódź Odysa

  4. Pingback: Ukraina: USA dadzą kolejne dolary, kredyty z Niemiec, pomoc finansowa MFW, obywatele o korupcji. | Łódź Odysa

  5. Pingback: Odwołano rozmowy pokojowe ws. konfliktu w Zagłębiu Donieckim. Putin nie przejmuje się sankcjami. Rosja wzmocni swoje wojska na strategicznych odcinkach. | Łódź Odysa

  6. Pingback: Ukraina: broń dla armii, Poroszenko zapowiada demobilizację. Film o Putinie (jak Krym uratował) z antypolską i antyzachodnią propagandą w tle. Siły separatystów (w ich szeregach Niemcy). USA zmieniają taktykę wobec Syrii (negocjacje z Assadem).

  7. Pingback: Ukraina: coraz mniej Ukrainy w Donbasie, zmiany na scenie politycznej i wojna oligarchów (Poroszenko umacnia swoje wpływy?) USA: rezolucja w sprawie broni dla Ukrainy. | Łódź Odysa

  8. Pingback: Ukraina: protesty górnicze, walka oligarchów, uchwała dotycząca wojny, pomoc humanitarna z USA (dla Donbasu). Rosja: Putin tłumaczy politykę. Scenariusz inkorporacji Ukrainy przez Rosję | Łódź Odysa

  9. Pingback: Rok po wyborze Poroszenki Ukraina pogrążona w chaosie. Robert Potocki: PostMajdanowa (de)oligarchizacja i Samobójcze prawo serii. | Łódź Odysa

  10. Pingback: Ukraina na skraju bankructwa (z długiem u Rosji). UE wycofuje się z polityki wschodniej. Partnerstwo strategiczne Litwy i Polski podupadło. Polscy i ukraińscy żołnierze w mołdawsko-rumuńskim batalionie sił pokojowych. „Der Spiegel”: R

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s