Mazowsze ponad stan, komornicy, odprawy w PKP i kosztowne pendolino, drogie drogi i afera więzienna, JSW strajkuje inwestorzy tracą, kryzys demograficzny i emigracja zarobkowa, przedsiębiorczość stabilna ale mniej firm na rynku, ranking wolności gospodarczej, meblarstwo kwitnie czyli…Państwo sobie gospodarka sobie i pomimo państwa.


1. NIK: Mazowsze za dużo wydajeKomornik niesłusznie zabrał pieniądze rodzinie.

28.01.2015 (IAR) – Województwo mazowieckie wydaje więcej niż powinno – ocenili kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli. Według nich, brak wystarczających cięć w wydatkach, a nie „janosikowe” jest głównym powodem problemów finansowych województwa. Kontrola miała związek z kłopotem w regulowaniu należności za tak zwane „janosikowe”.

NIK sprawdził finanse Mazowsza i stwierdził, że zarząd województwa nie mógł przeciwdziałać zmniejszeniu wpływów, które spadły wraz z pogorszeniem koniunktury gospodarczej. Można było jednak rozsądniej wydawać pieniądze, które są.

Z raportu NIK wynika, że w 2013 roku, województwo przekroczyło dopuszczalny próg zadłużenia. W konsekwencji znalazło się na przedostatniej, piętnastej pozycji wśród województw pod względem średnich dochodów w przeliczeniu na mieszkańca.

W zaleceniach NIK proponuje dokonanie przeglądu wydatków w celu stworzenia rezerwy potrzebnej na obsługę zadłużenia oraz realizację projektów ze środków Unii Europejskiej. Zarząd województwa powinien też dostosować planowanie wydatków do realnie oszacowanych dochodów.

Przy okazji NIK zwrócił uwagę na błędną konstrukcję mechanizmu wyrównania finansowego („janosikowego”). Wpłata do budżetu państwa jest ustalana na podstawie dochodów sprzed dwóch lat, co przy spadku dochodów jest dla Mazowsza poważnym problemem.

NIK/IAR/jp/magos

28.01.2015 (IAR) – Kolejny komornik przekracza swoje uprawnienia. Zajął konto matki trójki dzieci, na które wpływa zasiłek z pomocy społecznej. Mieszkająca w Bolesławcu kobieta, wychowująca samotnie trójkę dzieci, ma 13 tysięcy długu za czynsz. Na zajętym koncie miała prawie 2,5 tysiąca złotych z pomocy społecznej. Były to pieniądze na jedzenie dla dzieci i opał. Izabela Folga straciła zasiłki i alimenty za listopad i grudzień. Jak mówi, przetrwała tylko dzięki wsparciu i pożyczkom przyjaciół.

Rzeczniczka izby komorniczej we Wrocławiu Monika Janus mówi, że komornik „nie zajął zasiłków, czy alimentów, do czego nie miał prawa, tylko konto”. 7 stycznia otrzymał od dłużniczki dokumenty, że były tam wyłącznie środki wolne od zajęcia. Dyrektor ośrodka pomocy społecznej w Bolesławcu Tadeusz Kupczak nazywa jednak działalność komornika skandaliczną. Jak mówi, powinien był on wiedzieć, że wychowująca troje dzieci kobieta ma przychody wyłącznie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a te nie mogą być zajęte.

Monika Janus z Izby Komorniczej zapewnia, że zgorzelecki komornik niezwłocznie odda niesłusznie zabrane pieniądze.

IAR/Piotr Słowiński / Radio Wrocław/dw/ab

podobne: „Zastaw się a postaw się”: Mazowsze bez dostępu do kont, Słupsk przerywa budowę aquaparku. oraz:  cynik9 o „promocji” Ryanaira na pustych lotniskach w Polsce za „unijną” kasę. i to: Efektywność zarządzania środkami publicznymi… Będzie lepiej bo gorzej już było? a także: Otworzyć ten układ polecam również:  Sprawiedliwość – „Układ zamknięty”? oraz: Cezary Kaźmierczak: „Urzędnicy Tuska gorsi od mafii!”. kataryna: „Minister na baterie” czyli recykling lobbing.

