Polska gospodarka: Ubój rytualny znowu legalny. Wyrok TK sukcesem rolników (którzy wiedzą komu zawdzięczają straty). Polska krajem biznesu z przymusu.


1. Trybunał orzekł, że ubój rytualny jest legalnyIzdebski: wyrok TK wielkim sukcesem rolników.

(IAR) – To już koniec wątpliwości i wzajemnych oskarż eń. Ubój rytualny w Polsce jest legalny. Tak zdecydował Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie, choć zdania odrębne złożyło pięciu sędziów. Skoro w Polsce powszechnie akceptowany jest ubój zwierząt gospodarskich, to zakaz jednej z jego form – i to chroniony wolnością religii – nie jest uzasadniony – tak Trybunał Konstytucyjny tłumaczy niekonstytucyjność zakazu uboju rytualnego.

Sędzia Maria Gintowt-Jankowicz mówiła w uzasadnieniu wyroku, że ubój rytualny podlega ochronie w ramach wolności religijnej, ponadto jest dopuszczalny w większości państw Unii Europejskiej.(…)

Orzeczenie komentują również politycy. Przedstawiciel Sejmu, obecny w TK, poseł Borys Budka tłumaczy, że sprawa jest skomplikowana, dlatego z niecierpliwością czeka na pisemne uzasadnienie. Oczekuje również postanowienia sygnalizacyjnego, które które doprecyzuje zakres niezbędnych zadań. Zdaniem posła brak ograniczeń ze strony Trybunału co do ewentualnego uboju na potrzeby religii już teraz daje zielone światło także dla eksportu.

Poseł PSL, Stanisław Żelichowski dodał, że skutkiem ubocznym obowiązującego do dziś zakazu uboju w celach religijnych jest utrata rynków arabskich i to nie tylko rynku mięsa, ale również rynku owoców, których ze względu na embargo nie możemy już sprzedawać w Rosji. „Ponieważ z niezrozumiałych dla Arabów względów wycofaliśmy się ze sprzedaży mięsa, to oni wstrzymali też dostawy naszych owoców, które nie mają nic wspólnego z ubojem rytualnym” – powiedział.(…)

Sędziowie Trybunału dokładnie omówili wszystkie kwestie, chociażby w związku z pięcioma zdaniami odrębnymi. Odnosząc się do wyższości europejskiej ustawy o ochronie zwierząt nad ustawą dotyczącą relacji Polski z gminami żydowskimi, Trybunał uznał, że to ustawa stanowi podstawowe źródło prawa krajowego. Oznacza to, że wą tpliwości Związku Gmin Żydowskich były w pełni uzasadnione.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / Michał Fedusio / Ksenia Maćczak/magos

10.12.2014 (IAR) – Wielkie zwycięstwo rolników – tak wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uboju rytualnego komentuje szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski. Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej okazuje się, że rację mieli ci, którzy na drogach domagali się przywrócenia tej formy uboju.

„Bardzo cieszymy się z tego, że ubój rytualny powrócił pytanie tylko co ze stratami, które były spowodowane przez przedstawicieli polskiego rządu?” – zastanawiał się Sławomir Izdebski.

Przewodniczący rolniczego OPZZ podkreślił, że na skutek błędnej decyzji rządu polscy rolnicy ponieśli ogromne straty. Zauważył, że wielu producentów trzody chlewnej przebranżowiło się na produkcję bydła i zaciągnęło kredyty, których po gwałtownym spadku cen żywca nie było w stanie spłacać. „To są straty gigantyczne” – ocenił rozmówca IAR.

Sławomir Izdebski ma nadzieję, że polskim producentom wołowiny uda się odzyskać większość rynków w krajach muzułmańskich utraconych po wprowadzeniu zakazu uboju rytualnego.

