Rosjanie poczuli międzynarodową izolację, ale są gotowi na wyrzeczenia. Niezależny Portal Finansowy: Co się dzieje z cenami ropy?


Rosjanie poczuli międzynarodową izolację.

08.12.2014 (IAR) – Niemal połowa Rosjan odczuła międzynarodową izolację. Wskazują na to badania przeprowadzone przez Centrum Analityczne Jurija Lewady. Przy tym znaczna część obywateli Federacji Rosyjskiej wyraża zaniepokojenie zachodnimi sankcjami.

Z sondażu wynika, że 47 procent Rosjan odczuwa izolację, a 45 procent nie. Już wcześniejsze badania opinii publicznej wykazały, że ponad 80 procent respondentów zauważa pogorszenie się poziomu życia. Jednak tylko 16 procent doświadczyło tego na własnym przykładzie. W opinii Rosjan wpływ na ich obecną sytuację, oprócz zachodnich sankcji mają: spadek cen ropy, przecena rubla i ukraiński kryzys. Przy tym większość uczestników różnych sondaży twierdzi, że jest gotowa na wyrzeczenia i traktuje taką sytuacje jako przejściową. „Rosja nie dała się nigdy rzucić na kolana, to i teraz przetrwa trudne czasy” – twierdzą przeciętni mieszkańcy Moskwy.

W ubiegłym tygodniu Wszechrosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej opublikowało wyniki sondażu, z którego wynika że aż87 procent Rosjan popiera politykę Władimira Putina.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/mcm/

…należy tu sobie przypomnieć że sankcje to broń obosieczna. Kto dłużej wytrzyma tę wojnę? Zahartowane w biedzie społeczeństwo Rosji czy Zachodu? Uważam że rozruchy w Belgii to tylko przedsmak tego co czeka Europę kiedy będzie musiała zacisnąć pasa nie tylko z racji utraty rynku zbytu dla wielkiego biznesu, ale przede wszystkim ze względu na ogromne długi, które uniemożliwią na dłuższą metę utrzymanie zachodniego socjalu na obecnym poziomie – tu też przewaga leży po stronie Rosji która takiego socjalu nie uprawia, a Rosjanie przywykli do radzenia sobie z życiem bez pomocy państwa. Musiałaby tu nastąpić poważna katastrofa gospodarcza żeby Rosjanie masowo wyszli na ulicę (do czego niewątpliwie dążą Stany Zjednoczone – Jacek Bartosiak o „prawdziwej geografii świata” i roli Polski jako drzwiach do panowania nad eurazją, oraz „teoria spiskowa” Piotra Siarki. Kto kogo, kiedy i dlaczego może im się (nie)udać czyli „Bitwa gigantów”)…. (Odys)

podobne: Rosyjska prasa dziękuje za sankcje, które mogą podzielić UE. i to: „Kiedy rząd boi się ludzi mamy wolność.” (Thomas Jefferson). Eurosceptycyzm w Europie. Biznes ma dość handlowej wojny z Rosją. Włosi przeciwko tyranii EBC. Szwecja na skraju kryzysu rządowego.

Trader21: Co się dzieje z cenami ropy?

„W ciągu ostatnich 6-ciu miesięcy cena ropy naftowej spadła ze 115 USD do 70 USD za baryłkę. 40% spadek, to nie mała korekta, ale bardzo poważny krach i co ważne, nic na razie nie wskazuje, by spadek ceny miał się zatrzymać.

Oficjalnych wyjaśnień takiego zjawiska jest kilka. Jedną z nich jest spowolnienie gospodarcze, ale z nim z kolei mamy do czynienia od kilku lat, a mimo to cena ropy w latach 2010 – 2014 utrzymywała się na średnim poziomie 105 USD. Kolejnym, już bardziej sensownym  powodem jest wznowienie produkcji w Libii, która po zniszczeniach wojennych zaczyna odbudowywać się, jako znaczący producent ropy.

