PO cichu (1 „Ruch”em) wprowadzono przepisy o stosowaniu GMO w Polsce (UE zostawiła państwom wolną rękę). Nowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich okiem eksperta.


Głosowanie nr.40 odbyło sie o 10:13 dnia 28.11.2014. Poprawione sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw.

Klub poselski————————L.posłów——–ZA
PO————————————–—201————–196
PiS————————————–—132—————–0
PSL————————————–—32—————-24
SLD————————————–—32—————-0
Niezależni——————————–21—————-4
Twój Ruch——————————–16—————-1
Sprawiedliwa Polska—————–15—————0
Bezpieczeństwo i Gospodarka—–11—————-6

Ustawę przepchnięto 1 głosem. Za ustawą głosowało 231 posłow na ogólną liczbę 460.

…Patrząc na listę można powiedzieć że ustawę przepchnięto 1 Ruchem 😉  …Wracając jednak do meritum które nie jest już takie zabawne, bo GMO to poważne implikacje dla gospodarki, rolnictwa i dla naszego zdrowia należy sobie powiedzieć przede wszystkim to, że okoliczności przegłosowania nowelizacji były dość specyficzne…

„Sejm RP, podczas piątkowego bloku głosowań, uchwalił ustawę o wprowadzeniu w Polsce organizmów modyfikowanych genetycznie. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 231 posłów.

To, czego nie udało się osiągnąć w trakcie kolejnych podejść do przeforsowania w Polsce prawa zezwalającego na uprawy roślin genetycznie modyfikowanych, zdołano uzyskać poprzez trick ustawodawczy, wprowadzając GMO do naszego kraju niejako tylnymi drzwiami.

Jak poinformował podczas specjalnie zwołanej konferencji prof. Jan Szysko, poseł PiS, ustawa o zmianie ustawy o organizmach genetycznie modyfikowanych, nazywana przez koalicję PO-PSL mianem nowelizacji już istniejącej ustawy, jest tak naprawdę zupełnie nowym i tym samym odrębnym dokumentem, umożliwiającym produkcję żywności i pasz z organizmów GMO.”

„po cichu, POlitycy zadbali o nasze zdrowie. Nowelizacja ustawy zakłada, że system udzielania zgód na zamknięte użycie GMO zastąpi system, w którym będą wydawane „zezwolenia na prowadzenie zakładu inżynierii genetycznej oraz zgody na zamknięte użycie mikroorganizmów i organizmów genetycznie zmodyfikowanych”. „Procedowany projekt jest zgodny z ramowym programem rządu wobec organizmów GMO” – powiedziała w środę w Sejmie Krystyna Sibińska z PO. Marek Balt z SLD zwrócił uwagę, że przepisów dotyczących rejestru upraw nie konsultowano ze społeczeństwem. Według posła PiS prof. Jana Szyszko, ustawa umożliwia produkcję żywności i pasz z organizmów zmodyfikowanych genetycznie oraz zmniejsza odpowiedzialność karną za uwolnienie GMO do środowiska. „Za ewentualny wysiew nasion GMO tych wymienionych w rejestrze nie grozi już kara utraty wolności do 12 lat, ale likwidacja upraw oraz – ewentualnie – mandat” – powiedział Szyszko. Prace nad ustawą o GMO nabrały tempa w okresie wyborczym, a skandal wyborczy skutecznie odwrócił od niej uwagę opinii publicznej. „Społeczeństwo jest zajęte sprawami wyborów samorządowych, uznając że społeczeństwo nie będzie zainteresowane tym, co dzieje się w Sejmie i w efekcie przeforsowano ustawę” – uważa poseł Dariusz Bąk. Ustawę przeforsowano mimo wiedzy polityków, że większość społeczeństwa sprzeciwia się GMO. Jak widać, władza nie słucha wyborców, których rzekomo reprezentuje, lecz międzynarodowych korporacji biotechnologicznych, którym nowa ustawa o GMO jest na rękę

Tekst z portalu Prawy.pl

podobne: Naukowcy i ekolodzy krytycznie o propozycji zmian w ustawie o GMO. Rząd przyjął projekt nowelizacji.

04.12.2014 (IAR) – Jest porozumienie między państwami członkowskimi i Parlamentem Europejskim w sprawie GMO. Negocjacje w tej sprawie zakończyły się w nocy z środy na czwartek.

Kraje członkowskie będą miały większą swobodę we wprowadzaniu zakazu upraw GMO na swoim terytorium niż dotychczas. W 2010 roku Komisja Europejska zaproponowała, aby taki zakaz mógł zostać wprowadzony nie tylko ze względów bezpieczeństwa zdrowia czy środowiska, ale także z powodów „społeczno-ekonomicznych”, czy „ochrony gleby”.