IAR/Tomasz Marciniuk/tk

źródło: stooq.pl

podobne: Mariusz Gierej: Rytualny ubój polskiej gospodarki i to: Konsekwencje zakazu uboju rytualnego i ASF. Dramatyczna sytuacja polskiej branży mięsnej. oraz: Rzeczpospolita: PO „płaci” za taśmy. PSL za lojalność oczekuje wzajemności i „załatwienia” kwestii janosikowego i uboju rytualnego.

Trybunał uznał, że to ustawa stanowi podstawowe źródło prawa krajowego… Miło mi to słyszeć! To naprawdę przełomowa chwila nie tylko ze względu na przywrócenie prawa do uboju rytualnego, który pozwoli naszym rolnikom na powrót zarabiać na hodowli bydła, ale przede wszystkim z powodu właściwego zaszeregowania prawa krajowego ponad „europejskim”. Dobrze jest też wiedzieć że trybunał troszczy się o wolność wyznania (mam nadzieję że z równą stanowczością będzie bronił katolicyzmu kiedy zajdzie taka potrzeba)… (Odys)

2. „Puls Biznesu” Polska: kraj biznesu z przymusu.

10.12.2014 (IAR) – W Polsce, najczęściej spośród krajów unijnych, przedsiębiorcy decydują się na założenie firmy z konieczności. Tak wynika z raportu Global Entrepreneurship Monitor przygotowanego przez polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Pisze o tym „Puls Biznesu”.

Jak czytamy w gazecie, w Polsce 47 procent firm powstaje z konieczności, podczas gdy średnia unijna wynosi nieco ponad 22,5 procent. W innych krajach firmy powstają najczęściej z powodu dostrzeżenia szansy rozwojowej. Jeśli chodzi o zauważenie szans na rozwój, w europejskiej stawce Polska plasuje się na czwartym miejscu od końca. Polacy mają też większe oczekiwania od przedstawicieli innych krajów oraz częściej sądzą, że są dobrze przygotowani do biznesu.

Poza tym, jak pokazało badanie, o założeniu firmy w ciągu najbliższych 3 lat myśli 20 procent dorosłych Polaków. Trzy lata temu ten wskaźnik był o 7 punktów procentowych wyższy. 56 procent ankietowanych przyznało, że nie chce założyć firmy, ponieważ boi się porażki.

Więcej – w „Pulsie Biznesu”.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/”Puls Biznesu”/vey/wk

źródło: stooq.pl

podobne: Raz w górę, raz w dół. Dwa rankingi o „wolności gospodarczej”. Komu wierzyć? oraz: cynik9 o zaletach bycia niedorozwiniętym (gospodarczo) i to: Niemcy: obcokrajowcy to czysty zysk dla budżetu. Czeka nas kolejna fala emigracji. Przyczyną nie są tylko rządy PO a kapitalizm kompradorski. a także: Polska gospodarka: Produkcja przemysłowa w sierpniu dużo gorsza od oczekiwań, eksport będzie rósł (pomaga ruch przygraniczny). Zlikwidujmy opłaty targowe apelują kupcy. polecam również: Wskaźnik ZEW dla polskiej gospodarki w dół. Niższy od oczekiwanego odczyt PP wskazuje na spadek PKB. Polska może pozostać zagłębiem taniej siły roboczej. oraz: Polska gospodarka – co się opłaca a co nie. i to:  Polska gospodarka: innowacyjność z importu, wysokie bezrobocie, chiński biznes zainteresowany polską żywnością

Folwark zwierzecy -  Boxer na skraju śmierci

Folwark zwierzecy – Boxer na skraju śmierci

Reklamy

One comment on “Polska gospodarka: Ubój rytualny znowu legalny. Wyrok TK sukcesem rolników (którzy wiedzą komu zawdzięczają straty). Polska krajem biznesu z przymusu.

  1. Pingback: Mazowsze ponad stan, komornicy, odprawy w PKP i kosztowne pendolino, drogie drogi i afera więzienna, JSW strajkuje inwestorzy tracą, kryzys demograficzny i emigracja zarobkowa, przedsiębiorczość stabilna ale mniej firm na rynku, ranking wolności gos

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s