Następnym powodem jest znaczny wzrost produkcji ropy w USA, z tzw. łupków. W ciągu ostatnich 3 lata Stany Zjednoczone zwiększyły bowiem wydobycie z 5,5 do 8,8 mln baryłek dziennie, stając się jednocześnie największym producentem ropy. Skokowy wzrost produkcji nie nastąpił, jednak w ciągu ostatnich 6 miesięcy, ale ostatnich 3 lat.

Moim zdaniem, najważniejszą przyczyną niskich cen ropy jest finansowa wojna USA – Rosja, w której głównym narzędziem jest Arabia Saudyjska. Arabia jest drugim największym producentem ropy na świecie, jest także najważniejszym członkiem OPEC (organizacji odpowiedzialnej za 40% światowej produkcji). Co jednak najbardziej istotne Arabia Saudyjska przez lata pełniła rolę tzw. Swing Producer’a odpowiedzialnego za stabilizację cen. Gdy tylko cena ropy spadała poniżej określonych poziomów, kraj ten ograniczał wydobycie. Zmniejszenie podaży wywoływało wzrost ceny do określonych pułapów. Proces ten, oczywiście działał w obie strony. Dzięki temu możliwe było utrzymanie w miarę stabilnych cen.

Rola Arabii Saudyjskiej, jako „swing producera”, funkcjonowała od lat pomagając w ustabilizowaniu cen. W ostatnim roku, jednak mimo ponownego uruchomienia produkcji w Libii, czy Iraku oraz mimo protestów pozostałych członków OPEC, Arabia postanowiła nie zmniejszać wydobycia, co z kolei przełożyło się na niższe ceny ropy.

Wiele wskazuje na to, że spadek cen, z którym mamy do czynienia od 6 miesięcy jest bronią skierowaną przeciwko niepokornej Rosji. Ostatecznie w przeszłości USA wraz z Arabią wykorzystało możliwość manipulowania cenami ropy, aby doprowadzić do rozpadu Związku Radzieckiego. W 1985 roku Saudowie zwiększyli produkcję ropy z 2 do 10 mln baryłek dziennie, czym doprowadzili do spadku ceny z 32 do 10 USD za baryłkę. Zważywszy, że podstawą budżetu ZSRR były dochody z ropy, w krótkim czasie doprowadziło to do zapaści gospodarczej i ostatecznie do rozpadu kraju.

Arabia Saudyjska nie reagując na spadek cen zapewne liczy także na pozbycie się konkurencji w postaci łupków z USA, których wydobycie przy cenie utrzymującej się na poziomie 70 USD staje się nierentowne.

Nim jednak wysuniemy jakieś daleko idące wnioski, co do przyszłości cen ropy przyjrzyjmy się jej trochę bliżej.

Otóż, ropa jest surowcem o największej ilości zastosowań. Wykorzystuje się ją do produkcji ponad 20 tys. grup produktów. W wielu przypadkach dla ropy nie ma substytutu. Obecnie, blisko 95% sektora transportowego na świecie bazuje właśnie na produktach pozyskiwanych z ropy naftowej.

Zastosowanie dla ropy

Produkcję energii, czy transport docelowo można przestawić na tańszy gaz, ale jest to jednak proces wymagający 2-3 dekad. Podobnie wygląda sytuacja w sektorach chemicznych. Obecnie mamy, co prawda, do czynienia  z procesem odchodzenia od droższej, brudnej ropy na rzecz tańszego i czystego gazu, ale w przypadku transportu nie jest to proces, który można przeprowadzić w krótkim czasie…”

 

…reszta artykułu jest jeszcze bardziej interesująca, gdyż zawiera kawałek historii branży wydobywczej. Jest między innymi o branży łupkowej, której działalność w relacji do taniejącej ropy przestaje być opłacalna. Autor zwraca też słuszną uwagę na to, że nie tylko Rosja opiera finansowanie swojego państwa o opłacalność wydobycia ropy naftowej. Wielu innym krajom na świecie, jest również nie w smak wojna cenowa jaką wydały kraje OPEC (na polityczne zlecenie USA) Rosji. Sam kartel jako producent również jest ofiarą tej zmowy (w jaki sposób kompensuje sobie pewną część strat to można przeczytać w artykule Tradera21).