2. Program dobrowolnych odejść w PKP CargoKrakowianie walczą o tanie pociągi

28.01.2015 (IAR) – Firma ogłasza sukces, a związkowcy zapowiadają protesty. PKP Cargo chwalą się programem dobrowolnych odejść. Ma z niego skorzystać 3 tysiące osób. Większość z nich ma nawet dziesięcioletnie gwarancje zatrudnienia.

Pakt gwarancji pracowniczych został wynegocjowany przed wejściem przewoźnika na giełdę. Jednak, jak mówi prezes PKP Cargo Adam Purwin, uczestnicy programu dostaną odprawy za krótszy okres.Osoby, które mają dziesięcioletnią gwarancję pracy, dostaną odprawę równą trzyletniej pensji, a ci pracownicy, którzy otrzymali w 2012 roku czteroletnią gwarancję zatrudnienia, dostaną wypłatę za 14 miesięcy.

Wysokość odpraw nie podoba się związkom zawodowym, działającym na kolei. Szef kolejarskiej Solidarności Henryk Grymel twierdzi, że pracownicy spółki byli zastraszani i zmuszani do wzięcia udziału w programie. Związkowcy twierdzą, że władze firmy groziły zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy i przekazywania jedynie 60 procent pensji. Grymel zaznaczył, że w świetle tych wydarzeń dobrowolność jest fikcją.

Związki zawodowe są w sporze zbiorowym z zarządem PKP Cargo. Dziś kończy się tam referendum strajkowe. Jego wyniki będą znane w przyszłym tygodniu. Związkowcy zapowiadają, że będą protestować przeciwko planom redukcji załogi.

PKP Cargo to największy w Polsce i drugi w Europie kolejowy przewoźnik towarowy. Po redukcji zatrudnienia spółka będzie zatrudniać 23 tysiące osób.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/A. Pszoniak/magos

28.01.2015 (IAR) – Najpierw zebrali sto tysięcy podpisów pod petycją o przywrócenia pociągu „Matejko”. Dziś przyjechali do Warszawy. Od początku roku mieszkańcy Krakowa walczą o przywrócenia tanich połączeń kolejowych z Warszawą. Organizatorzy akcji rozmawiali w tej sprawie z minister Infrastruktury i Rozwoju Marią Wasiak. Gabriela Łazarczyk, która uczestniczyła w negocjacjach, mówi, że padły konkretne obietnice. Maria Wasiak zapowiedziała, że będzie negocjować z PKP Intercity, by przewoźnik wydłużył czas obowiązywania promocyjnych biletów na pociąg Pendolino, które kosztują 49 złotych. Maria Wasiak nie wykluczyła też przywrócenia tanich pociągów. Mogłyby je obsługiwać PKP Intercity.

Jeden z pomysłodawców akcji, Michał Olszewski mówi, że likwidacja tanich połączeń między Krakowem a Warszawą była błędem. Przypomniał on, że kolejarze uzasadniali swoją decyzję stratami, które generuje to połączenie. Olszewski przypomina jednocześnie, że w ciągu miesiąca kursowania Pendolino, pociągi te miały 50 – procentową frekwencję. Zaznaczył też, że wielu ludzi nie będzie stać na kupno biletu za 150 złotych, w związku z tym zaczną korzystać z połączeń drogowych.

W tej chwili jedyny tani pociąg z Krakowa do Warszawy wyjeżdża o godzinie piątej rano, a wraca o godzinie 19.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/A. Pszoniak/magos

podobne: Za szybka i za droga zabawka w rękach polityków (na koszt podatników) czyli… historia Pendolino w Polsce. oraz: Państwowe synonimem marnotrawstwa, korupcji i niesprawiedliwości. PKP leży ale 500 tys. odprawy się należy. CBA o zmowie cenowej w MSZ. NIK: nieprawidłowości w stadninach koni oraz przy wywłaszczaniu pod autostrady. Michalkiewicz: Czy konstytucja RP chroni własność. i to: cynik9: Nosił wilk razy kilka czyli… związkowa „przedsiębiorczość” w PKP, oraz „refleksja historyczna” z etyką kolejarską na tle przedwojennej PKP.

3. Kosztowne remonty i utrzymanie dróg. Afera więzienna na A2.

26.01.2015 (IAR) – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyda w tym roku ponad 522 miliony złotych na utrzymanie i remonty dopiero zbudowanych dróg szybkiego ruchu. To – jak wylicza ‚Puls Biznesu” – więcej niż jedna trzecia całkowitych kosztów utrzymania wszystkich dróg, jakie leżą w jej gestii.

