Polskie górnictwo węglowe to skansen i elektrownie go nie uratują. Podatek od srebra i miedzi dobija przemysł wydobywczy. Biurokracja największym wrogiem polskiej gospodarki. NIK o marnotrawstwie w Polskim Holdingu Obronnym.


1. Polskie górnictwo jest skansenem. Elektrownie nie mogą obecnie ratować kopalni węgla.

19.11.2014 (IAR) – Polskie górnictwo jest skansenem. Tak oceniają sytuację prawną szefowie największych spółek górniczych, którzy wzięli udział w konferencji poświęconej przyszłości polskiej branży wydobywczej.

Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski powiedział IAR, że bez zmian górnictwo nie ruszy z miejsca. Ocenił, że polskie górnictwo jest skansenem organizacyjnym, regulowanym przez prawo, które powstawało trzydzieści, czterdzieści lat temu. Dodał, że w rezultacie rodzime spółki tracą przewagę konkurencyjną.

Prezes KGHM Polska Miedź Herbert Wirth podkreśla, że nie da się poprawić sytuacji polskiego przemysłu wydobywczego bez opracowania strategii surowcowej. Uporządkowania wymaga między innymi kwestia rozdzielania koncesji na wydobycie złóż węgla.

Prezes Pracodawców RP Andrzej Malinowski ostrzegł, że polskie górnictwo stoi nad przepaścią. Zwrócił uwagę na bariery ograniczające rozwój kopalń, jak spadające ceny węgla i rosnący import tego surowca z Rosji. Twierdzi on także, że związki zawodowe zamiast myśleć perspektywicznie, są nastawione tylko na „tu i teraz”.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak/ab

podobne: Opieka socjalna niszczy branżę węglową. Część kopalń trzeba będzie zamknąć. Tomasz Cukiernik: „Czarny kłopot”. oraz: Tani węgiel solą w oku lobby górniczego. POwszechna zgoda na komunizację (certyfikaty jakości, koncesje) branży i dopłacanie do interesu za pieniądze podatników. i to: Bezsensowny, szkodliwy dla rynku pracy i rodzin podatek, który wcale nie pomagał środowisku, już nie istnieje. Australia bez podatku węglowego.

04.12.2014 (IAR) – Dla górników jest świętem. Ale w ostatnich latach Barbórka nie jest obchodzona tak hucznie jak niegdyś. Cała branża górnicza, pogrążona w kryzysie, jest cieniem tej sprzed kilkudziesięciu lat.

Wśród recept na poprawę kondycji górnictwa jest jego połączenie z dochodowymi elektrowniami. Ekspert energetyczny, Tomasz Chmal podkreśla, że taki proces jest możliwy pod warunkiem poprawy sytuacji kopalń. Tomasz Chmal uważa, że znajdą się chętni na zrestrukturyzowane polskie kopalnie, a wśród nich być może będą firmy z branży energetycznej. Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej zaznacza też, że na dłuższą metę nie do utrzymania są także górnicze przywileje.

Przedstawicielka konfederacji Lewiatan, Daria Kulczycka, która zajmuje się energetyką, podkreśla, że państwo powinno wziąć pod uwagę dobro konsumentów, a nie jednej branży. Jeżeli węgiel wydobywany w Polsce będzie droższy od tego na świecie, połączenie branż nie ma sensu. Stracą na tym odbiorcy energii elektrycznej.

Jedną z przyczyn problemów polskiego sektora górniczego jest spadek cen węgla. W 2008 roku czyli w szczycie hossy surowcowej za tonę węgla trzeba było zapłacić ponad 140 dolarów. Obecnie za tonę surowca notowanego w Europie trzeba zapłacić ponad 74 dolary, a za ten notowany w RPA, ponad 67 dolarów. Szacunkowy koszt wydobycie jednej tony surowca w Kompanii Węglowej w pierwszym półroczu 2014 roku wyniósł 90 dolarów.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ Karol Tokarczyk / gaj

podobne: Opieka socjalna niszczy branżę węglową. Część kopalń trzeba będzie zamknąć. Tomasz Cukiernik: „Czarny kłopot”. i to: PG Silesia vs. Kompania Węglowa czyli efektywność i wydajność vs. szaleństwo. NIK skontroluje funkcjonowanie górnictwa. oraz: Transformacja polskiej energetyki da bezpieczeństwo bez wzrostu cen. „Puls Biznesu”: Rząd chce rozdać węgiel bogatym.

2. Podatek od srebra i miedzi w Trybunale Konstytucyjnym.

17.11.2014 (IAR) – Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy ( 18.11) konstytucyjność ustawy wprowadzającej opodatkowanie wydobycia rud srebra i miedzi.

