Rosyjskie embargo wciąż szkodzi polskiej żywności. Nowe otwarcie w polsko-białoruskich stosunkach gospodarczych. We Włoszech marnotrawienie kapitału ludzkiego i kryzys moralny.


1. Rosyjskie embargo wciąż szkodzi polskiej żywności.

05.12.2014 (IAR) – Nie ma realnej poprawy w eksporcie polskiego jedzenia. Przedstawiciele producentów żywności utrzymują, że rosyjskie embargo negatywnie wpływa na ich sektor. Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział dziś w sejmie, że mimo rosyjskiego embarga wartość eksportu powinna zostać utrzymana.

Dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, Andrzej Gantner podkreśla, że tylko część wytwórców odnajduje się w nowej rzeczywistości. Są to głównie najwięksi producenci i przetwórcy, którzy szybko potrafili przenieść produkcje na rynki, na których są już obecni. Część mniejszych producentów poniosła straty. Próbowali oni sprzedać swoje towary na wspólnym europejskim rynku, podobnie jak przedsiębiorstwa z innych krajów. To doprowadziło do spadku cen i zmniejszyło opłacalność.

Szef Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, Mirosław Maliszewski podkreśla, że zdobycie nowych rynków jest bardzo trudne. Zagraniczne rynki takie jak chiński, japoński, indyjski i koreański są chronione surowymi przepisami sanitarnymi. Nawet jeżeli udaje się wejść na nowy rynek, to polscy producenci muszą walczyć z zagranicznymi konkurentami niższymi, często dumpingowymi, cenami.

W ubiegłym sezonie do Rosji sadownicy sprzedali około miliona ton jabłek. Według ich szacunków, ujęciu rocznym ceny jabłek spadły ponad 40 procent. Udział Rosji w polskim eksporcie w ubiegłym roku wyniósł około 6,5 procent.

W odwecie na europejskie sankcje po agresji rosyjskiej na Ukrainę, Rosja wprowadziła embargo między innymi na polskie produkty rolne, a także na naszą wieprzowinę. Ostatnio podobne obostrzenia zastosowała wobec Białorusi i Stanów Zjednoczonych.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ Karol Tokarczyk / wcześniejsze/magos

podobne: Sankcje wpłyną na gospodarkę i handel. Górnicy chcą składów węgla, konsolidacji branży i embarga na rosyjski węgiel. Nowa fala emigracji zarobkowej do Wlk. Brytanii. oraz: Polskie rolnictwo w poważnych kłopotach, domaga się rządowego wsparcia. UE nie radzi sobie z sankcjami i nie pomaga. Ceny żywności spadają. Rosja kolejny raz uderza w polski eksport, korzysta Białoruś.

2. Nowe otwarcie w polsko-białoruskich stosunkach gospodarczychBiałoruś i Polska aktywizują współpracę.

02.12.2014 (IAR) – Nowe otwarcie w polsko-białoruskich stosunkach gospodarczych. Wczoraj i dziś w Warszawie przebywała duża grupa biznesmenów i przedstawicieli rządu Białorusi, z wicepremierem Michaiłem Russyjem na czele. Brali oni udział między innymi w polsko-białoruskim forum inwestycyjnym, które odbyło się w resorcie gospodarki.

Obie strony zwracały uwagę, że mamy coraz większą wymianę handlową, ale wyniki mogłyby być zdecydowanie lepsze.

Wicepremier-minister gospodarki Janusz Piechociński podkreślił, że Mińsk to dla nas bardzo ważny partner gospodarczy. Przypomniał, że wspieramy ten kraj w jego drodze do WTO. Chwalił też białoruską gospodarkę, że w czasach niepewności dobrze sobie radzi.

Wicepremier Białorusi Michaił Russyj zaznaczył, że jest bardzo dużo możliwości współpracy między naszymi krajami. Jak przykłady wymienił transport i logistykę. „Chodzi na przykład o przesył towarów do Chin. Otwarcie mówimy, że jesteśmy zainteresowani dostępem do portów morskich – w tym do Gdańska, ważne są jednak warunki” – podkreślił białoruski wicepremier.

W trakcie forum podpisano porozumienie o współpracy między Polską Agencją Inwestycji i Informacji Zagranicznych oraz Narodową Agencją Inwestycji i Prywatyzacji (NAIP) Białorusi; umowę o współpracy pomiędzy Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Poznaniu a Krajowym Instytutem Kształcenia Zawodowego; a także porozumienie o współpracy między Polskim Komitetem Normalizacyjnym i Państwowym Komitetem do spraw Normalizacji Republiki Białorusi.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/K.P./dabr

03.12.2014 (IAR) – W tym roku nastąpił znaczny rozwój dwustronnej współpracy między Polską i Białorusią. Poinformował o tym na konferencji prasowej w Mińsku Aleksander Hurjanau – wiceminister spraw zagranicznych Białorusi.