Według specjalistów, koszty te będą rosły, bo w 2019 roku będzie to już ponad miliard złotych. To rachunki za m.in. odśnieżanie, koszenie traw i czyszczenie znaków drogowych. Wzrost będzie spowodowany tym, że sieć autostrad i dróg ekspresowych będzie rozbudowana.

„Puls Biznesu”/IAR/dyd

28.01.2015 (IAR) – Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie wykorzystywania niezgodnej z prawem pracy więźniów przez szefa Służby Więziennej.

Newsweek napisał, że generał Jacek Włodarski „załatwił” prywatnej firmie skierowanie więźniów do prac przy budowie autostrady . Miało to uratować firmę kolegi generała Włodarskiego przed wysokimi karami za niedotrzymanie terminów kontraktu.

Przemysław Nowak – rzecznik Prokuratury Okręgowej – poinformował, że postępowanie zostało wdrożone z urzędu. Wyjaśnił, że prokurator w ciągu 30 dni podejmie decyzję, czy wszcząć śledztwo w tej sprawie. Będzie chciał ustalić to, czy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, a w szczególności, czy funkcjonariusze przekroczyli uprawnienia lub nie dopełnili obowiązków w związku z tę sprawą – podkreślił.

Generał Jacek Włodarski podał się do dymisji. Minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk tłumaczył dziś w radiowej Jedynce, że złożenie dymisji było spowodowane względami osobistymi.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR / Góra./magos

…że przypomnę pewien fakt z czerwca 2012 roku odnośnie stosowania się do procedur (nie dośc że ułomnych) określających przyznawanie kontraktów na budowę „dróg i autostrad”, fragment:
GDDKiA odmawia ujawnienia nazwisk urzędników, którzy przyznali bez przetargu wart 756 mln zł kontrakt na budowę odcinka C autostrady A2…. (Polskie drogi po „Euro” i Hiszpańskie autostrady za EURo)

podobne: NIK wytyka błędy przy budowie ekranów akustycznych. oraz: NIK oceniła rozstrzyganie przetargów przez GDDKiA

4. Inwestorzy giełdowi piszą list do …górników w JSW.

28.01.2015 (IAR) – Inwestorzy giełdowi piszą list do górników w JSW. Przypominają w nim, że blisko 45% akcji koncernu jest w „prywatnych rękach”. Dodatkowo w ciągu ostatnich 3 lat liczba związków zawodowych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej wzrosła o ponad 30 procent.

Akcje na giełdzie JSW tanieją za to o blisko 5 procent. To reakcja inwestorów na strajk w pięciu kopalniach . Związkowcy domagają się wycofania z planu oszczędnościowego. Prezes spółki Jarosław Zagórowski twierdzi, ze strajk jest nielegalny.

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych podkreśla w liście, że nie może być obojętne na sytuację spółki JSW, a w szczególności jej akcjonariuszy. „Fakty są takie, że od momentu giełdowego debiutu Jastrzębskiej Spółki Węglowej w lipcu 2011 roku, wartość spółki bardzo znacząco się obniżyła. Ponieważ jest to spółka oparta na wydobyciu surowca, jej wycena, jak i w szczególności osiągane przez spółkę wyniki finansowe, w dużym stopniu zależą od czynników zewnętrznych, w tym światowych cen węgla. W tym czasie liczba związków zawodowych w Państwa firmie wzrosła z 34 do 50, a stopień uzwiązkowienia sięgnął 125% czyli ci sami pracownicy należą do wielu organizacji”. – czytamy w komunikacie.

Skarb Państwa ma obecnie 56% wszystkich akcji JSW. Doba strajku w JSW oznacza utratę ponad 30 milionów złotych przychodów .

Związkowcy żądają spełnienia pięciu postulatów. Chodzi o rezygnację z planu oszczędnościowego, odstąpienie od planowanego zwolnienia 9-ciu liderów związkowych, odwołanie zarządu, zagwarantowanie pracownikom kopalni Knurów – Szczygłowice takich samych warunków pracy jak pozostałym pracownikom spółki oraz zlikwidowanie spółki-córki Szkolenie i Górnictwo, przez którą na gorszych warunkach są przyjmowani obecnie nowi górnicy.

