Rewolucyjne nastroje w Eurokołchozie: Strajk paraliżuje Belgię, Hiszpanie nie mają z czego oszczędzać, fala głodu w Wlk. Brytanii, Grecja ciągle na finansowej kroplówce, w Szwecji będą nowe wybory (rośnie poparcie nacjonalistów).


Czarny poniedziałek w Brukseli.

08.12.2014 (IAR) – Czarny poniedziałek w Brukseli. Rotacyjny strajk, organizowany w ostatnich tygodniach w różnych prowincjach Belgii, tym razem sparaliżuje stolicę i okolice. To protest związkowców przeciwko polityce oszczędnościowej rządu.

Dziś zamknięte będą niektóre sklepy, banki, urzędy, w szkołach odwołano część lekcji. Z zajezdni nie wyjedzie dziś zdecydowana większość pociągów kursujących na trasach krajowych. Odwołana została część połączeń międzynarodowych, na przykład do Londynu, Paryża i Amsterdamu.

Strajk obejmie też komunikację miejską – autobusy, metro i tramwaje. Na międzynarodowym lotnisku w Brukseli odwołanych zostało 40 procent lotów. Spodziewane są też blokady związkowców na drogach.

„Najlepsza rada będzie taka: proszę się trzymać z daleka od Brukseli” – mówi stołeczna policja.

Dzisiejsza akcja protestacyjna, choć uciążliwa, jest dopiero zapowiedzią prawdziwego paraliżu w całej Belgii za tydzień. Na 15-ty grudnia trzy największe centrale związkowe zapowiedziały strajk generalny.

Informacyjna Afgencja Radiowa/IAR/Beata Płomecka, PR Bruksela/dj

podobne: Atak euro i polosocjalizmu. Przedsiębiorcy protestowali przeciwko polityce rządu. Będzie wspólny protest przewoźników i sadowników? oraz: „Pięknie rośnie bezrobocie…”  Czy „zacznie się” we Włoszech? i to: OECD tnie prognozy gospodarcze (dla strefy euro o 1/3).

Hiszpanie przestali oszczędzać.

08.12.2014 (IAR) – Tylko co czwartego Hiszpana stać na oszczędzanie, a ponad 40 procent społeczeństwa wcale nie odkłada pieniędzy – wynika z badań przeprowadzonych przez Adicae, Stowarzyszenie Krytycznych Konsumentów.

Jeszcze 8 lat temu, czyli przed rozpoczęciem kryzysu, w Hiszpanii oszczędzało ponad 60 procent rodzin. Poziom bezrobocia wynosił wtedy 8,3 procent, czyli trzy razy mniej niż teraz. Od tego czasu w Hiszpanii spadła siła nabywcza pieniądza i średnio o 10 procent zmalały pensje. Dlatego teraz na oszczędzanie może sobie pozwolić jedynie co czwarta rodzina, a 17 procent dorosłego społeczeństwa musi pożyczać, żeby dotrwać do końca miesiąca.

Zdecydowana większość, prawie 60 procent Hiszpanów, nie jest w stanie sprostać nieoczekiwanym wydatkom.

Bardziej od rodowitych mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego zaradni są imigranci. Mimo że poziom bezrobocia w tej grupie przekracza 35 procent, co drugi z nich zapewnia, że miesięcznie odkłada 100 euro.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Ewa Wysocka/Barcelona/mcm/dj

podobne: Cisza przed burzą. Toksyczne aktywa w systemach bankowych Polski i Hiszpanii. Przestajemy płacić kredyty mieszkaniowe. “Troika” wróciła do Hiszpanii. oraz: 40 tysięcy bezdomnych w Hiszpanii. Katalonia chce niepodległości

Wlk. Brytania: Szokująca skala głodu.

08.12.2014 (IAR) – Opublikowany dziś w Wielkiej Brytanii raport postuluje walkę z marnotrawstwem żywności i powołanie komitetu do spraw głodu wśród najuboższych mieszkańców kraju. W jego skład miałoby wejść kilku ministrów i przedstawiciele organizacji dobroczynnych. Raport opracowało grono posłów ze wszystkich partii.

Organizacja Trussel Trust, prowadząca banki żywności, twierdzi, że w tym roku skorzysta z nich milion Brytyjczyków. 4 lata temu było to zaledwie 40 tysięcy. Wolontariuszka Trustu, Alison Inglis-Jones powiedziała telewizji Channel Four: „Widuję ludzi z różnych środowisk przychodzących codziennie z prośbą o żywność. To nie ustaje. A ich liczba stale rośnie”. Telewizja BBC dotarła do rodziny, w której kilkunastoletnia córka powiedziała: Mogę wyżyć bez jedzenia. Raz już nawet przeżyłam na czczo tydzień”. Zwierzchnik Kościoła anglikańskiego, arcybiskup Canterbury Justin Welby poparł dziś raport na konferencji prasowej mówiąc, że był zaszokowany odwiedzając banki głodu, bardziej niż odwiedzając obozy uchodźcze w Afryce: „Widywałem dużo gorsze warunki, ale fakt, że to jest u nas? – my czegoś takiego nie uznajemy, to trzeba zatrzymać”. Analitycy zwracają uwagę na mnogość przyczyn głodu w Wielkiej Brytanii: stagnację najniższych zarobków, wzrost cen energii i czynszu, ograniczenia zasiłków, ich powolne przyznawanie i karanie osób, które nie dopełniają wszystkich warunków przyznawania świadczeń zawieszeniem wypłaty zasiłków.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Grzegorz Drymer/Londyn/em/

podobne: Brytyjczycy w długach po uszy oraz: Brytyjski biznes chce, by kraj został w UE, ale na nowych warunkach i to: Godfrey Bloom i dzień przeciętnego podatnika.

