Rząd planuje zamknięcie 4-5 kopalń kosztem do 2 mld zł. Tomasz Cukiernik: Prywatyzować a nie likwidować!


Rząd planuje zamknięcie 4-5 kopalń kosztem do 2 mld zł. Tomasz Cukiernik: Prywatyzować a nie likwidować!

Warszawa, 05.01.2015 (ISBnews) – Rząd przygotowuje program restrukturyzacji górnictwa celem uratowania branży, która w pierwszych trzech kwartałach 2014 r. miała ponad 0,5 mld zł straty. Cztery-pięć kopalń ma zostać zlikwidowanych, a produkcja w nich wygaszona, wynika z informacji „Dziennika Gazety Prawnej”. Podobna liczba zakładów ma zostać przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) w celu przekształcenia w rentowne zakłady.

W całej branży działa obecnie około 30 kopalń, z czego 14 w Kompanii Węglowej, największej firmie z branży, która ma też największe problemy. Związana z programem redukcja zatrudnienia w branży ma wynieść od 4 do 5 tys. osób. Obecnie pracuje 100 tys. górników.

„By zmniejszyć koszty społeczne programu, rząd szykuje osłony socjalne. Podobnie jak w przypadku największej restrukturyzacji, którą branża przeszła za rządów Jerzego Buzka, ma zostać uruchomiony system dobrowolnych odejść. Zakłada on wielomiesięczne odprawy dla górników, którzy zrezygnują z pracy. W czasach Buzka maksymalna wysokość odpraw mogła sięgać nawet 24 pensji” – czytamy w „DGP”.

Według dziennika, koszt programu w żadnym z wariantów nie przekracza 2 mld zł (w optymistycznym wariancie może to być kilkaset milionów). Poniesie go prawdopodobnie budżet, gdyż Kompania Węglowa nie ma pieniędzy.

(ISBnews)

komentarz Tomasza Cukiernika:

„…Jeszcze w 1990 roku w Polsce wydobywano 148 mln ton węgla kamiennego, w 2013 roku było to już tylko 76 mln ton. Wydobycie i sprzedaż węgla z państwowych kopalni cały czas spada, a do każdej tony węgla aktualnie podatnicy dokładają prawie 33 zł.

─ Polskie górnictwo musi być konkurencyjne i nowoczesne, bo inaczej za parę lat w ogóle go nie będzie – uważa Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa. Ameryki nie odkrył, jednak nawet nie zająknął się, że jedynym rozwiązaniem i to bezbolesnym dla podatnika jest całkowita prywatyzacja branży, choćby za symboliczną złotówkę.

Daria Kulczycka, dyrektor departamentu Energii i Zmian Klimatu w Konfederacji Lewiatan, uważa, że zamykanie kopalń to jedyne wyjście z sytuacji, gdyż inne działania będą niekorzystne dla polskiego budżetu. Oczywiście myli się, bo znacznie lepszym rozwiązaniem jest oddanie kopalni w ręce prywatne. To też nie obciąża podatników.

Kolejne państwowe restrukturyzacje państwowych spółek węglowych nic nie dały i ta też nie pomoże. Okazuje się, że mimo niskich cen węgla obecne w Polsce prywatne kopalnie, jak „Bogdanka” czy będące w rękach zagranicznych inwestorów (np. kopalnia „Silesia”, której właścicielami jest czeska firm prywatna) jakoś dają sobie radę i nie trzeba do nich dopłacać.

Czy lepsze jest zamknięcie kopalni, czy oddanie prywatnemu inwestorowi za złotówkę? Jeśli prywatny właściciel w warunkach rynkowego działania dojdzie do wniosku, że dalsze funkcjonowanie kopalni jest nierentowne, to wtedy będzie można ją zamknąć. A urzędnicy nie dają na to szans. Czy oni wiedzą lepiej od rynku, że wydobycie jest nieopłacalne?

Głównym problemem jest państwowa własność kopalni i wtrącanie się państwa do branży. Polskiemu górnictwu potrzebne jest nie zamykanie kopalni, tylko prywatyzacja, deregulacja, skończenie z unijną polityką klimatyczną, zmniejszenie obciążeń podatkowych, likwidacja przywilejów związkowych i otwarcie nowych złóż.

źródło: nczas.com

Gomułka: Rząd nie zdał egzaminu Zabrakło działań w sektorze węglowo-energetycznym – mówi Stanisław Gomułka, ekonomista.

podobne: Polskie górnictwo węglowe to skansen i elektrownie go nie uratują. Podatek od srebra i miedzi dobija przemysł wydobywczy. Biurokracja największym wrogiem polskiej gospodarki. NIK o marnotrawstwie w Polskim Holdingu Obronnym. oraz: „List uradowanego górnika” czyli 250 mln. „POmocy” na „zamknięcie” kopalni. Koszt zaniechania prywatyzacji. Deficyt w kasie miedziaka z Lublina, który błaga o niskie podatki. Bankructwa firm. i to: Przywileje emerytalne rolników i górników oraz delegacje prokuratorów kosztują, więc rząd przyjął założenia do noweli ustawy o VAT. a także: PG Silesia vs. Kompania Węglowa czyli efektywność i wydajność vs. szaleństwo. NIK skontroluje funkcjonowanie górnictwa. polecam również: Opieka socjalna niszczy branżę węglową. Część kopalń trzeba będzie zamknąć. Tomasz Cukiernik: „Czarny kłopot”. i to: Transformacja polskiej energetyki da bezpieczeństwo bez wzrostu cen. „Puls Biznesu”: Rząd chce rozdać węgiel bogatym. oraz: Słabe wyniki górnictwa – Zarząd KW wstrzyma wydobycie.

Reklamy

One comment on “Rząd planuje zamknięcie 4-5 kopalń kosztem do 2 mld zł. Tomasz Cukiernik: Prywatyzować a nie likwidować!

  1. Pingback: Ameryka otwiera zawory z ropą. Nord Stream 2 podzielił Europę. Reforma górnictwa to kontynuacja polityki poprzedniego rządu. Lokalne źródła energii (OZE). Znaczny spadek cen ropy na świecie (czemu nie w Polsce?) | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s