Decyzję o strajku podjęły górnicze związki zawodowe, na podstawie wyniku referendum w JSW. Dziś akcja koncernu kosztuje niespełna 19 złotych, a w 2011 roku Skarb Państwa sprzedawał jeden udział po…136 złotych.

IAR/Tomasz Majka i wcześn./magos

podobne: „List uradowanego górnika” czyli 250 mln. „POmocy” na „zamknięcie” kopalni. Koszt zaniechania prywatyzacji. Deficyt w kasie miedziaka z Lublina, który błaga o niskie podatki. Bankructwa firm. oraz: PG Silesia vs. Kompania Węglowa czyli efektywność i wydajność vs. szaleństwo. NIK skontroluje funkcjonowanie górnictwa.

5. Lewandowski, Jest nas coraz mniej, bo ludzie nie widzą perspektyw„Puls Biznesu” – Firmy mnożą się wolniej.

28.01.2015 (IAR) – Coraz częściej młodzi ludzie nie widzą dla siebie w Polsce perspektyw. Nie mogą się rozwijać, nie mogą znaleźć pracy i rozwijać swoich pasji. To główne przyczyny emigracji – ocenia Paweł Lewandowski, socjolog z Fundacji Republikańskiej. GUS opublikował raport, z którego wynika, że systematycznie ubywa Polaków. W końcu roku 2014 było nas mniej o ponad 12 tysięcy niż w roku 2013.

Na emigrację decydują się głownie młodzi, dobrze wykształceni i przedsiębiorczy Polacy – dodał gość Polskiego Radia 24. Zdaniem Pawła Lewandowskiego, jeszcze parę lat temu były to osoby, które długotrwale nie mogły znajdować pracy licząc, że znajdą pracę na zachodzie. Dzisiaj są to młodzi, bardzo obyci i odważni ludzie, którzy szukają swoich szans rozwoju a nie tylko przetrwania.

Jak podkreśla socjolog, ta tendencja będzie się utrzymywała do chwili, kiedy gospodarka Polska nie stanie się bardziej innowacyjna i przyjazna dla prowadzenia działalności gospodarczej. Problemem jest również brak właściwej polityki prorodzinnej. Zdaniem Pawła Lewandowskiego, nie chodzi o to, żeby komuś coś dawać. Przede wszystkim chodzi o to, żeby nie odbierać. A w tej chwili mamy bardzo wysokie podatki. W dochodach przeciętnego obywatela wydatki na podstawowe dobra, jedzenie i opłaty, stanowią znaczną część. Nie ma pieniędzy na rozwój osobisty czy dziecka. To jest problem systemowy. Wiele rzeczy trzeba w kraju zmienić, żeby to zaczęło działać – dodaje socjolog.

Z prognoz GUS wynika, że jeśli nie wzrośnie przyrost naturalny i nie zmieni sytuacja na rynku pracy, w roku 2035 Polska będzie liczyła zaledwie 36 milionów, a w 2050 tylko 34 miliony obywateli.

Polskie Radio 24/JF/Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

podobne: Polska gospodarka: bankructwa firm, eksport, inwestycje zagraniczne.

28.01.2015 (IAR) – Polacy w ubiegłym roku zarejestrowali 343 tysiące biznesów, czyli mniej niż rok wcześniej, po raz pierwszy od kryzysu w 2008 roku. Tak wynika z analizy Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. O sprawie pisze „Puls Biznesu”. Liczba nowych firm zmniejszyła się w stosunku do 2013 roku o blisko 10 tysięcy.

Eksperci jednak uspokajają, że nie należy się tym niepokoić. „Mniejsza liczba rejestracji indywidualnych działalności związana jest z poprawą na rynku pracy. Nie należy się martwić minimalnym spadkiem zakładanych firm, bo ciągle rejestruje się w naszym kraju blisko 350 tysięcy rocznie” – mówi gazecie prezes COIG Jarosław Nowrotek.

Najwięcej firm w ubiegłym roku założono w województwie mazowieckim – 34 procent, na kolejnych miejscach są: wielkopolskie – 12 procent i śląskie – 9 procent.