Grecja nadal pod finansową kroplówką.

08.12.2014 (IAR) – Grecja nadal pod finansową kroplówką. Władze w Atenach miały nadzieję, że od stycznia zakończy się międzynarodowy nadzór w zamian za pakiet pomocowy. Dziś w Brukseli ministrowie finansów strefy euro zdecydowali jednak o przedłużeniu go o dwa miesiące. Nie ma bowiem porozumienia w sprawie reform w Grecji, których oczekują międzynarodowi pożyczkodawcy. Od nich uzależniona jest wypłata ostatniej transzy wsparcia. „Pewien postęp został zrobiony przez greckie władze, ale nie ma podstaw, by zakończyć pakiet pomocowy. Dlatego zdecydowaliśmy o jego przedłużeniu o dwa miesiące. To pozwoli na podjęcie wszystkich działań i wypłatę miliarda ośmiuset milionów euro” – powiedział szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem. Międzynarodowi pożyczkodawcy oczekują dalszych cięć wydatków, bo bez nich – jak wyliczono – w greckim budżecie zabraknie dwóch i pół miliarda euro. Sprawa ma także wymiar polityczny. Premier Antonis Samaras obiecał zakończenie programu pomocowego w tym roku. Niedotrzymana obietnica może być wykorzystana przez radykalną lewicową Syrizę, która dąży do przejęcia władzy, zapowiada zerwanie z polityką zaciskania pasa i reformami narzuconymi z zewnątrz.

IAR/B.Płomecka/Bruksela/em/

podobne: MFW: Grecja zapewne będzie potrzebować dalszej pomocy oraz: MFW: deficyty i długi krajów rozwiniętych. Portugalskie rodziny coraz bardziej zadłużone a w Grecji strajk generalny.

Nacjonaliści w Szwecji rosną w siłę.

08.12.2014 (IAR) – Antyimigracyjna partia Szwedzkich Demokratów może najwięcej zyskać na spowodowanym przez siebie skróceniu kadencji obecnego parlamentu w Sztokholmie. Ugrupowanie sprzeciwiające się liberalnej polityce przyjmowania uchodźców doprowadziło do sytuacji, w której mniejszościowy, lewicowy rząd premiera Stefana Löfvena nie był w stanie przegłosować własnego budżetu. W tej sytuacji Szwedzi pójdą do urn w marcu, zaledwie pół roku po ostatnich wyborach we wrześniu.

Według najnowszego sondażu, opublikowanego przez serwis thelocal.se, Szwedzcy Demokraci mają szansę znacznie poprawić swój wynik wyborczy z jesieni. Zamiast 13 procent, mogą otrzymać 18 procent głosów. A to oznaczałoby pogłębienie obecnego kryzysu, w którym ani lewica, ani prawica nie mają większości potrzebnej do samodzielnych rządów. Jednocześnie zarówno socjaldemokraci jak i prawicowa koalicja odżegnują się od możliwości współpracy z nacjonalistami i zapewniają o swoim poparciu dla otwartej polityki wobec imigrantów.

Wybory w Szwecji zaplanowano na 22 marca przyszłego roku.

IAR/thelocal.se/łp

źródło: stooq.pl

podobne: „Kiedy rząd boi się ludzi mamy wolność.” (Thomas Jefferson). Eurosceptycyzm w Europie. Biznes ma dość handlowej wojny z Rosją. Włosi przeciwko tyranii EBC. Szwecja na skraju kryzysu rządowego. polecam również:  Eurosceptycyzm rośnie w siłę. W. Brytania (UKIP), Francja (FN; UMP), Dania i Szwecja (nie chcą EURo), Nowa Prawica w Polsce. i to: Independent Trader: “Hipotetyczne plany bankierów” czyli… wszystko przebiega zgodnie z planem oraz: ZnZ: Pod rządami socjalistów aż 84 miliony obywateli UE żyje poniżej progu ubóstwa

