Mesko liderem w realizowaniu programów rakietowych dla wojska. I ty może zostać komandosem.


1. Mesko liderem programów rakietowych.

28.01.2015 (IAR) – (…)Wiceszef MON odpowiedzialny w resorcie za modernizację, Czesław Mroczek uważa, że Mesko może dalej rozwijać swój potencjał. Sprzyjać mają temu między innymi istniejące programy obrony rakietowej, takie jak „Wisła” czy Narew”, a także zacieśnianie współpracy z koncernem Rafael w sprawie pocisków „Spike”.

Wiceminister obrony, który odwiedził przed południem Mesko i dokonał przeglądu umów, które firma podpisała z MON dodał, że dużą szansą rozwoju dla Mesko jest także utworzenie centrum amunicyjnego.

Zdaniem Czesława Mroczka uczyni to z Mesko lidera, jeśli chodzi o dostarczanie rakiet dla wojska. Chodzi między innymi o pociski do „Leopardów”, armatohaubic „Krab” czy moździerzy „Rak”.

Jednym z flagowych produktów Mesko są zestawy GROM. To przenośne wyrzutnie rakiet, które mogą zestrzelić statki powietrzne – samoloty i śmigłowce – lecące na pułapie około 1,5 kilometra.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Agnieszka Drążkiewicz/md/magos

podobne: Modernizacja polskiej armii. Zakup pocisków JASSM (Eksperci podzieleni), PGZ będzie budować polską(?) wersję tarczy (anty)rakietowej „Narew”. Za tydzień umowa na dywizjon rakietowy dla marynarzy. oraz: Wojskowość: Narodowe Siły Rezerwowe do reformy. Huta Stalowa Wola pracuje nad projektem nowego bojowego wozu piechoty. i to: Romuald Szeremietiew: Sytuacja polskiego przemysłu zbrojeniowego

2. Cywil może zostać komandosem.

30.01.2015 (IAR) – Cywil też może zostać komandosem. Przy Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu powstaje Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. Jeszcze w tym roku otworzy swoje drzwi dla cywilów, którzy marzą o służbie w oddziałach specjalnych.

Pierwszy nabór ruszy wczesną jesienią – mówi Inspektor Wojsk Specjalnych, generał Piotr Patalong. Armia szuka osób inteligentnych, z pasją i gotowych do poświęceń.

Dostanie się na kurs „Commando” do Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych nie będzie gwarantowało „biletu” do danej jednostki.

„To będzie dopiero początek drogi do GROM, Lublińca czy FORMOZY” – wyjaśnia generał Patalong. Początkowo taka osoba trafi do oddziałów zabezpieczających zespoły bojowe. Jeśli zaliczy selekcję – a każda jednostka taką organizuje – i przejdzie szczegółowe testy, rozpocznie szkolenie na operatora. Może to zająć kilka lat. Dopiero wtedy można o sobie zacząć myśleć, jak o komandosie.

Kandydat na przyszłego komandosa musi być odporny na stres, zdolny do działania w zespole oraz doskonale przygotowany pod względem fizycznym – dodaje dowódca jednostki specjalnej z Lublińca, pułkownik Wiesław Kukuła. Dowódcy szukają ludzi młodych, ze znajomością języków i biegłych w nowoczesnych technologiach.

No i oczywiście kondycja. Dlatego pułkownik Kukuła radzi zainteresowanym osobom od jutra wcześniej wstawać i rozpoczynać dzień od 50 pompek. Do tego specjalne treningi – szczegóły można znaleźć na stronie internetowej jednostki z Lublińca albo na funpage’u „Cisi i skuteczni”.

Pułkownik Kukuła szacuje, że na kurs „Commando” dostanie się około trzydziestu osób. Przez miesiąc będą zapoznawać się z podstawami żołnierskiego rzemiosła. Potem przejdą do szkoleń ukierunkowanych na oddziały specjalne.

Do tej pory jednostki typu GROM i Lubliniec rekrutowały kandydatów z żołnierzy poszczególnych rodzajów sił zbrojnych oraz z innych służb mundurowych.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Agnieszka Drążkiewicz/mitro/

podobne: Armia Krajowa powraca. Będzie więcej wojsk na wschodzie Polski. Modernizacja armii zgodnie z planem i to: Rafał Zaniewski: Gdy rezerwiści… nie ćwiczą.

źródło: stooq.pl

Krzysztof Kabuz Linka - Husaria i współczesne Wojsko Polskie

Krzysztof Kabuz Linka – Husaria i współczesne Wojsko Polskie

Reklamy

4 comments on “Mesko liderem w realizowaniu programów rakietowych dla wojska. I ty może zostać komandosem.

  1. Pingback: NATO: szpica rośnie, więcej wojsk na wschodzie Europy, litewsko-polsko-ukraińska brygada w Lublinie, Moskwa zdziwiona. „Świdnik” centrum produkcji śmigłowca AW149 na cały świat. | Łódź Odysa

  2. Pingback: Polska: ćwiczenia z udziałem „Patriotów”, manewry w rejonie Bałtyku, program Wisła (przeciwrakietowy parasol za kilka lat). Rosja: odpowiedź na zbrojenia Polski (Czy Polsce grozi agresja?) Wypowiedzenie traktatu o siłach konwencjonalnyc

  3. Pingback: Szwedzi i polski karabinek. Poparcie dla powszechnej służby wojskowej, tylko 1/3 gotowa jest bronić kraju. Palikot: zwiększanie wydatków na wojsko nic nie da. Obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce. Litwa przywraca zasadniczą służbę wojsk

  4. Pingback: O chemii i alchemii czyli o praktyczności nauk tajemnych w prowadzeniu wojny i kontroli nad surowcami strategicznymi (z informacją włącznie). Dygresja o żelazie czyli Polska drugą Japonią. Metale ziem rzadkich. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s