Ukraina: Rewolucja a umowa stowarzyszeniowa (płatne podziałem społeczeństwa, krwią i… złotem).


22.11.2014 (IAR) – Jednym z postulatów rozpoczętej rok temu rewolucji godności było podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Pierwsze protesty były reakcją na rezygnację z tego kroku przez prezydenta Wiktora Janukowycza. Dokument podpisano po zmianie władzy.

Politolog Wołodymyr Fesenko podkreśla, że Ukraińcy na Majdanie i teraz na Wschodzie walczą o prawo do wyboru europejskiej drogi rozwoju. Przy czym, powinni cenić to, co osiągnęli ponieważ płacili za to i płacą krwią.

Ekspert do spraw polityki zagranicznej Serhij Sołodki podkreśla, że po raz pierwszy w historii Ukraina ma tak duże poparcie wspólnoty międzynarodowej. Sukcesy polityki międzynarodowej Kijowa zależą jednak od samych Ukraińców, od tego, na ile władza zmobilizuje się do reform.

Rewolucja zakończyła się pod koniec lutego ucieczką Wiktora Janukowycza do Rosji. Od tego czasu przeprowadzono częściową reformę armii oraz szkolnictwa wyższego, a także przyjęto ustawy antykorupcyjne. Władze zapowiadają, że w najbliższym czasie ruszą głębokie reformy dotyczące niemal wszystkich sfer życia państwa.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Pogorzelski /Kijów/magos

źródło: stooq.pl

…jeden wielki pseudo patriotyczny a przede wszystkim życzeniowy bełkot… a jeżeli „zwyciestwo” to najwyżej Pyrrusowe… Przypominam że poszło o to – Ukraina z tarczą czyli… 260 USD za 1000 m3 bez podpisania Unii Celnej.

Wbrew temu bełkotowi należy sobie powiedzieć że Ukraina jest:

1. na skraju bankructwa (Ukraina to nie tylko Majdan. „Puls Biznesu” Koktajlem Mołotowa w gospodarkę Ukrainy oraz:  Ukraina: Wojna destabilizuje sytuację gospodarczą)

2. w trakcie przedłużającej się wojny gdzie giną w większości sami Ukraińcy (Kryzys na Ukrainie a prawa człowieka. Zbrodnie wojenne Ukraińców na Ukraińcach oraz: Ukraina i prawa człowieka: Ukraiński batalion Ajdar dopuszcza się zbrodni. „Słup hańby” i okrucieństwa separatystów),

3. choć poklepywana z różnych stron to FAKTYCZNIE opuszczona przez swoich „sojuszników” i traktowana jak towar w relacji z Rosją, którzy to „sojusznicy” (w zasadzie podżegacze) pod dyktando Kremla raz że nie podpisały z Ukrainą konkretnej umowy stowarzyszeniowej (Ukraina/UE: Stowarzyszenie po rosyjsku.), to dwa pozwoliły na jej FAKTYCZNY podział – wręcz sprokurowały jej rozbiór terytorialny (Rosja ostrzega ale ustala z USA federalizację Ukrainy i to: Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły. „Sueddeutsche Zeitung”: kapitulacja Kijowa. Obserwator OBWE: W Donbasie nie ma już państwa ukraińskiego. oraz:  Jałta Ukrainy: umowa stowarzyszeniowa z UE na rosyjskich warunkach (odroczona), decentralizacja kraju i autonomia regionów (przyklepane),

4. w sytuacji geopolitycznie i gospodarczo skrajnie niekorzystnej, skonfliktowana ze swoim najważniejszym partnerem handlowym, dostawcą kluczowych surowców energetycznych i rynkiem zbytu dla ukraińskiej gospodarki, gdy tymczasem sama UE kosztem Ukrainy załatwia swoje interesy (Porozumienie gazowe podpisane. Pakiet zimowy – przełom dla Europy, kapitulacja Ukrainy. oraz: Wojna gazowa? Putin grozi ograniczeniem dostaw gazu do Europy w przypadku rewersu na Ukrainę). Mało tego!