Ustawa o podatku od wydobycia niektórych kopalin zdaniem wnioskodawców jest niekonstytucyjna w całości, ale szczególnie rażąco ustawę zasadniczą naruszają przepisy odnoszące się do czasu jej wprowadzenia w życie, co postawiło w bardzo trudnej sytuacji przedsiębiorców wydobywających srebro i miedź.

Wnioskodawcy, których reprezentuje poseł Ryszard Zbrzyzny z SLD zwracają uwagę, że podatek jest progresywnie uzależniony od cen surowców w ten sposób że im te ceny są wyższe, tym wyższa jest stawka opodatkowania (najniższa stawka podatkowa wynosi 0,5 procent, najwyższa może sięgać 35 procent). W efekcie – zdaniem wnioskodawców – zamiast przysporzyć wpływów z podatków ustawa może je uszczuplić, bo może doprowadzić do upadku firm wydobywczych. Z powodu zbyt krótkiego ich zdaniem, 2 tygodniowego vacatio legis, przedsiębiorstwa nie miały czasu na dostosowanie się do sytuacji, ani nie mogły zmienić zawartych wcześniej umów i planów inwestycyjnych. Ustawa zmusza też wydobywców do zainstalowania odpowiednich urządzeń mierzących ilości wydobytych kopalin, dając zbyt krótki czas na zastosowanie się do tych wymogów. To zdaniem wnioskodawców oznacza, że firmy nie będą mogły uniknąć kar z powodu braku urządzeń pomiarowych.

Posłowie wnioskodawcy argumentują, że ustawa narusza normy odnoszące się do poprawnej legislacji podatkowej oraz zasady zaufania do państwa i stanowionego w nim prawa.

IAR Bożena Falkowska/sk

podobne: „List uradowanego górnika” czyli 250 mln. „POmocy” na „zamknięcie” kopalni. Deficyt w kasie miedziaka z Lublina, który błaga o niskie podatki. Bankructwa firm. i to: Rząd poprawia sobie finanse i zwiększa fiskalizm bez mówienia o wzroście podatków a także: Czy w Ministerstwie Finansów działa mafia podatkowa? ZPP donosi do CBA – Najwyższy Czas!

3. Biurokracja największym wrogiem polskiej gospodarki.

26.11.2014 (IAR) – Mimo 25 lat przemian w Polsce wciąż nie możemy poradzić sobie z biurokracją. Jak zaznaczył w rozmowie z IAR prezydent organizacji Pracodawcy RP Andrzej Malinowski, biurokracja to największy wróg polskiego państwa i polskiej gospodarki. I tak mimo, że mamy XXI wiek rejestracja firmy trwa sześćdziesiąt kilka dni, na zapłacenie podatków trzeba stracić w ciągu roku dwieście osiemdziesiąt kilka dni, na zezwolenie budowlane trzeba czekać ponad 130 dni. To jest granda w biały dzień – skarżył się rozmówca IAR.

Andrzej Malinowski zwrócił szczególną uwagę na bardzo źle działający w Polsce system podatkowy. I nie chodzi tutaj o wysokość podatków ale tysiące interpretacji niejasnych przepisów.

Prezydent Malinowski zaznaczył, że przedsiębiorców nie stać na to, by zatrudniać armię wyspecjalizowanych służb prawnych, które mogłyby im w tym zakresie pomóc.

Te wszystkie niedogodności obok nieprzystającego do dzisiejszych realiów kodeksu pracy sprawiają, że przedsiębiorcy nie tworzą tylu miejsc pracy ile mogliby przy sprzyjających przepisach – podkreślił rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej. Dodał, że niezrozumiałe prawo powoduje wielką ostrożność pracodawców.

O korzystne przepisy dla rozwijania działalności gospodarczej organizacja Andrzeja Malinowskiego walczy od 25 lat. Mija właśnie ćwierćwiecze od powołania pierwszej w wolnej Polsce organizacji pracodawców. Powołano ją na kongresie odbywającym się w dniach 24-25 listopada 1989 roku. Ówczesna Konfederacji Pracodawców Polskich przyjęła nazwę Pracodawcy RP i posługuje się nią do dzisiaj.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/mitro/

podobne: Najwyższy Czas!: „Słońce Peru przypala wszystkich prócz kasty urzędników”… Nie daj sobie wmówić że „ONI” są potrzebni.  oraz: Stanisław Michalkiewicz: Państwo jako nowotwór złośliwy  i to: Marcin Nowacki o dokręcaniu śruby polskim przedsiębiorcom a także: Państwowe synonimem marnotrawstwa, korupcji i niesprawiedliwości. oraz: Paweł Rybacki: Moralna i praktyczna wyższość gospodarki wolnorynkowej nad centralnie planowaną lub interwencjonistyczną.

