Poszukaj informacji o swoich przodkach. IPN stworzył Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej.


04.01.2015 (IAR) – IPN zachęca do poszukiwań informacji o swoich bliskich, którzy byli ofiarami represji w czasie wojny. Instytut Pamięci Narodowej stworzył Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej, którego uzupełnieniem jest Indeks Represjonowanych przez organa władzy sowieckiej w latach 1939-56.

Prezes IPN, doktor Łukasz Kamiński podkreśla, że mimo upływu 70 lat od zakończenia II wojny wciąż wiele rodzin nie wie co stało się z ich przodkami. Doktor Kamiński wyjaśnia, że coraz częściej pokolenie wnuków poszukuje informacji o losach dziadków, dlatego zachęca do kontaktu z Instytutem, który posiada ogromną bazę danych i kontakty z międzynarodowymi instytucjami, które takie dane gromadzą.

Dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN doktor Rafał Leśkiewicz wyjaśnia, że instytut ma bazę informacji o kilkunastu milionach osób. Sam Indeks Represjonowanych to milion 200 tysięcy „rekordów”, z których ponad 316 tysięcy jest potwierdzonych i opracowanych. Są tam podstawowe dane: imię, nazwisko, miejsce wywózki czasami informacje o śmierci.

Doktor Leśkiewicz zapewnia, że dostęp do zebranych informacji jest bardzo prosty. By skorzystać z zasobów, wystarczy zwrócić się listownie na adres Biura, ulica Wołoska 7, 02-675 Warszawa (z dopiskiem „Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej”) lub mailowo na adres ofiary@ipn.gov.pl. Z kolei z zasobów Indeksu Represjonowanych można skorzystać przez internet wchodząc na stronę http://www.ipn.gov.pl Indeks Represjonowanych stworzył Ośrodek Karta, przez lata zbierając z różnych źródeł informacje o Polakach zesłanych na między innymi Syberię. Z kolei zasoby Centrum Informacji Ofiarach II Wojny Światowej, wzbogacają dane Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, a także Baza Międzynarodowej Służby Poszukiwawczej w Bad Arolsen w Niemczech, która zawiera informacje dotyczące ponad 17 mln osób.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR Witold Banach / gaj

źródło: stooq.pl

podobne: Sprawdź czy Twoi bliscy walczyli w Legionach – Wykaz Legionistów Polskich 1914-1918. Ziemkiewicz o micie Legionów Piłsudskiego. oraz: „Niezbędnik Historyczny” Lewicy i to: Kołakowski z pistoletem, Kuroń lżący Tatarkiewicza… a ty goń bolszewika! a także: Fikcja kontra fakty czyli: „Obywatel” Stuhr i jego paranoidalna wizja „polskiego” antysemityzmu, „Króle Srule i koszerna husaria”, Ziemkiewicz o „antysemityzmie” Dmowskiego.

Szabla ułańska

Reklamy

3 comments on “Poszukaj informacji o swoich przodkach. IPN stworzył Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej.

 1. Pingback: Instytut Pamięci… Nietykalnej: „Zbiór zastrzeżony”, POzorowanie śledztwa na „Łączce” i niepotrzebna wiedza o zbrodniach stalinowskich. „Wyzwolenie” PO sowiecku. | Łódź Odysa

 2. Moja mama Genowefa Skotnicka z domu Wojnar wraz z rodziną przebywała na ciężkich robotach przymusowych w Niemczech i zmarła w 1990 roku po ciężkiej chorobie jakiej nabawiła się podczas pobytu w lagrach.Napisałem list do instytutu Polsko-Niemieckie pojednanie o jakąś pomoc abym mógł godnie pochować mamę i postawić jej pomnik ,ale stwierdzono że umarła za wcześnie i nic się mi nie należy.Jedyne co po mamie zostało to pamięć i kilka dokumentów z pobytu w Niemczech.Przykro mi że nasze państwo nie dba o swoich obywateli tak jak inne kraje np.Izrael i nie pomaga w uzyskaniu jakiegoś zadość uczynienia za wyrządzone krzywdy Rodzina mamy która żyła nieco dłużej dostała parę marek niemieckich zadość uczynienia a my nic .Pozdrawiam serdecznie -z bogiem.

  Polubienie

  • Takich historii jest niestety mnóstwo. Najlepiej dla tych wszystkich polityków by było żeby ofiary zbrodni wymarły a ich rodziny zapomniały o krzywdzie, bo to niewygodna sytuacja dla dyplomatów.
   Na państwo nie ma co liczyć bo u polityków przeważa konieczność utrzymywania „poprawnych stosunków dyplomatycznych”. Ani poprzednie ani obecny rząd nie mają odwagi upomnieć się o krzywdy swojego narodu i to zarówno u Niemców jak i u Rosjan. Potrafią się za to skwapliwie kajać za wydumane krzywdy jakie ktoś inny doznał od naszego narodu, i budować innym pomniki albo muzea za pieniądze swoich obywateli. Smutna konstatacja tego stanu faktycznego jest taka że jeszcze nie dorobiliśmy się elit które miałyby odwagę służyć Polakom.
   Więc skoro nie można liczyć na państwo należałoby zorganizować oddolną inicjatywę PRYWATNĄ (fundację) poszkodowanych i ich rodzin, żeby nie dochodziło do tak kuriozalnych sytuacji jak Pańska. Być może nawet taka istnieje więc proponowałbym poszukać i odezwać się do nich. Dobroczynność w naszym narodzie to ciągle wielka siła, i byłaby o wiele większa gdyby to tzw. „państwo” nie rabowało tak pazernie obywateli w różnego rodzaju „składkach” i podatkach.

   PS… Absurdalny jest argument że ktoś za krótko żył. Bo istotą krzywdy nie jest to że Pańska mama nie dożyła (jeśli nawet to właśnie te roboty z pewnością jej w tym „dopomogły”) ale o to że przeżyła tego rodzaju dramat. Co ma piernik do wiatraka? No ale tego (jak rozumiem) już się nie przeskoczy. Ktoś stworzył sobie przepisy takie jakie mu (a nie ofiarom) pasują i szlus.

   Pozdrawiam i z Bogiem.

   Polubienie

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s