5. „Reformy” jakich ukraińskie władze dokonują pod auspicjum UE i MFW to żadne reformy a szereg obostrzeń prawnych i finansowych, które wprost uderzają w samych Ukraińców gwarantując dojenie tego państwa przez międzynarodową lichwę finansową (Ukraina – globalny aspekt finansowy oraz: Podczas gdy Ukrainę czeka ciężka droga “vulture funds” robią interes życia. i to: Kredyt z MFW w zamian za podwyżkę cen gazu dla ludności a także: Warunkowa “pomoc” UE dla Ukrainy. Nowy szef Narodowego Banku Ukrainy. i to: Czas na “scenariusz grecki” dla Ukrainy)….

Ukraina - UE - USA - RosjaNazywanie tego wszystkiego sukcesem tylko dlatego że uciekł JEDEN złodziej (Janukowycz), podczas gdy potencjał sprawowania realnej władzy przez „baronów” poprzedniej (jak i obecnej) ekipy czyli tzw. oligarchów (Rosyjska prasa dziękuje za sankcje, które mogą podzielić UE. Merkel będzie mediować „decentralizację” Ukrainy, tymczasem „rebelianci” się przegrupowują. Słowo o ukraińskich oligarchach) pozostał nienaruszony (lekko się tylko przetasował po zmianie sympatii politycznych), a kraj wprost się wykrwawia i dzieli (Ukraina: Donbas głoduje po odcięciu finansowania z Kijowa. W rok po Majdanie – 31 procent uważa że był to przewrót państwowy, za którym stała ukraińska opozycja albo Zachód. Sondaż o wojnie – Ławrow: Ukraina przygotowuje się do ataku), zakrawa na kpinę… i kosztuje.

…Odys

Ukraina przyznaje: Straciliśmy nasze złoto! 

„W marcu tego roku pojawiły się doniesienia, że ukraińskie złoto w tajemniczy sposób opuściło skarbce banku centralnego i najprawdopodobniej poleciało do nowojorskich skarbców Fed-u. Rezerwa Federalna odmawia komentarza na ten temat, ale wyemitowany kilka dni temu wywiad z szefową Narodowego Banku Ukrainy nie pozostawia wątpliwości – od czasu zaostrzenia konfliktu z Rosją, rezerwy posiadanego przez Ukrainę złota spadły blisko dziesięciokrotnie!

Według oficjalnych danych Światowej Rady Złota, na koniec marca tego roku Ukraina posiadała 42,3 tony złota, co stanowiło 9,6 proc. jej całkowitych rezerw walutowych. Zgodnie z nowszymi statystykami Narodowego Banku Ukrainy (NBU), jeszcze na początku tego miesiąca w skarbcu miało się znajdować złoto o wartości około miliarda dolarów, które stanowiło blisko 8 proc. całkowitych rezerw.

Tymczasem w niedawnym wywiadzie dla ukraińskiej telewizji, szefowa NBU przyznała, ze „w skarbcach banku jest już niewiele złota, a to, które zostało, stanowi około 1 proc. rezerw”. Oznacza to nie tylko, że ogromne ilości złota zniknęły z banku centralnego, ale także to, że podawane przez instytucję liczby są niezgodne z prawdą.

Skąd taka zmiana w państwowych skarbcach? Jak wiosną donosiły miejscowe media, podczas operacji przeprowadzonej pod osłoną nocy, ukraińskie rezerwy złota zostały pośpiesznie załadowane na pokład samolotu, który wywiózł złoto do Stanów Zjednoczonych.

Jak twierdzili świadkowie, około godziny 2:00 w nocy nieoznakowany samolot transportowy wystartował z lotniska Boryspol. Przed pojawianiem się samolotu na płytę lotniska wjechały cztery ciężarówki i dwa towarowe minibusy, wszystkie pozbawione tablic rejestracyjnych.

Piętnaście osób w czarnych uniformach i kamizelkach kuloodpornych, niektóre wyposażone w karabiny maszynowe, zapakowało na pokład ponad czterdzieści ciężkich pakunków. Wszystko odbyło się w pośpiechu.

Następnie na lotnisko nadjechało kilku mężczyzn, którzy wsiedli do załadowanego już samolotu, a nieoznakowane samochody szybko odjechały. Samolot wystartował w trybie awaryjnym.