4. NIK o projektach Polskiego Holdingu Obronnego.

26.11.2014 (IAR) – Ministerstwo skarbu i resort obrony powinny lepiej nadzorować projekty realizowane przez Polski Holding Obronny. To główny wniosek z kontroli NIK, jaka została przeprowadzona w tej firmie.

Spółka, która przez lata była znana jako Grupa Bumar, realizuje przy wsparciu państwa ważne dla obronności projekty. Trzeba je lepiej nadzorować – tłumaczy rzecznik Najwyższej Izby Kontroli, Paweł Biedziak.

Rzecznik powiedział, że projekty realizowane przez PHO mają szansę przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa kraju. Jednak część z nich nie ma rekomendacji ze strony MON.

Według kontrolerów NIK brak takiej rekomendacji zmniejsza szansę na późniejsze wdrożenie efektów pracy do armii. Na 15 projektów finansowanych z publicznych pieniędzy kilka nie ma przez to szans na wejście w życie.

Najwyższa Izba Kontroli ustaliła też, że część pieniędzy przeznaczonych na badania i nowe technologie obronne, była wykorzystana niezgodnie z prawem. Chodzi między innymi o wypłacenie w ramach programu dobrowolnych odejść ponad dwóch milionów złotych odchodzącym pracownikom, których później ponownie przyjęto do pracy.

NIK ujawniła również, że spółka Bumar Amunicja wykorzystała ponad 64 miliony złotych, przeznaczone na projekty badawcze, na uregulowanie zaległości podatkowych.

Izba w zaleceniach pokontrolnych sugeruje, żeby zwrócić wszystkie źle wykorzystane środki do budżetu państwa.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Agnieszka Drążkiewicz/komunikat NIK/mitro/

podobne: Forsal: 10 najgorszych polskich inwestycji ostatnich 10 lat oraz: Handlarz bronią jeździł po świecie, a faktury za hotele, czartery i restauracje wysyłał Polskiemu Holdingowi Obronnemu i to: Romuald Szeremietiew: Sytuacja polskiego przemysłu zbrojeniowego a także: Konsolidacja polskiej zbrojeniówki. polecam również:  Polska Grupa Zbrojeniowa ma zgodę UOKiK na przejęcie 8 spółek sektora obronnego.

źródło: stooq.pl

rys. Jerzy Krzętowski

rys. Jerzy Krzętowski

Reklamy

8 comments on “Polskie górnictwo węglowe to skansen i elektrownie go nie uratują. Podatek od srebra i miedzi dobija przemysł wydobywczy. Biurokracja największym wrogiem polskiej gospodarki. NIK o marnotrawstwie w Polskim Holdingu Obronnym.

  1. Pingback: Modernizacja polskiej armii. Zakup pocisków JASSM (Eksperci podzieleni), PGZ będzie budować polską(?) wersję tarczy (anty)rakietowej „Narew”. | Łódź Odysa

  2. Pingback: Rząd planuje zamknięcie 4-5 kopalń kosztem do 2 mld zł. Tomasz Cukiernik: Prywatyzować a nie likwidować! | Łódź Odysa

  3. Pingback: POrozumienie „górników” z rządem czyli „wiódł ślepy kulawego” a teraz „pretensje do garbatego że ma dzieci proste”. | Łódź Odysa

  4. Pingback: Sektorowi państwowemu grozi efekt domina interwencjonizmu w górnictwie. Przez „flapsy” JSW straciło największego odbiorcę węgla. Michalkiewicz o najkrótszym programie gospodarczym. | Łódź Odysa

  5. Pingback: Polska gospodarka: Embargo nie zatrzymuje polskich owoców i warzyw (Rosja wylicza nam straty). Polski system podatkowy nieprzyjazny, państwo przegrywa z oszustami, tragiczna polityka surowcowa. Banki chcą by rząd dopłacał do ich zysków (KNF: to ods

  6. Pingback: Samorządowe „inwestycje” to wzrost zadłużenia i podwyżki opłat. Rentowność długu i rosnąca obsługa kosztów. Państwo broni się przed zwrotem zagrabionego mienia i zmianami w ordynacji podatkowej, obniżka podatków nie tak szybko (

  7. Pingback: Bezpieczeństwo energetyczne: raport NIK w sprawie gazoportu ujawnia bałagan, bomba górnicza i gazowa (PGNiG traci polski rynek). | Łódź Odysa

  8. Pingback: Apetyt żyjących z podatków oraz misja na Pluton kontra „informatyzacja” ZUS czyli… skala marnotrawstwa „publicznych” pieniędzy. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s