UE wie, jak pomnożyć pieniądze! Żeby dać, najpierw zabierze. KE ogłosiła plan inwestycyjny warty 315 mld euro, liczy na 1,3 mln miejsc pracy.


PE-Juncker-program inwestycyjny na najbliższe trzy lataKE ogłosiła plan inwestycyjny warty 315 mld euro, liczy na 1,3 mln miejsc pracy.

26.11.2014 (IAR) – Europa otwiera nowy rozdział – powiedział Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawiając w Parlamencie Europejskim program inwestycyjny na najbliższe trzy lata. Jego wartość to ponad 300 mld euro.

Szef Komisji Europejskiej podkreślił, że celem nowego programu są nie tylko pieniądze i pobudzenie wzrostu gospodarczego, ale przede wszystkim, ludzie pozostający bez pracy. „Jesteśmy nadzieją milionów Europejczyków, którzy są rozczarowani po latach stagnacji” – mówił Jean-Claude Juncker. Przedstawiony przez niego program zakłada, stworzenie Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych o wartości 21 mld euro. Z czego 5 mld euro pochodziłoby z Europejskiego Banku Inwestycyjnego a 16 mld z budżetu Unii.

Pomysł polega na tym, by zgromadzone pieniądze zmobilizowały kapitał prywatny do podjęcia inwestycji w dziedzinach, które eksperci uznają za najkorzystniejsze dla wzrostu i konkurencyjności Unii Euroepjskiej. Wspierane będą inwestycje nowych źródeł energii, infrastruktura, transport sieci internetowych oraz edukacja.

Szef Komisji chce, by ten specjalny fundusz zaczął działać już w czerwcu.

Inforrmacyjna Agencja Radiowa/IARAndrzej Geber/Strasburg/mg

źródło: stooq.pl

Komisja Europejska ogłosiła plan inwestycyjny na kwotę 315 mld euro, który – zdaniem biurokratów – ma przywrócić wzrost gospodarczy krajom UE i umożliwić większej liczbie osób ponowne podjęcie pracy.

Plan składa się z trzech głównych elementów:
• utworzenie nowego Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), z gwarancjami ze środków publicznych, który ma umożliwić uruchomienie dodatkowych inwestycji na kwotę co najmniej 315 mld euro w latach 2015-17 (nowa biurokracja);
• utworzenie wykazu projektów w powiązaniu z programem pomocy, aby skierować inwestycje tam, gdzie są najbardziej potrzebne (skąd urzędas wie, gdzie potrzebne są inwestycje?);
• plan działania, dzięki któremu Europa stanie się bardziej atrakcyjna jako miejsce inwestycji i który pomoże zlikwidować utrudnienia regulacyjne.
Według szacunków Komisji Europejskiej proponowane środki w ujęciu łącznym mają przynieść wzrost unijnego PKB o 330–410 mld euro w trzech najbliższych latach i umożliwić stworzenie nawet 1,3 mln nowych miejsc pracy.

– Najprościej rzecz ujmując, jeżeli Europa będzie więcej inwestować, zapewni sobie większy dobrobyt i więcej miejsc pracy. Plan inwestycyjny, który przedstawiamy dziś w ścisłej współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, to ambitny i nowy sposób na pobudzenie nowych inwestycji bez tworzenia nowego zadłużenia. Nadszedł czas, aby inwestować w naszą przyszłość, w najważniejszych obszarach o strategicznym znaczeniu dla Europy, takich jak: energia, transport, sieci szerokopasmowe, kształcenie, badania i innowacje. Teraz liczę na Parlament Europejski i państwa członkowskie, że wniosą swój wkład i zrobią, co w ich mocy, aby umożliwić nowemu Europejskiemu Funduszowi na rzecz Inwestycji Strategicznych jak najszybsze rozpoczęcie działalności. Europa musi ruszyć z miejsca i dziś dajemy jej świeży impuls – powiedział Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej.

