O tym jak Państwo Opiekuńcze przeszkadza w opiece niepaństwowym instytucjom charytatywnym czyli… poproszę zaświadczenie że jest Pan/Pani biednym.


15.01.2015 (IAR) – Unijny program pomocy żywnościowej dla najuboższych jest pełen absurdów i wymaga poprawy. Tak uważają polskie organizacje zajmujące się dystrybucją żywności w tym programie.

29 stycznia w Brukseli organizacje pomocowe oraz ministerstwo pracy i polityki społecznej mają rozmawiać o zmianie przepisów, tak aby można było pomagać sensowniej i skuteczniej.

Obecnie obwiązuje sztywne kryterium dochodowe uprawniające do pomocy. Dochód nie może przekraczać 813 złotych w przypadku osoby samotnej i 684 złotych, w przypadku osób żyjących w rodzinie.

Prezes Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski podkreśla, że takie kryterium wyklucza z pomocy wiele osób, które jej potrzebują. „Musimy pamiętać o wszystkich grupach społecznych, które przekraczają to minimum, ale pomoc jest im potrzebna bo na przykład wydają bardzo duże kwoty na leki lub rehabilitację”. W jego ocenie organizacje powinny mieć możliwość rozdysponowania części żywności według własnego rozeznania w sytuacji potrzebujących. Podobnego zdania jest dyrektor Caritas Polska. Ksiądz Marian Subocz ma żal, że resort pracy i polityki społecznej nie brał pod uwagę zdania organizacji przy ustalaniu zasad rozdzielania pomocy. Teraz dochodzi do absurdów – mówi duchowny. Przypomina o tym, że paczki z pomocą żywnościową są takie same dla wszystkich. Otrzymują je także bezdomni, a jest w nich olej, makaron, cukier, konserwy i mleko. „Co taka osoba bezdomna ma z tym zrobić, jak dostaje olej czy makaron? – Idzie na rynek i sprzedaje to” – mówi ksiądz Marian Subocz i dodaje, że gdyby ministerstwo wysłuchało opinii organizacji zajmujących się dystrybucją żywności, udałoby się wypracować najwłaściwszy sposób pomocy.

Anna Kos ze Stowarzyszenia „Damy Radę” podkreśla, że wsparcie przekazane przez Banki Żywności mogą otrzymać tyko osoby z zaświadczeniem z Ośrodka Pomocy Społecznej – co wykluczyło wielu dawnych podopiecznych potrzebujących pomocy żywnościowej. Obecnie Stowarzyszenie nie ma możliwości wsparcia osób, które nadal zgłaszają się po paczki, ale nie mają zaświadczenia, że spełniają kryteria.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn zapewnia, że absurdy, takie jak paczki z surowymi produktami dla bezdomnych, zostaną naprawione. Możliwe, że organizacje dostaną także prawo do zachowania większej elastyczności przy przyznawaniu pomocy. Wiceminister pracy i polityki społecznej zaznacza jednak, że kryteria dochodowe w Polsce i tak są korzystne, bo obejmują 150 procent kwoty uprawniającej do pomocy społecznej, podczas gdy w wielu innych krajach jest to 100 procent. Elżbieta Seredyn zapowiada, że 29 stycznia w Brukseli polska delegacja powie o tym, z jakimi problemami spotykają się ministerstwo oraz organizacje dystrybuujące żywność. Wiceminister pracy mówi, że polski zespół będzie negocjować możliwość obejmowania pomocą osób spoza kryterium dochodowego oraz to, żeby organizacje pozarządowe mogły same kwalifikować osoby, którym potrzebna jest pomoc żywnościowa. Elżbieta Seredyn podkreśla, że nie jest możliwe wynegocjowanie rezygnacji z dokładnego dokumentowania dystrybucji żywności. Na nadmierną biurokratyzację skarżyły się wszystkie organizacje zajmujące się przekazywaniem żywności oraz liczne stowarzyszenia i fundacje rozdzielające produkty bezpośrednio potrzebującym. Organizacje dążą do tego, aby następny program, który ma wejść w życie w maju tego roku, nie powielał błędów obecnego, który się właśnie kończy.

IAR Bożena Falkowska/zr

podobne: Socjalizm po polsku. Ministerstwo daje i zabiera… biednym. Wzrost wydatków budżetowych na KRRiT oraz inne urzędy i kancelarie. Na wcześniaków pieniędzy nie ma (przestępcza działalność NFZ?) oraz: Polak biedny bo musi się dzielić… z państwem i to: Marnotrawstwo i totalna głupota w Ministerstwie Pracy czyli… 49 milionów złotych na „portal dla bezdomnych”! a także: Czy liberalizm nas zabije? Nawet gdyby chciał to nie zdąży, bo wcześniej wykończy nas socjalizm czyli… „Polityka społeczna” (dla głupców). oraz: Stanisław Michalkiewicz: Państwo jako nowotwór złośliwy polecam również: Konspiracja w odpowiedzi na przemoc – Stanisław Michalkiewicz i to: 113% frekwencji czyli unijne absurdy wybrane oraz źle wydane pieniądze. Bankrutujący „raj” Szwecji kontra raj podatkowy na Krymie.

…Wiceminister pracy i polityki społecznej zaznacza jednak, że kryteria dochodowe w Polsce i tak są korzystne, bo obejmują 150 procent kwoty uprawniającej do pomocy społecznej, podczas gdy w wielu innych krajach jest to 100 procent… hłe hłe A tak tak! U nas nawet biedny musi być ponad unijną normę :D…bez komentarza… Rysunek

rys. Jerzy Krzetowski

rys. Jerzy Krzetowski

Reklamy

5 comments on “O tym jak Państwo Opiekuńcze przeszkadza w opiece niepaństwowym instytucjom charytatywnym czyli… poproszę zaświadczenie że jest Pan/Pani biednym.

  1. Pingback: Ks. Jacek Gniadek: Kościół niczego nie narzuca. Wiara zasadza się na dobrowolności czyli… wolność religijna i ekonomiczna. | Łódź Odysa

  2. Pingback: O tym jak państwo „opiekuńcze” zamiast pomagać jednostkom zubaża całe społeczeństwo. | Łódź Odysa

  3. Pingback: WOŚP czyli szantaż moralny na służbie „państwa opiekuńczego”. | Łódź Odysa

  4. Pingback: Obrońcy etatyzmu i sentymentaliści rodem z PRL kamienują „złodziejski kapitalizm” czyli… dlaczego niewolnicy nie zasługują na wczasy? | Łódź Odysa

  5. Pingback: Magistra vitae czyli… Pozytywistyczna Wizja Polski w historii i literaturze kontra romantyczna histeria rymkiewiczowskiego rewolucyjnego patriotyzmu. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s