Perspektywa fińsko – szwedzkiego sojuszu obronnego. Rosja domaga się od Francji okrętów albo zwrotu pieniędzy.


Perspektywa fińsko – szwedzkiego sojuszu obronnego.

07.12.2014 (IAR) – Szwecja i Finlandia mogą w przyszłości połączyć swoje siły lotnicze i morskie. Fiński minister obrony Carl Haglund powiedział, że około 2020 roku te połączone siły mogłyby stanowić poważny potencjał obronny. Wcześniej państwa te musiałyby zawrzeć sojusz obronny. Fiński minister obrony wypowiadał się na ten temat dla tamtejszych mediów.

Według Carla Haglunda, badania opinii publicznej wskazują na to, że coraz więcej Finów opowiada się za wojskowym zbliżeniem ze Szwecją i za rezygnacją ich kraju z zasady niewchodzenia w jakiekolwiek sojusze militarne. Ta zmiana postaw społeczeństwa fińskiego jest wynikiem konfliktów gruzińskiego i ukraińskiego.

W reakcji na słowa Carla Haglunda głos zabrał szwedzki minister obrony narodowej Peter Hultqvist. Wypowiadając się dla fińskich mediów stwierdził, że nie jest gotów do tego, aby mówić o takich konkretach, o jakich powiedział jego fiński odpowiednik. Najpierw bowiem w obu stolicach muszą być podjęte polityczne decyzje dotyczące sojuszu obronnego. Wtedy dopiero przyjdzie czas na rozmowy o szczegółach.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Michał Haykowski-Sztokholm/wk

podobne: Ukraina dąży do NATO, armia nie skorzysta z korytarzy humanitarnych. „Siły pokojowe” OUBZ kontra „siły szybkiego reagowania” NATO. Finowie i Szwedzi w gotowości bojowej, Norwegia i magazyny broni USA. oraz:  Szwecja: Rosja nie jest już partnerem UE. Turcja upomina się o krymskich Tatarów. Rosja straci na podwyżce cen gazu dla Ukrainy ale zwiększa eksport do Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Rosja domaga się okrętów albo pieniędzy.

08.12.2014 (IAR) – Albo okręty, albo pieniądze. Takie jest stanowisko Rosji w sprawie Mistrali. Supernowoczesne okręty desantowe zostały zamówione przez Rosjan we Francji, ale z powodu konfliktu na Ukrainie Paryż zawiesił realizację kontraktu.

W sprawie zabrał głos doradca prezydenta Putina Jurij Uszakow. Stwierdził on, że Kreml widzi dwie drogi wyjścia z pata. Albo Francja dostarczy zamówione okręty, albo odda pieniądze, które rząd rosyjski już zapłacił na poczet kontraktu.

Umowa z 2011 roku na budowę dwóch Mistrali jest warta około 1,2 miliarda euro. Pierwotnie plan zakładał dostawę okrętów w październiku. Pierwszy okręt o nazwie „Władywostok” został już zwodowany. Drugi okręt ma nazywać się „Sawastopol”.

russian.rt/IAR/jp/dyd

podobne: Test Mistrali – czy Francja ominie sankcje? Słowacja nie chce baz NATO u siebie. Ukraina: rosyjski konwój, OBWE informuje o naruszaniu rozejmu. Broń dla Ukrainy może oznaczać eskalację działań: polskie MSW wesprze Ukrainę, MON nie mówi nie. i to: Polski sprzęt dla „szpicy” NATO. Broń dla Ukrainy na własną rękę. Niemcy nie chcą zwiększać wydatków na obronność. Rosja zbuduje własne „Mistrale”.

źródło: stooq.pl

Okręt wojenny Mistral

Okręt wojenny Mistral

Reklamy

One comment on “Perspektywa fińsko – szwedzkiego sojuszu obronnego. Rosja domaga się od Francji okrętów albo zwrotu pieniędzy.

  1. Pingback: Ukraina: Debalcewo niedomówione w Mińsku więc walki trwają, separatyści grożą i dyktują Ukrainie sojusze. Łotwa i Estonia: dozbrojenie Ukrainy, bezpieczeństwo granicy z Rosją. Szwecja i Finlandia zacieśniają współpracę wojskową. | Łódź

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s