…Belgowie żarli na zapas i teraz mają konsekwencje swojej hulaszczej socjalistycznej brewerii. Jak ktoś był w Brukseli to wie co się tam dzieje, i ilu z tych ludzi na ulicach to normalni autochtoni a ilu spośród nich to dzicz z importu żerująca na socjalu… Rząd oczywiście też nie jest święty, bo prócz zadłużenia wewnętrznego produkował masowo zagraniczne (na rzecz m.in. USA), ale niestety całej winy na lichwiarzy i układających się z nimi rządzących marnotrawców zwalić nie można… To w końcu wszystko na życzenie obywateli, którzy brali od państwa i banków pieniądze i żyli ponad stan aż im się uszy trzęsły. Wina elit politycznych, które zamiast powstrzymać rozdawnictwo samo się w nim pławiło jest oczywista jako tych którzy będąc odpowiedzialnymi za finanse państwa pozwoliły na jego zadłużenie. Konsekwencje będą straszne dla wszystkich, bo ci którzy na tym zarobili raczej nie unikną rzezi jeśli ludzie będą całkiem zdesperowani. Podobny raj zgotowali sobie Hiszpanie, Grecy i do niedawna ideał socjalistów – Szwecja. Nawet Wielka Brytania nie zdołała się uchronić przed patologią rozdawnictwa co skończyło się dokręcaniem śruby dla najmniej zamożnych, ale przede wszystkim dla niezaradnych życiowo…

Cytując klasyka: „…Wobec kogo, logicznie rzecz biorąc, obywatele państwa socjalistycznego powinni kierować swoje oburzenie i złość, jeśli nie wobec samego państwa socjalistycznego? To samo państwo, które ogłasza odpowiedzialność za ich życie i obiecuje im żywot w szczęśliwości, w rzeczywistości ponosi odpowiedzialność za urządzenie im z tego życia piekła. Istotnie, przywódcy państwa socjalistycznego przeżywają dylemat. Każdego dnia zachęcają ludzi do wiary, że socjalizm jest systemem doskonałym, którego złego skutki mogą być jedynie efektem działania złych ludzi. Jeśli to prawda, kim więc mogą być ci źli ludzie, jeżeli nie samymi rządzącymi, którzy nie tylko czynią życie innych piekłem, lecz wypaczają rzekomo doskonały system do takiej postaci?…” ()

…obrazek adekwatny do sytuacji w krajach, gdzie populistyczne rządy socjaluchów doprowadziły ludzi do wrzenia… Prawa natury już niedługo nie dadzą się kontrolować.

…Odys

Demagogia społeczna - by Arkadiusz

Demagogia społeczna – by Arkadiusz

Reklamy

10 comments on “Rewolucyjne nastroje w Eurokołchozie: Strajk paraliżuje Belgię, Hiszpanie nie mają z czego oszczędzać, fala głodu w Wlk. Brytanii, Grecja ciągle na finansowej kroplówce, w Szwecji będą nowe wybory (rośnie poparcie nacjonalistów).

  1. Pingback: Grexit i Brexit. Przyszłość Wielkiej Brytanii w UE, Grecji w strefie euro. EBC i luzowanie ilościowe. Fatalne prognozy dla Francji która tonie w długach. Islandia: negocjacje czy pożegnanie z Unią. | Łódź Odysa

  2. Pingback: Hiszpania: Jedną ręką kneblują drugą przekupują czyli Prawo Bezpieczeństwa Narodowego. | Łódź Odysa

  3. Pingback: Nowy grecki rząd oszczędzać nie chce. Program Syrizy groźny dla budżetu ale jednocześnie mało realny. Obawa przed wzrostem fali ekonomicznego populizmu w Europie. Inwestorzy czekają na bieg wydarzeń. | Łódź Odysa

  4. Pingback: Eurokołchoz: Grecja prosi o pożyczkę, ale stawia warunki, KE z nadzieją na kompromis, Niemcy mówią NIE. Trader21 o greckiej tragedii. W Hiszpanii Banki Żywności dla biednych. Finansowe kłopoty Włochów. | Łódź Odysa

  5. Pingback: Szweckich emerytów czeka ciężki, za to w Wlk. Brytanii emeryci dostaną swoje pieniądze. | Łódź Odysa

  6. Pingback: KE rozpoczęła procedurę przeciw Niemcom ws. płacy minimalnej. Niemieckie firmy zadowolone z inwestycji w Polsce. USA na „szybkiej ścieżce” negocjacyjnej TTIP i TTP. Rekordowy poziom nierówności między najbogatszymi a najbiedniejszymi.

  7. Pingback: Od standardu złota do pieniądza fiducjarnego. Realny stan gospodarki USA, Teksas żąda od FEDu zwrotu złota, o cynicznych Grekach i ekspansji Chin. Czy świat finansów (a za nim cywilizacji zachodu) chyli się ku upadkowi? Polska na jedwabnym szlaku.

  8. Pingback: Czy grecka tragedia przyniesie opamiętanie reszcie eurosocjalizmu? Polska idzie śladami bankruta. | Łódź Odysa

  9. Pingback: Historia naturalna i porwanie Europy, oraz wybrane propozycje nie do odrzucenia z dziejów międzynarodowego „dialogu” z Polakami. UE w dołku Healey’a. | Łódź Odysa

  10. Pingback: Czy dziecko szczęścia, Rothschildów, i demokracji zapewni Francji „kolorową” przyszłość? Historia Mac(a)rona nawijanego na uszy | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s