Nowy fundusz ma dostać z budżetu UE 16 mld euro, a EBI ma dołożyć 5 mld euro. Szacunki KE wskazują, że efekt mnożnikowy funduszu wyniesie 1:15, co oznacza, że każde euro ze środków publicznych, które jest uruchamiane za pomocą funduszu, przekłada się na inwestycje o łącznej wartości 15 euro, które w przeciwnym razie nie zostałyby zrealizowane (skoro nie zostałyby zrealizowane przez sektor prywatny, to znaczy, że są niepotrzebne). Środki z funduszu mają być przede wszystkim inwestowane w infrastrukturę, zwłaszcza w sieci szerokopasmowe i energetyczne, a także infrastrukturę transportową w ośrodkach przemysłowych, kształcenie, badania i innowacje, energię ze źródeł odnawialnych oraz w MŚP i spółki o średniej kapitalizacji.

– Nowy Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych będzie narzędziem służącym do pomnażania środków. Każde euro ze środków publicznych zainwestowane w ramach funduszu przełoży się na inwestycje o wartości ok. 15 euro, które w przeciwnym razie nie zostałyby zrealizowane. Fundusz rozpocznie działalność ze znacznymi zasobami i będzie miał możliwość poszerzenia z czasem zakresu działań w miarę rosnącego udziału zainteresowanych podmiotów. Komisja wzywa państwa członkowskie oraz krajowe banki rozwoju do włączenia się w tę inicjatywę, która ma zwielokrotnić efekty działania funduszu i wywołać jeszcze bardziej znaczące pozytywne skutki dla europejskiej gospodarki – powiedział Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, który jest równocześnie unijnym komisarzem odpowiedzialnym za zatrudnienie, wzrost, inwestycje i konkurencyjność.

Wiadomo, jak skończyło się ręczne sterowanie i centralne planowanie z Moskwy. To samo dotyczy Brukseli.

Źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce za nczas.com

Czyli tak: „utworzenie nowego Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS)” dalej „utworzenie wiarygodnego wykazu projektów w powiązaniu z programem pomocy, aby skierować inwestycje tam, gdzie są najbardziej potrzebne” i po trzecie „ambitny plan działania” a wszystko to „bez tworzenia NOWEGO zadłużenia” ale „z gwarancjami ze środków publicznych” (czujecie ten wic? 😀 ) ma być „impulsem” do utworzenia przez sektor prywatny (wcześniej ograbiony na ponad 300 mld EURo) 1,3 mln miejsc pracy…

Ja już czuję ten rozwój! BIUROKRATYCZNEGO GNIOTA (co najwyżej), który będzie dzielił i rządził tym ZRABOWANYM majątkiem ku swojej chwale tworząc więcej „miejsc pracy” do obsługi tych wszystkich „funduszy”, „banków”, „wykazów”, „programów”, (i najlepsze!) „ambitnych planów” i dalej przy rozdawnictwie (przez te wszystkie NIKOMU NIEPOTRZEBNE struktury) swojakom tego co zrabowano ludziom, którzy tworzą PRAWDZIWE miejsca pracy w REALNEJ gospodarce, która ten cały „ambitny plan działania” utrzymuje… Ręce opadają od tej całej hojności (za cudze).

…Odys

podobne: ZnZ: Pod rządami socjalistów aż 84 miliony obywateli UE żyje poniżej progu ubóstwa oraz: UE w poszukiwaniu budżetu na 2015 rabuje polską wieś. Na celowniku grupy producenckie, branża mleczarska i małe gospodarstwa. i to: Zrzutka na dziurę w unijnej kasie. Nowelizacja budżetu na 2013. a także: Budżetowa ciuciubabka reaktywacja, czyli… Zadłużamy was dalej i co nam zrobicie? polecam również: Chiny produkują milionerów, tymczasem „eurokołchoz” domaga się rabunku. oraz: Cynik9 i recepta EU na wychodzenie z kryzysu, czyli i to: Od 2005 r. średnia cena energii w UE wzrosła o 25 proc., a w USA – o 1 proc. Czy UE dokona weryfikacji polityki klimatycznej?

Eurokołchoz łapówki

Reklamy

One comment on “UE wie, jak pomnożyć pieniądze! Żeby dać, najpierw zabierze. KE ogłosiła plan inwestycyjny warty 315 mld euro, liczy na 1,3 mln miejsc pracy.

  1. Pingback: cynik9 o „promocji” Ryanaira na pustych lotniskach w Polsce za „unijną” kasę. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s