Pracownicy portu lotniczego, którzy byli świadkami tej „operacji specjalnej”, natychmiast powiadomili o wszystkim administrację lotniska. Ta jednak wyraźnie zaleciła im „nie mieszać się w cudze sprawy”.

Marianna Wodzińska  Inwestycje Alternatywne Profit S.A. 

za: interia.pl

…jakiś czas temu przedrukowałem ciekawy artykuł na temat niemieckiego złota Czy USA zwróci Niemcom złoto z ukraińskich zapasów? i od razu mi się skojarzyło 🙂 (Odys)

polecam również: Kosmici wylądowali na Ukrainie! Kukła Poroszenko nadał obywatelstwo trzem innym kukłom żeby mogły zostać ministrami w nowym rządzie.

i znów jak zwykle ciekawie pisze cynik9:

WGC_ukraina_gold

Stan rezerw złota w różnych krajach podsumowują okresowe raporty WGC (World Gold Council).  W raporcie z lutego tego roku  (diagram na prawo) w linijce Ukrainy figuruje zdrowa ilość ponad 42 ton złota.  Stanowiło to wówczas 8% rezerw całkowitych banku centralnego i miało wartość rynkową $1.8 miliarda.

„…Powtarzają się raporty że ukraińskie złoto pojechało na wycieczkę. Na lotnisku w Kijowie miało zostać pospiesznie wyładowane z nieoznaczonych samochodów do maszyny biorącej kurs na Nowy Jork. W całej tej historii widoczne są pewne luki, tak że przyjąć ją należy z należytą dozą ostrożności. […] Transfer z Ukrainy  pasowałoby też nieźle do innych transferów z krajów podbitych przez Amerykę,  z których złoto w niewyjaśnionych okolicznościach znika. Tak było z pokaźnymi rezerwami złota Iraku Saddama Husseina w okresie siania tam demokracji przez Oś Dobra. Potem zrabowano 175 ton złota pułkownikowi Kaddafiemu w Libii…(…)

Zrabowanie złota ukraińskiego, przy udziale wyciągniętego z kapelusza nowego „premiera” Jaceniuka, byłoby w tej sytuacji ruchem logicznym […]. To rozsądna przedpłata na całkowity rachunek $5 mld  jaki wystawiony zostanie przez Waszyngton za skuteczny zamach stanu i zainstalowanie nowych „władz”.(…) 

Hmm, najwyraźniej amerykańscy wierzyciele obsłużyli się sami,  jak wcześniej w Libii czy w Iraku. Nie słyszano przecież aby nowy rząd ukraiński,  mimo kryzysu,  masowo wyprzedawał swoje złoto. Nie  uszłoby to uwadze rynków…”

5.12.2014: Z ostatniej chwili:  obawiać się należy że zamiast coś badać pani Gontariewa będzie raczej sama badana. Agencje donoszą że została właśnie oficjalnie zdjęta, z podejrzeniem nadużycia stanowiska i  niewłaściwego użycia urzędu.  Jak się z tymi wszystkim przewinieniami uwinęła przez niespełna pół roku  sprawowania urzędu nie podano.  Niedyskrecji w kwestii złota Wielki Brat amerykański najwyraźniej nie wybacza… 

całość tu: dwagrosze.com

PS… Julian Tuwim „Do prostego człowieka”

Gdy znów do murów klajstrem świeżym
Przylepiać zaczną obwieszczenia,
Gdy "do ludności", "do żołnierzy"
Na alarm czarny druk uderzy
I byle drab, i byle szczeniak
W odwieczne kłamstwo ich uwierzy,
Że trzeba iść i z armat walić,
Mordować, grabić, truć i palić;
Gdy zaczną na tysięczną modłę
Ojczyznę szarpać deklinacją
I łudzić kolorowym godłem,
I judzić "historyczną racją",
O piędzi, chwale i rubieży,
O ojcach, dziadach i sztandarach,
O bohaterach i ofiarach;
Gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin
Pobłogosławić twój karabin,
Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba,
Że za ojczyznę - bić się trzeba;
Kiedy rozścierwi się, rozchami
Wrzask liter pierwszych stron dzienników,
A stado dzikich bab - kwiatami
Obrzucać zacznie "żołnierzyków". -
- O, przyjacielu nieuczony,
Mój bliźni z tej czy innej ziemi!
Wiedz, że na trwogę biją w dzwony
Króle z panami brzuchatemi;
Wiedz, że to bujda, granda zwykła,
Gdy ci wołają: "Broń na ramię!",
Że im gdzieś nafta z ziemi sikła
I obrodziła dolarami;
Że coś im w bankach nie sztymuje,
Że gdzieś zwęszyli kasy pełne
Lub upatrzyły tłuste szuje
Cło jakieś grubsze na bawełnę.
Rżnij karabinem w bruk ulicy!
Twoja jest krew, a ich jest nafta!
I od stolicy do stolicy
Zawołaj broniąc swej krwawicy:
"Bujać - to my, panowie szlachta!"