Hurjanau powiedział, od wiosny tego roku wznowiły współpracę wszystkie międzyrządowe i międzyresortowe organy. Ponownie zebrały się na przykład międzyrządowa komisja do spraw współpracy handlowej i gospodarczej oraz dwustronna komisja koordynacyjna do spraw współpracy transgranicznej.

Według ocen mińskich mediów, wartość tegorocznej polsko-białoruskiej wymiany gospodarczej przekroczy 3 miliardy dolarów, czyli znów może być rekordowa. W ciągu ostatnich 5 lat poziom polskich inwestycji na Białorusi zwiększył się 6-krotnie – do 178 milionów dolarów w roku ubiegłym.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Włodzimierz Pac/Mińsk/em/

podobne: Na wojnie polsko-ruskiej zarobi Białoruś. oraz: Rozmowy o tranzycie polskich towarów przez Białoruś. Rosjan nie niepokoją sankcje, ale firmy z Europy Środkowej mają się czego obawiać.

3. Włochy: cyniczne wyczekiwanie.

05.12.2014 (IAR) – Surowa ocena Włochów przez ekspertów z Instytutu Studiów Społecznych CENSIS. Określili oni postawę Włochów w dobie kryzysu gospodarczego jako „cyniczne wyczekiwanie”. Skutkiem jest marnotrawienie kapitału ludzkiego i kryzys moralny.

Instytut po raz 48 opublikował raport przedstawiający diagnozę społeczną Półwyspu Apenińskiego.

I w tym rokuj CENSIS nie obchodzi się z Włochami łagodnie. Według jego oceny są wystraszeni i cyniczni, a w związku z tym marnują to, co mają najcenniejszego: kapitał ludzki. Chodzi o osiem milionów osób, które nie pracują, nie szukają pracy i nawet się nie uczą. Konsekwencją tej postawy, nazwanej „cynicznym wyczekiwaniem”, jest brak inwestycji i konsumpcji. Każdy myśli wyłącznie o sobie. Rośnie liczba rodzin, które nie wydają na nic, pogłębiają się nierówności, zagrożona jest więź społeczna i dotychczasowa równowaga, co widać na przykładzie wrogiego stosunku do imigrantów. Włosi pokładają nadzieję w pieniądzach, trzymając je w gotówce w domu lub na kontach bankowych. 45 procent przekonanych jest bowiem, że może być jeszcze gorzej, a dalsze 36 procent postępuje tak „na wszelki wypadek”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Lehnert/Rzym/mcm/

podobne: Niemiecka gospodarka zaczęła się kurczyć. W Hiszpanii Ebola zaraziła giełdę. Podatek na tablety we Francji. Włochy: za chlebem. Szczyt UE ws. walki z bezrobociem. cynik9: W Polsce rewolucji raczej nie będzie. MFW obniża prognozę gospodarczą i proponuje więcej długu. Trader21: Świat na głowie. oraz: „Kiedy rząd boi się ludzi mamy wolność.” (Thomas Jefferson). Eurosceptycyzm w Europie. Biznes ma dość handlowej wojny z Rosją. Włosi przeciwko tyranii EBC. Szwecja na skraju kryzysu rządowego. i to: Bezrobotni z Włoch wyjeżdżają za chlebem.

źródło: stooq.pl

rys. Jerzy Wasiukiewicz

rys. Jerzy Wasiukiewicz

Reklamy

4 comments on “Rosyjskie embargo wciąż szkodzi polskiej żywności. Nowe otwarcie w polsko-białoruskich stosunkach gospodarczych. We Włoszech marnotrawienie kapitału ludzkiego i kryzys moralny.

  1. Pingback: Rosja nie przepuściła ponad 200 ton owoców, w tym z Polski. Polityka przeciwko gospodarce. Sankcje – bardziej cierpi Europa niż Rosja. | Łódź Odysa

  2. Pingback: Polska gospodarka: Zgubne skutki skupu wieprzowiny. Polskie jabłka omijają embargo. Pozytywny dla gospodarki raport NBP. Emigranci przesyłają do Polski coraz mniej pieniędzy. Nowe propozycje w sprawie CO2 niekorzystne dla Polski. | Łódź Odysa

  3. Pingback: Polska gospodarka: Embargo nie zatrzymuje polskich owoców i warzyw (Rosja wylicza nam straty). Polski system podatkowy nieprzyjazny, państwo przegrywa z oszustami, tragiczna polityka surowcowa. Banki chcą by rząd dopłacał do ich zysków (KNF: to ods

  4. Pingback: UE podzielona w sprawie sankcji (Rosja znosi embargo dla „swoich”). Co z wieprzowiną z Białorusi? Przeceniana rola Rosji w polskim handlu. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s