Bruksela z zadowoleniem przyjęła porozumienie Rady i Parlamentu w tej sprawie uznając, że wychodzi ono naprzeciw oczekiwaniom państw członkowskich by miały one decydujące zdanie w sprawie upraw GMO. „Ten tekst jest zgodny z zobowiązaniami przedstawionymi przez przewodniczącego Komisji (Jean Claude) Junckera w jego wytycznych politycznych. Ta Komisja chce dać decyzjom demokratycznie wybranych rządów tę samą wagę co naukowcom w sprawach związanych z żywnością i środowiskiem, które są tak ważne jak uprawy GMO- i które dotyczą europejskich konsumentów.” – powiedział rzecznik Komisji Enrico Brivio.

Zawarte porozumienie musi być jeszcze formalnie przyjęte przez Radę i Parlament . Komisja Europejska liczy na to, że uda się to zrobić w ciągu najbliższych tygodni tak , aby nowe zasady zaczęły obowiązywać od 2015 roku.

IAR/Magdalena Skajewska/Bruksela/mcm/

podobne: 19 krajów UE (przeciw 5) apeluje o niedopuszczenie do uprawy kukurydzy GMO, ale to za mało.

Nowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich okiem eksperta.

29.11.2014 (IAR) – Nowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 budzi kontrowersje – uważa Sławomir Dudziak z PKO Leasing. Choć kształt dokumentu musi zatwierdzić jeszcze Komisja Europejska, prognozowane zapisy niepokoją eksperta.

Dudziak krytykuje współczynnik SO określający wielkość ekonomiczną gospodarstw. Od jego wysokości zależeć będzie wartość unijnej pomocy. Wsparciem mają być objęte gospodarstwa o wielkości co najmniej 10 tysięcy SO. Oznacza to obowiązek uzyskania rocznego przychodu wynoszącego minimum 10 tysięcy euro. Część rolników będzie więc zmuszona do powiększenia swojego areału. Unia nie chce dotować zaś gospodarstw powyżej 200 tysięcy SO – tutaj duże podmioty o zbliżonym pułapie mogą więc hamować produkcję Ekspert skrytykował też pomysł resortu rolnictwa, aby faworyzować plany inwestycyjne grup rolników kosztem pojedynczych projektów. Dzisiejsze biznesplany rolnicze, Dudziak porównał z tymi obowiązującymi w każdej innej branży. Pomysł, przydatność i umiejętna realizacja powinny więc być jedynym kryterium przy ocenie planów wnioskujących o wsparcie.

Na realizację PROW w latach 2014-2020 przeznaczonych będzie 13,5 miliarda euro. Większość tej kwoty to środki unijne.

Program ma trzy cele strategiczne i sześć priorytetów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / Michał Fedusio/nyg

źródło: stooq.pl

…no cóż, nie trzeba być ekspertem żeby wiedzieć do czego doprowadzą tego rodzaju zapisy. Umacnianie monopolu istniejących już na rynku grup producenckich i dalsza pauperyzacja małych gospodarstw… O czym już wspominałem tu: UE w poszukiwaniu budżetu na 2015. Polscy rolnicy stracą pieniądze. Komisja Europejska zgłasza poprawki do PROW (małe gospodarstwa bez pomocy) i tu: „Wspólna Polityka Rolna” kosztem polskiego przemysłu rolno-spożywczego.

rys. Grzegorz Radziewicz

rys. Grzegorz Radziewicz

Reklamy

4 comments on “PO cichu (1 „Ruch”em) wprowadzono przepisy o stosowaniu GMO w Polsce (UE zostawiła państwom wolną rękę). Nowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich okiem eksperta.

  1. Pingback: Medycyna i Nauka: Co z nowym programem zwalczania raka? Lekarze boją się wystawiać „zielone karty” pacjentom. Nowy antybiotyk nadzieją w medycynie. Elastyczny implant na pomoc sparaliżowanym. | Łódź Odysa

  2. Pingback: Katarzyna Śledziewska: Co przyniesie Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji? Umowa handlowa UE z USA to nowe ACTA? Trwają masowe protesty. KE: zielone światło dla 19 GMO. | Łódź Odysa

  3. Pingback: „Oczy są ślepe, gdy rozum zajęty jest czymś innym” czyli… salon i Komorowski w strachu, wyścig populizmu wyborczego z użyciem mitu JOWów, a wszystko i tak zostanie po staremu! | Łódź Odysa

  4. Pingback: „Dowód na istnienie Boga” czyli… (nie)znane lekarstwo i super jedzenie prosto z ula (polskiego rzecz jasna) | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s