Ukraina: USA dadzą kolejne dolary, kredyty z Niemiec, pomoc finansowa MFW, obywatele o korupcji.


1. USA dadzą kolejne dolary Ukrainie pod warunkiem reform dla MFW. Pomoc finansowa MFW. Kredyty z Niemiec

(Wojciech Jakóbik)

„Amerykański Departament Skarbu przyjął decyzję w sprawie przyznania Ukrainie pomocy w wysokości 1 mld dolarów w pierwszej i kolejnego 1 mld w drugiej połowie 2015 pod warunkiem, że Kijów zrealizuje wymogi kolejnej transzy pożyczki od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Chodzi o reformy sektorowe, w tym w sektorze energetycznym z których najtrudniejszą jest obcięcie subsydiów do rachunków za gaz dla gospodarstw domowych. W związku ze zmianą ich ceny mogą wzrosnąć do pięciu razy. Misja MFW przebywa obecnie w Kijowie i negocjuje warunki współpracy.

Dlatego Ukraina systematycznie zmniejsza zużycie gazu ziemnego. W grudniu 2014 roku Ukraińcy zużyli 5,3 mld m3 gazu, czyli o 19 procent mniej w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku. Mimo to przemysł, instytcje państwowe i grzewcze przekroczyły limit zużycia wyznaczony przez rząd na 2,4 mld m3 o 25,6 procent i zużyli około 3 mld m3. Dane nie uwzględniają zużycia na okupowanym przez Rosjan Krymie.

W maju 2014 roku Amerykanie przekazali Ukraińcom 1 mld dolarów podobnej pomocy.”

źródło: konserwatywnie.wordpress.com

08.01.2015 (IAR) – Na Ukrainę przybyła misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ma ona zapoznać z się tempem wprowadzania przez Kijów reform gospodarczych i zdecydować o przekazaniu Ukrainie trzeciej transzy obiecanej w ubiegłym roku pomocy finansowej.

Ukraina otrzymała w ubiegłym roku obietnicę przekazania przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy wsparcia w wysokości 15 miliardów dolarów. Pomoc ta przekazywana jest w kilku transzach. W ubiegłym roku Kijów otrzymał już dwie takie transze. Rozpoczynająca obecnie prace na Ukrainie misja Funduszu ma się przyjrzeć realizacji przez władze w Kijowie zobowiązań dotyczących reformowania gospodarki. Przeprowadzenie reformy podatkowej, urynkowienie cen energii, zmniejszenie wydatków państwa, a przede wszystkim skuteczna walka z korupcją to podstawowe warunki odblokowania kolejnych transz pożyczkowych MFW. Realizacja tegorocznego budżetu Ukrainy w dużym stopniu zależeć będzie od przyznania temu krajowi zagranicznych kredytów. Premier Arsenij Jaceniuk zapowiedział, iż po negocjacjach z kredytodawcami, w tym także z MFW, budżet zostanie w lutym poddany analizie i ewentualnej nowelizacji.

IAR/Krzysztof Renik, Kijów/mcm/

podobne: UE: zamiast sankcji wobec Rosji, „misja cywilna” na Ukrainę.

07.01.2015 (IAR) – Ukraina otrzyma od Niemiec gwarancje kredytowe na sumę 500 milionów euro. Porozumienie w tej sprawie podpisał w Berlinie ukraiński premier Arsenij Jaceniuk.

Ukraiński premier przebywa z dwudniową wizytą w Berlinie. Komentując dla ukraińskich mediów podpisane porozumienie o niemieckich gwarancjach kredytowych Jaceniuk podkreślił, że jest to realna pomoc, którą kanclerz Merkel zapowiedziała kilka miesięcy temu podczas swej wizyty na Ukrainie. Teraz ta zapowiedź weszła w fazę realizacji. „500 milionów euro dla odbudowy infrastruktury na Ukrainie” – podkreślił Jaceniuk. Mówiąc o przeznaczeniu niemieckich gwarancji kredytowych wyjaśniał: „Priotytetem są wschodnie obwody Ukrainy. Wydatki będą przeznaczone na odbudowę mostów, ośrodków zdrowia, linii kolejowych, szkół i obiektów infrastruktury socjalnej”. W wyniku walk, które trwają w Donbasie, infrastruktura tego regionu Ukrainy została w znacznym stopniu zniszczona. Tereny, które zostały oswobodzone z rąk prorosyjskich separatystów przez siły ukraińskie, wymagają ogromnych nakładów na odbudowę infrastruktury.