Obecnie zyskują rzecz jasna importerzy surowca (najwięcej Chiny), którzy nie muszą już za niego tyle płacić, a co za tym idzie oszczędzają również konsumenci w krajach importerów. Oszczędności nie są jednak tak znaczące jak sam spadek cen giełdowych surowca, co możemy obserwować po znikomym spadku cen paliw na stacjach benzynowych – tu winę ponosi monopolizacja branży, jak również tendencja do długoterminowego wiązania się odbiorców z producentami poprzez podpisywanie kontraktów gdzie cena jest wpisana na stałe. Jeżeli jednak obecny spadek cen się pogłębi lub będzie się długo utrzymywał, to firmy wydobywcze przestaną zarabiać. Grozi to siłą rzeczy spadkiem wydobycia a co za tym idzie odbiciem w drugą stronę, tj. gwałtownym wzrostem cen surowca. Grozi to również powstaniem konkurencji dla OPEC, tym razem pod przewodnictwem Rosji. Polecam zatem dalszą lekturę tu: independenttrader.pl  (Odys)

podobne: Rubel i cena ropy w dół. Rosjanie będą musieli „zacisnąć pasa”, ale na kryzys nie narzekają. a także: Wood Mackenzie: na wydobycie czeka 1,4 bln baryłek ekwiwalentu ropy i to: Gaz łupkowy: BNK Petroleum kończy prace poszukiwawcze, San Leon kontynuuje. Gazprom chce zwiększyć udziały w europejskim rynku. KE zawiesza śledztwo przeciwko tej firmie. Exxon Mobil kończy wiercenia w Rosji. Shell i Total zostają. Chińczycy wzmacniają współpracę z Rosjanami. i to: Polskie łupki to blef? As w rękawie u Amerykanów. Jak zagra Rosja? i to: Skutki łupkowej rewolucji za oceanem. Tani gaz przypłynie z USA a Rosja dostanie po łapach oraz: Thierry Meyssan: Wątek ropy i gazu w walce z Państwem Islamskim. Paul Craig Roberts: Czy Rosja i Chiny czekają na moment, kiedy jedyną opcją będzie wojna?

polecam również: Jak nie kijem go to marchewką. Ropa w zamian za zniesienie sankcji czyli… Iran po stronie zachodu. oraz: Gazprom i CNPC podpisały kontrakt na dostawę gazu z Rosji do Chin. Komentarze.

OPEC, ropa, Gaudi Arabien, Arabia Saudyjska

Reklamy

6 comments on “Rosjanie poczuli międzynarodową izolację, ale są gotowi na wyrzeczenia. Niezależny Portal Finansowy: Co się dzieje z cenami ropy?

  1. Pingback: Andrzej Szczęśniak: Jak powstały petrodolary. | Łódź Odysa

  2. Pingback: Rosja nie przepuściła ponad 200 ton owoców, w tym z Polski. Polityka przeciwko gospodarce. Sankcje – bardziej cierpi Europa niż Rosja, która dzięki amerykanom skupuje akcje i złoto za grosze! | Łódź Odysa

  3. Pingback: Rezolucje, obniżanie rankingów, i nadpodaż surowca (na polityczne zamówienie?) czyli „Wojny Finansowe” na przykładzie Rosji. | Łódź Odysa

  4. Pingback: Szczęśniak: Zielona energia przeżyła swój Peak Oil. Tania benzyna w USA tymczasem w Polsce ciągle za droga. | Łódź Odysa

  5. Pingback: Geopolityczne następstwa rewolucji łupkowej w USA. Gaz łupkowy w Polsce jest ale trzeba być cierpliwym. Australijczycy zwiększają szacunki dla złoża węgla w Polsce. Gaz z węgla o połowę tańszy od rosyjskiego? | Łódź Odysa

  6. Pingback: Tania ropa: dla jednych szansa dla innych kłopot, petrolandy walczą o przetrwanie. Nord Stream 2 kontra dywersyfikacja, który projekt upadnie? Połączenie elektroenergetyczne z Litwą rozpoczyna pracę. Bezpieczeństwo energetyczne Polski w kontekści

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s