podobne: Johnny Cash: „Wszystko zgodnie z księgą”… W słowach proroka słychać krzyk Boga.

Ukraina (krew)

Reklamy

12 comments on “Ukraina: Rewolucja a umowa stowarzyszeniowa (płatne podziałem społeczeństwa, krwią i… złotem).

 1. Pingback: Ukraina: USA dadzą kolejne dolary, kredyty z Niemiec, pomoc finansowa MFW, obywatele o korupcji. | Łódź Odysa

 2. Pingback: Zachód domaga się dyplomatycznego rozwiązania konfliktu ukraińskiego, ale są też głosy o dostawie broni. Władisław Guliewicz: „Szorstka przyjaźń” Polski i Ukrainy | Łódź Odysa

 3. Pingback: Rosja: 9 maja w Moskwie bez Merkel i Camerona. Oskarżeni w sprawie Niemcowa zmieniają zeznania. Szczyt UE bez sankcji ale z rezolucją w sprawie Rosji (żądanie zwrotu polskiego Tupolewa). Ukraina: kredyt z MFW, Czy UE grozi fala uchodźców z Ukrainy?

 4. Pingback: Z Putinem źle (bez Putina gorzej?) Rozmowy pokojowe ws. Górnego Karabachu. Ofiary wojny w Syrii. Ukraina prosi ONZ o siły pokojowe, manifestacja Donieck to Ukraina. | Łódź Odysa

 5. Pingback: Ukraina: coraz mniej Ukrainy w Donbasie, zmiany na scenie politycznej i wojna oligarchów (Poroszenko umacnia swoje wpływy?) USA: rezolucja w sprawie broni dla Ukrainy. | Łódź Odysa

 6. Pingback: Gospodarka Rosji stacza się, ale katastrofy już raczej nie będzie. Trader21: Czy Putin znacjonalizował Bank Centralny Rosji? Ukraina: Strach przed wojną paraliżuje biznes, kredyt z MFW to pomoc czy drenaż? | Łódź Odysa

 7. Pingback: Eurokołchoz: UE nie ma oferty dla wschodnich sąsiadów. Za unijne fundusze płacimy dwa razy. Kwoty mleczne uwolnione (rolnicy boją się o spadek cen). | Łódź Odysa

 8. Pingback: Robert Potocki: PostMajdanowa (de)oligarchizacja i Samobójcze prawo serii. | Łódź Odysa

 9. Pingback: Ukraina na skraju bankructwa (z długiem u Rosji). UE wycofuje się z polityki wschodniej. Partnerstwo strategiczne Litwy i Polski podupadło. Polscy i ukraińscy żołnierze w mołdawsko-rumuńskim batalionie sił pokojowych. „Der Spiegel”: R

 10. Pingback: Większe wpływy Rosji na Ukrainie dzięki Niemcom i Francji. Sikorski: UE odeszła od wspólnej polityki zagranicznej. Duda o bezpieczeństwie a Niemcy o niebezpieczeństwie polskiej racji stanu (Polska strefą buforową). OAS i NATO dwóch prędkości.

 11. Pingback: Witold Szirin Michałowski: „Skąd się wzięła Ukraina…” Rusi Czerwonej rys historyczny, i dokąd zmierza czyli… Nie karmić niedźwiedzia! | Łódź Odysa

 12. Pingback: Historia handlu wymiennego między wschodem i zachodem czyli rewolucja w zamian za zasoby naturalne. Ukraina (Ługańsk, Donieck, Baku, Batumi, ropa, Stalin, strajki u Rotszyldów) Rosja | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s