Modernizacja polskiej armii. Zakup pocisków JASSM (Eksperci podzieleni), PGZ będzie budować polską(?) wersję tarczy (anty)rakietowej „Narew”. Za tydzień umowa na dywizjon rakietowy dla marynarzy.


1. Polska podpisała umowę na zakup pocisków JASSM

11.12.2014 (IAR) – Polskie F-16 będą mogły niszczyć cele oddalone o 370 km od samolotu. Na poznańskich Krzesinach, gdzie stacjonują Jastrzębie, Polska podpisała dziś umowę kupna 40 pocisków JASMM. Rakiety same odnajdują cel i lecą z prędkością poddźwiękową. Trudno je zniszczyć obronie powietrznej.

Rakiety JASMM są tak nowoczesne, że zgodę na ich sprzedaż wydaje Kongres. Polska zapłaci za 40 pocisków około 250 milionów dolarów.

IAR/wcześniejsze/twitter mon.pl/sk

…co to takiego JASSM można doczytać tu: Rakiety JASSM dla polskich F-16, czyli czego boją się Rosjanie?

Eksperci podzieleni….

„…Generał Lech Majewski przekonywał, że pociski JASSM sprawią, że Polska będzie mieć najnowocześniejszą wersję F-16. To nowe oprogramowanie i takie zestawy rakietowe, o których mogliśmy dotychczas marzyć, w ten sposób będziemy mogli wykonywać zadania na większą odległość od naszych granic, do 370 kilometrów, będziemy mogli razić strategiczne cele z dokładnością nawet do 2,5 metra – podkreślił gość radiowej Jedynki.

Polska będzie mogła w każdej chwili kupić dodatkowe rakiety JASSM. Dzięki dzisiejszemu zakupowi Będziemy czwartym państwem na świecie, które pozyska takie zestawy. Oprócz USA mają je także Australia i Finlandia.

Cena za pociski manewrujące do F-16 jest wygórowana, a broń wymaga systemów rozpoznania, których Polska nie ma – oceniają publicyści „Raportu” i „Skrzydlatej Polski”. Pociski wpisują się w strategię odstraszania, cena obejmuje szerszy system – zauważa szef „Nowej Techniki Wojskowej”.

– Przede wszystkim nasuwa się pytanie, dlaczego tak drogo. Co powoduje, że musimy zapłacić 250 milionów dolarów. Może warto, by rząd poinformował, jaki będzie zakres modernizacji i dlaczego dostosowujemy samoloty dopiero teraz – skomentował zakup publicysta miesięczników „Raport” i „Skrzydlata Polska” Bartosz Głowacki.

Jego zdaniem należało zadbać o przygotowanie samolotów do przenoszenia pocisków – produkowanych przez ten sam koncern – już w momencie odbioru samolotów. „Same pociski są warte po kilkanaście, maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy dolarów; rozumiem, że trzeba doliczyć dodatkowe elementy wyposażenia, ale Finowie tyle samo zapłacili za 70 pocisków”.

– Od strony wojskowej to pozorny straszak, pokazujący, ze możemy razić cele w obwodzie kaliningradzkim, ale to za mało, by razić przeciwnika na terenie Rosji. Wersja o zasięgu 900-1000 km byłaby argumentem przetargowym, pokazującym, że możemy uderzyć naprawdę z daleka. Dobrze, że MON zapowiada zakup pocisków o większym zasięgu, pozostaje pytanie, ile za nie zapłacimy – dodał Głowacki…”

całość tu: wiadomosci.onet.pl

podobne: Konsolidacja polskiej zbrojeniówki. Zacieśnienie współpracy wojskowej USA – Polska. polecam również: Nabici w F-16. Eugeniusz Januła o problemie nie tylko samolotów. Za co Polska musi płacić?

2. Konsorcjum w ramach PGZ chce budować dla wojska system ‚Narew’ warty 11 mld zł. Za tydzień umowa na dywizjon rakietowy dla marynarzy.

12.12.2014 (IAR) – Za tydzień MON podpiszę umowę na drugi dywizjon rakietowy dla marynarzy. Mobilny system rozlokowany nad morzem będzie wyposażony w norweskie pociski typu NSM.

Wiceszef MON Czesław Mroczek, który odpowiada za modernizację techniczną armii powiedział w rozmowie z IAR, że negocjacje z dostawcą nie były łatwe, ale warto było „walczyć” o rakiety do zwalczania celów morskich.

W trakcie rozmów z Norwegami ustalono między innymi, że rakiety będą serwisowane w Polsce, w specjalnie do tego przystosowanych pomieszczeniach w podwarszawskiej Zielonce.

