Syria oskarża Izrael o naloty. Palestyński minister zabity. Protest Izraela przeciwko wszczęciu dochodzenia przez Trybunał Haski ws. ewentualnych zbrodni wojennych.


1. Syria chce ukarania IzraelaIzrael: palestyński minister zabity

08.12.2014 (IAR) – Syryjskie władze chcą, by ONZ ukarała Izrael za dwa wczorajsze naloty na okolice lotniska w Damaszku. Izraelskie władze nie komentują informacji, jakoby to ich lotnictwo stało za atakami, które miały zniszczyć obiekty militarne i składowiska broni.

W niedzielny wieczór mieszkańcy Damaszku usłyszeli dwie głośne eksplozje w rejonie stołecznego lotniska. Syryjskie media oraz należąca do libańskiego Hezbollahu telewizja Al-Manar podały, że nalotów dokonało izraelskie lotnictwo. Nikomu nic się nie stało, ale bomby zniszczyły wojskowe instalacje, w tym składowiska broni.

Syryjskie władze poprosiły Sekretarza Generalnego ONZ o nałożenie sankcji na Izrael za rzekome wtargnięcie na teren ich kraju. Ministrowie spraw zagranicznych Syrii oraz Iranu określili naloty jako „akt agresji”, choć z ust polityków nie padły zapowiedzi odwetu. Wyjaśnień zażądała też Rosja.

Władze w Izraelu nie komentują informacji, jakoby to ich lotnictwo stało za nalotami. Minister wywiadu Yuval Steinitz podkreślił jednak, że jego kraj zrobi wszystko, by nowoczesna broń nie dostała się w ręce terrorystów. Podejrzewa się, że zaatakowane składy miały być przeznaczone dla libańskiego Hezbollahu, walczącego w Syrii po stronie prezydenta Baszara al-Asada.

Od początku wojny w Syrii w 2011 roku Izrael przeprowadził kilka ataków na syryjskie cele wojskowe, w obawie przed dozbrajaniem Hezbollahu przez Damaszek. Do ostatniego nalotu doszło w regionie Al-Kunajtiry, na północnych stokach okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan. Izrael nigdy nie przyznał się do przeprowadzenia ataków.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/Al-Jazeera/RTR/Haaretz/jj

podobne: USA i ich priorytety na bliskim wschodzie. Irak i Państwo Islamskie kluczem do pokonania Syrii. Republikanie prą do interwencji lądowej. Co wiemy a czego nie wiemy o ISIS. oraz: Thierry Meyssan: Geopolityczne podłoże wojen przeciwko Syrii i Państwu Islamskiemu. Straty dżihadystów w Kobane. Tragiczny los porwanych przez Boko Haram. i to: USA – Rosja – Syria – Izrael – Palestyna. a także: Wątek Izraela w syryjskim zamieszaniu czyli… 

10.12.2014 (IAR) – Palestyński minister zginął na Zachodnim Brzegu. Minister Ziad Abu Ein uczestniczył w proteście przeciwko wysiedleniom Palestyńczyków. Zmarł w wyniku ran odniesionych ran.

55-letni minister bez teki brał udział w demonstracji Palestyńczyków, którzy sprzeciwiali się izraelskim wysiedleniom. Aktywiści chcieli zasadzić drzewo oliwne w pobliżu jednego z żydowskich osiedli, ale w pewnym momencie doszło do starć z grupą 15 izraelskich żołnierzy. Według świadków, palestyński minister został uderzony kanistrem z benzyną. Lekarze stwierdzili zgon mężczyzny na skutek powikłań po kontakcie z dużą ilością trujących substancji.

Izraelskie władze zapowiedziały dokładne wyjaśnienie sprawy. Palestyński prezydent Mahmud Abbas potępił „barbarzyński akt” i zarządził trzydniową żałobę. Palestyńczycy wstrzymali też spotkania z izraelskimi władzami dotyczące bezpieczeństwa.

Wszystko dzieje się w bardzo napiętym czasie na terenach izraelsko-palestyńskich. W ostatnich zamieszkach i zamachach w Jerozolimie i w innych miejscach zginęło co najmniej 11 Izraelczyków oraz 13 Palestyńczyków, a w samej Jerozolimie wprowadzono podwyższone środki bezpieczeństwa.