Krzysztof Renik, Kijów, Polskie Radio/em//Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

podobne: Ukraina: Rada Najwyższa nie odwołała Jaceniuka, ale nie wszystkie reformy zostały przegłosowane. Oszczędności na pensjach urzędników i więcej pieniędzy na armię. Za miesiąc koniec działań wojennych? a także: Spory polityczne na Ukrainie wstrzymują reformy sektora gazowego. polecam również: Murzyn swoje zrobił, murzyn może odejść! Czas na „scenariusz grecki” dla Ukrainy. Co zrobi Putin? i to: Warunkowa „pomoc” UE dla Ukrainy. Nowy szef Narodowego Banku Ukrainy. oraz: Rosja ostrzega ale ustala z USA federalizację Ukrainy. NATO i “Trójkąt Weimarski” o wsparciu dla Ukrainy i Europy Wschodniej.  a także: Ukraina: Kredyt z MFW w zamian za podwyżkę cen gazu dla ludności. i to: Independent Trader: Ukraina – globalny aspekt finansowy

2. Ukraina – obywatele o korupcji.

05.01.2015 (IAR) – Niemal połowa Ukraińców nie dostrzegła w minionym roku zmniejszenia skali korupcji. Ich zdaniem pozostaje ona takim samym poziomie, jak poprzednio, a nawet nieco się zwiększyła. Takie wyniki przyniósł sondaż przeprowadzony przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii.

Ponad 31% Ukraińców uważa, że skala korupcji zwiększyła się w ubiegłym roku, ponad 47% sądzi, iż pozostaje na takim samym poziomie jak poprzednio.

Jedynie 5% jest przekonanych, iż poziom korupcji zmniejszył się. Obywatele są przekonani, iż jednym z najważniejszych zadań stojących przed władzami jest walka z tą plagą ukraińskiego życia społecznego. „Chcemy, żeby nie było korupcji. Chcielibyśmy dostrzec, iż władza zmierza do zlikwidowania systemu korupcyjnego i zaczyna myśleć o kraju, a nie o własnej kieszeni” – mówi mieszkanka Kijowa.

Ostatni sondaż pokazuje również, że aż 16% Ukraińców jest za wprowadzeniem kary śmierci za przestępstwo korupcji, a niemal 20% zgodziłoby się na takie rozwiązanie, choć nie jest do tego w pełni przekonane. Za karą śmierci za korupcję opowiadają się przede wszystkim mieszkańcy wschodniej Ukrainy, najmniej zwolenników ma ten pomysł w zachodniej części kraju. Komentatorzy wskazują, iż Ukraińcy mówiąc o korupcji mają na uwadze władze, natomiast rzadziej dostrzegają działania korupcyjne w swych własnych, codziennych zachowaniach.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Krzysztof Renik, Kijów/mg

podobne: ustawy zaostrzające walkę z korupcją a także: Ukraina: Donbas głoduje po odcięciu finansowania z Kijowa. W rok po Majdanie – 31 procent uważa że był to przewrót państwowy, za którym stała ukraińska opozycja albo Zachód. Sondaż o wojnie – Ławrow: Ukraina przygotowuje się do ataku. oraz: Kosmici wylądowali na Ukrainie! Kukła Poroszenko nadał obywatelstwo trzem innym kukłom żeby mogły zostać ministrami w nowym rządzie. i to: Ukraina: Rewolucja a umowa stowarzyszeniowa (płatne podziałem społeczeństwa, krwią i złotem).

rys. Jerzy Krzętowski

rys. Jerzy Krzętowski

Reklamy

6 comments on “Ukraina: USA dadzą kolejne dolary, kredyty z Niemiec, pomoc finansowa MFW, obywatele o korupcji.

  1. Pingback: Szczyt UE głównie o Ukrainie, ale też o Grecji (której grozi niewypłacalność) i terroryzmie (gromadzenie danych, kontrola graniczna). Kredyt z MFW dla Ukrainy. | Łódź Odysa

  2. Pingback: Rosja: 9 maja w Moskwie bez Merkel i Camerona. Oskarżeni w sprawie Niemcowa zmieniają zeznania. Szczyt UE bez sankcji ale z rezolucją w sprawie Rosji (żądanie zwrotu polskiego Tupolewa). Ukraina: kredyt z MFW, Czy UE grozi fala uchodźców z Ukrainy?

  3. Pingback: Gospodarka Rosji stacza się, ale katastrofy już raczej nie będzie. Czy Putin znacjonalizował Bank Centralny Rosji? Ukraina: Strach przed wojną paraliżuje biznes, kredyt z MFW to pomoc czy drenaż? Kijów walczy o reformy energetyczne (bez Kołomojsk

  4. Pingback: Ukraina: protesty górnicze, walka oligarchów, uchwała dotycząca wojny, pomoc humanitarna z USA (dla Donbasu). Rosja: Putin tłumaczy politykę. Scenariusz inkorporacji Ukrainy przez Rosję | Łódź Odysa

  5. Pingback: Ukraina na skraju bankructwa (z długiem u Rosji). UE wycofuje się z polityki wschodniej. Partnerstwo strategiczne Litwy i Polski podupadło. Polscy i ukraińscy żołnierze w mołdawsko-rumuńskim batalionie sił pokojowych. „Der Spiegel”: R

  6. Pingback: Historia handlu wymiennego między wschodem i zachodem czyli rewolucja w zamian za zasoby naturalne. Ukraina (Ługańsk, Donieck, Baku, Batumi, ropa, Stalin, strajki u Rotszyldów) Rosja | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s