Obecnie nasza marynarka wojenna dysponuje jednym Nadbrzeżnym Dywizjonem Rakietowym. Norweskie rakiety NSM pozwalają zwalczać cele oddalone o około 200 kilometrów. Dzięki drugiemu dywizjonowi – w razie konieczności – będzie można ochronić całe wybrzeże.

Kupno kolejnego dywizjonu wpisuje się w politykę resortu obrony dotyczącą wzmocnienia tak zwanych polskich kłów, czyli systemu odstraszania.

Mariusz Cielma z portalu „Dziennik Zbrojny” przypomina, że ważnym elementem tego systemu będą też pociski precyzyjnego rażenia JASSM (czyt. dżazm), które wiosną 2017 roku mają być montowane na samolotach F-16.

Zdaniem publicysty, zwiększanie potencjału odstraszania to ogólnoświatowa tendencja, której musi się również poddać polska armia.

Umowę na dostawę pocisków JASSM (czyt dżazm) podpisano wczoraj w bazie lotniczej w Krzesinach. Porozumienie z Amerykanami zakłada dostawę 40 rakiet precyzyjnego rażenia o zasięgu prawie 400 kilometrów.

Polski rząd myśli też o kupnie kolejnej partii JASSM-ów, które mogą razić cel oddalony o prawie 1000 kilometrów. Tego typu rakiety są już na wyposażeniu US Army.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/A.Drążkiewicz/wcześniejsze/jj

Warszawa, 11.12.2014 (ISBnews) – Spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) zawiązały konsorcjum, którego celem jest przystąpienie do programu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w zakresie budowy nowoczesnego systemu obrony powietrznej bliskiego zasięgu „Narew”. Szacowana wartość tego programu to ok. 11 mld zł przewidzianych do wydania do 2022 roku, podało Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP).

„Chcielibyśmy, by dla polskiej armii Polska Grupa Zbrojeniowa była pierwszym wyborem, z uwagi na możliwości przygotowania kompleksowej oferty na światowym poziomie. Spółki z PGZ mogą ze sobą współpracować a nie konkurować, po to by wygrywać przetargi. Dziś 11 spółek skupionych w PGZ podpisuje umowę, której wartość może wynieść 11 mld zł. Zawiązane konsorcjum jest potwierdzeniem, że taka współpraca się materializuje” – powiedział wiceminister Skarbu Państwa Zdzisław Gawlik, cytowany w komunikacie.

W ramach konsorcjum zostanie wypracowana oferta na kompletny, modułowy system obrony przeciwlotniczej bliskiego zasięgu, łączący elementy rakietowe oraz radarowe, opto-elektroniczne i informatyczne, realizowane przy współudziale polskich firm zbrojeniowych. To także szansa na stworzenie nowych miejsc pracy w poszczególnych zakładach grupy PGZ, podano również.

PGZ skonsolidowała 26 podmiotów, w tym 8 grup kapitałowych (z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore, nieruchomości i nowych technologii) z rocznymi obrotami około 5 mld zł oraz prawie 19 tysiącami pracowników. Konsolidacja branży i udział w programach modernizacji technicznej polskiej armii dają szansę tworzenia oraz utrzymania zatrudnienia w spółkach obronnych, a pośrednio umożliwią utrzymanie nawet 40-50 tys. miejsc pracy.

PGZ została zarejestrowana w grudniu 2013 r. We wrześniu 2014 r. zakończył się pierwszy etap konsolidacji PGZ. Sąd Rejonowy w Warszawie wydał wówczas pozytywną decyzję o podwyższeniu kapitału zakładowego PGZ o kilkanaście spółek Skarbu Państwa – Huta Stalowa Wola, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej oraz 11 spółek z grupy wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych, a także 3 spółek i certyfikatów inwestycyjnych funduszu MARS z portfela ARP. W październiku 2014 r. reprezentanci spółek PHO i PGZ podpisali umowę subskrypcyjną objęcia przez PHO akcji w podwyższonym kapitale zakładowym PGZ w zamian za wniesienie akcji i udziałów ośmiu spółek zależnych PHO.

(ISBnews)

źródło: stooq.pl

„…Zestawy typu „Narew” jest częścią tzw. programu Tarcza Polski, to rakiety krótkiego zasięgu. Mają mieć zasięg do 25 km, i być zdolne do zwalczania samolotów, śmigłowców, czy pocisków rakietowych. Zgodnie z programem modernizacji do 2022 roku na uzbrojenie Wojska Polskiego planuje się wprowadzenie 11 baterii systemów rakietowych tego typu, a w kolejnych latach następnych 8.