Ostatnie kontrowersje wywołały m.in. żądania ultraortodoksyjnych środowisk żydowskich, które domagają się dostępu do świętych dla muzułmanów miejsc na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Atmosferę dodatkowo podgrzały starania izraelskich władz o wprowadzenie do konstytucji określenia Izraela jako „państwo żydowskie”. Wewnętrzny spór o tę ostatnią kwestię doprowadził do rozwiązania parlamentu i rozpisania przedterminowych wyborów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/BBC/Haaretz/Al-Jazeera/dw

podobne: Izrael – Palestyna. USA naciskają i zapowiadają rewizję swojej roli w procesie pokojowym. oraz: Na co liczy Izrael wkraczając zbrojnie do Strefy Gazy?

2. MTK: dochodzenie ws. ewentualnych zbrodni wojennych na terytoriach palestyńskich. Izrael – krytyka Trybunału Haskiego.

16.01.2015 (IAR) – Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze zbada czy w Palestynie dochodziło do zbrodni wojennych.

W tej sprawie otwarto wstępne dochodzenie. To pierwszy krok, który może skutkować postawieniem zarzutów palestyńskim i izraelskim przywódcom.

Pod koniec grudnia zeszłego roku prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas podpisał Statut Rzymski. Te dokumenty są niezbędne, by Palestyna mogła przystąpić do Międzynarodowego Trybunału Karnego. Stanie się to 1 kwietnia tego roku.

Wstępne dochodzenie przed MTK nie ma statusu śledztwa. Trybunał zbiera informacje na temat możliwych przestępstw i innych zagadnień, które pomogą ustalić czy należy wszcząć śledztwo.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/AFP/Reuters/AP/kd/sk

17.01.2015 (IAR) – Izraelski premier ostro o Trybunale w Hadze. Benjamin Netanjahu skrytykował decyzję prokuratorów Trybunału, którzy wczoraj poinformowali, że zbadają, czy na terenach palestyńskich nie popełniono zbrodni wojennych. Izraelski premier powiedział, że to skandal i absurd.

Benjamin Netanjahu oświadczył, że Izrael odrzuca decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego, bo stoi ona w sprzeczności z prawem międzynarodowym. Izraelski premier twierdzi, że sędziowie nie mogą się zajmować sprawą Palestyńczyków, bo ci nie mają własnego państwa. Netanjahu podkreślił, że Izrael zawsze przestrzegał najwyższych norm prawa międzynarodowego.

Wczoraj prokuratorzy zdecydowali, że zajmą się sprawą domniemanych zbrodni wojennych z ubiegłorocznej wojny w Strefie Gazy. „To oznacza, że biuro prokuratora będzie zbierało informacje na temat domniemanych zbrodni wojennych, które miały zostać popełnione od lipca 2014 roku i zdecyduje, czy jest podstawa do rozpoczęcia formalnego śledztwa” – podkreśla Emeric Rogier z biura prokuratora w Hadze.

Decyzja Trybunału zapadła po tym, jak Palestyńczycy złożyli wniosek o członkostwo w Trybunale i zażądali zbadania zbrodni popełnionych w Gazie.

Sekretarz Generalny ONZ zapowiedział, że Autonomia Palestyńska stanie się członkiem Międzynarodowego Trybunału Karnego od kwietnia. Palestyńczycy chcą pozwać Izrael nie tylko za domniemane zbrodnie wojenne, ale także za żydowskie osiedla na terenach arabskich.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/GPO/UN/wcześn./dyd

podobne: Palestyńczycy do Trybunału Karnego. W odpowiedzi Izrael zamraża palestyńskie pieniądze i chce wstrzymania pomocy dla Palestyńczyków.

źródło: stooq.pl

Żydzi - Racja stanu

rys. Filastin

Reklamy

One comment on “Syria oskarża Izrael o naloty. Palestyński minister zabity. Protest Izraela przeciwko wszczęciu dochodzenia przez Trybunał Haski ws. ewentualnych zbrodni wojennych.

  1. Pingback: Europa muzułmańska, „Państwo Islamskie” i prawdziwa twarz Islamu: broń w rękach imperialistów, terroryzm, idea rewolucji, czy też religia jak inne? | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s