W ramach konsorcjum zostanie wypracowana oferta na kompletny, modułowy system łączący elementy rakietowe większości światowych dostawców oraz radarowe, opto-elektroniczne i informatyczne realizowana przy współudziale takich firm jak PIT-Radwar, PCO, Wojskowe Zakłady Elektroniczne (elektronika i optoelektronika), Mesko, ZM Tarnów i Wojskowe Zakłady Uzbrojenia (amunicja), Huta Stalowa Wola i Jelcz (sprzęt artyleryjski i pojazdy) czy CTM i Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 (łączność)…”

całość tu: Spółki PGZ chcą budować rakiety dla polskiej armii

…o „Narwii” nie wiem kompletnie nic. Coś mi się kiedyś o uszy obiło przy okazji projektu (zdaje się że pod amerykańskim „patronatem”) pod nazwą „Wisła”, ale nie mam żadnej wiedzy na temat „Narwii”, więc gdyby ktoś natknął się na profesjonalny artykuł w tej sprawie to byłbym wdzięczny za podrzucenie linka w komentarzu. Póki co natknąłem się na tego typu treść – Jaka polonizacja Tarczy? (altair.com.pl), ale że jest to artykuł z kwietnia zeszłego roku, to podane w nim informacje mogą dziś już nie być aktualne. Polecam również artykuł – Eugeniusz Januła: Amerykańska tarcza antyrakietowa – prawdy i fikcje.

Tymczasem do samej idei konsorcjum, w ramach którego nikt nie musi ze sobą konkurować mam poważne zastrzeżenia. Zwłaszcza że jest element „politycznej” układanki pod nazwą Polski Holding Obronny w którym dzieją się nieciekawe rzeczy – NIK o marnotrawstwie w Polskim Holdingu Obronnym.

…Odys

podobne: Polska Grupa Zbrojeniowa ma zgodę UOKiK na przejęcie 8 spółek sektora obronnego. Przed szczytem NATO. a także: Romuald Szeremietiew: Sytuacja polskiego przemysłu zbrojeniowego polecam również: Szeremietiew: “ludzie, którzy zajmują się systemem militarnym, nie wiedzą, co się dzieje w tych strukturach.” oraz: Nasz Dziennik: Czas najwyższy na rewizję strategii obronnej i to: Siemoniak: pracujemy nad doraźnymi zmianami w planie modernizacji wojska a także: 800 milionów co roku więcej na wojsko, gen. Polko: kuleje dowodzenie i obrona. Michalkiewicz o defiladzie „ku pokrzepieniu serc”.

rys. Artur Krynicki

rys. Artur Krynicki

Reklamy

6 comments on “Modernizacja polskiej armii. Zakup pocisków JASSM (Eksperci podzieleni), PGZ będzie budować polską(?) wersję tarczy (anty)rakietowej „Narew”. Za tydzień umowa na dywizjon rakietowy dla marynarzy.

  1. Pingback: Mesko liderem w realizowaniu programów rakietowych dla wojska. I ty może zostać komandosem. | Łódź Odysa

  2. Pingback: NATO: szpica rośnie, więcej wojsk na wschodzie Europy, litewsko-polsko-ukraińska brygada w Lublinie, Moskwa zdziwiona. „Świdnik” centrum produkcji śmigłowca AW149 na cały świat. | Łódź Odysa

  3. Pingback: Polska: ćwiczenia z udziałem „Patriotów”, manewry w rejonie Bałtyku, program Wisła (przeciwrakietowy parasol za kilka lat). Rosja: odpowiedź na zbrojenia Polski (Czy Polsce grozi agresja?) Wypowiedzenie traktatu o siłach konwencjonalnyc

  4. Pingback: Polski przemysł zbrojeniowy traktowany po macoszemu (Świdnik odpada z przetargu). Amerykanie i Francuzi uzbroją polską armię (MON wybrał „Patrioty” i „Caracale” – opinie podzielone). MON weryfikuje akty prawne („S

  5. Pingback: Ponad 226 mld zł zysku spółek PGZ, modernizacja armii szansą na eksport. Speckomisja bada nieprawidłowości przy przetargach. | Łódź Odysa

  6. Pingback: Zamiast reprywatyzacji i własności, „nacjonalizacja” i więzienia z pustaków na kredyt (zwane „MieszkaniePlus”) czyli… O tradycji wywłaszczania Polaków przez „elity” naiwne i mściwe (II). Dwór który wcią

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s