Więcej na ten temat – w „Pulsie Biznesu”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/”Puls Biznesu”/kry/dj

podobne: Niemcy: obcokrajowcy to czysty zysk dla budżetu. Czeka nas kolejna fala emigracji. Przyczyną nie są tylko rządy PO a kapitalizm kompradorski. oraz: Czy liberalizm nas zabije? Nawet gdyby chciał to nie zdąży, bo wcześniej wykończy nas socjalizm czyli… „Polityka społeczna” (dla głupców). i to: W maju upadło 70 firm, a od początku roku 398 oraz: Polska gospodarka: Ubój rytualny znowu legalny. Wyrok TK sukcesem rolników (którzy wiedzą komu zawdzięczają straty). Polska krajem biznesu z przymusu.

6.Polska lepiej w indeksie wolności gospodarczej. Opinie: Dobre dane z polskiej gospodarki.  Stabilna kondycja sektora przedsiębiorstw.

27.01.2015 (IAR) – z 23 na 19 miejsce w Europie awansowała Polska w Indeksie Wolności Gospodarczej Heritage Foundation i „The Wall Street Journal”. W światowym zestawieniu, jesteśmy na 42 miejscu. Rok temu byliśmy na 50. miejscu.

Najwięcej w awansie zawdzięczamy poprawie wskaźnika poziomu korupcji. Ten, traktowany z osobna, plasuje nas na 37 miejscu w świecie. Gorzej wyglądamy jeśli chodzi o cząstkowy wskaźnik wolności działalności gospodarczej. Mierzy on między innymi, ile rodzajów procedur i czasu potrzebnych jest do założenia firmy czy uzyskania koncesji. Tu z 67 punktami jesteśmy na 81 miejscu. Poprawiliśmy się, jeśli chodzi o wydatki rządowe, ale z dużym udziałem finansów publicznych w PKB jesteśmy bliżej końca niż początku stawki – na 137 miejscu.

W rankingu regionalnym od Polski lepiej radzi sobie w indeksie 18 państw. Na ich czele jest Szwajcaria z 80,5 punktu, a zaraz za nią Estonia i Irlandia. Wyprzedza na jeszcze między innymi Wielka Brytania, Litwa, Gruzja, Czechy i Łotwa. Na końcu europejskiego rankingu jest Grecja, Rosja, Białoruś i Ukraina.

W światowym zestawieniu króluje Hong-Kong, Singapur, Nowa Zelandia i Australia. Ostatnia jest Korea Północna i Kuba. Z 42 miejscem, między Bahamami i Urugwajem jesteśmy w grupie państw z gospodarkami „umiarkowanie wolnymi”.

IAR/Łukowska/łp/mitro/

podobne: Raz w górę, raz w dół. Dwa rankingi o „wolności gospodarczej”. Komu wierzyć?

27.01.2015 (IAR) – Zgodne z oczekiwaniami, ale pozytywne – tak ekspert ocenia dane z polskiej gospodarki. Główny Urząd Statystyczny podał wstępnie, że polski PKB w 2014 roku urósł o 3,3 procent. Sprzedaż detaliczna w grudniu była o 1,8 procent wyższa niż przed rokiem.

Główny ekonomista banku Citi Handlowy, Piotr Kalisz podkreśla, że informację z GUS-u są pozytywne. W ostatnim kwartale, wbrew przewidywaniom, wzrost gospodarczy nie wyhamował poniżej 3 procent, lecz pozostał powyżej tego poziomu. Jego składowe czyli konsumpcja i inwestycje pozostają stabilne i w opinii ekonomisty trudno spodziewać się drastycznych zmian.

Według rozmówcy IAR, dane o bezrobociu świadczą o tym, że rynek pracy w Polsce jest mocny. 11,5 procent to więcej o 0,1 punktu procentowego niż w listopadzie, ale zdecydowanie mniej niż przed rokiem. Wtedy wynosiło 13,4 procent. Piotr Kalisz zwraca uwagę, że rynkowi pracy nie zaszkodził ani kryzys w Rosji, ani spowolnienie w krajach starej Unii Europejskiej.

Ekspert wskazuje też na dobre informację na temat sprzedaży. Ta w ujęciu nominalnym była w grudniu większa niż przed rokiem o 1,8 procent. Ekonomista wyjaśnia jednak, że uwzględniając deflację czyli ogólny spadek cen, produkcja była około 4 procent wyższa niż rok wcześniej.

Ekonomiści prognozowali, że sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła w ujęciu rocznym o 1,7 procent, a bez pracy pozostawało 11,6 procent Polaków. Według informacji Ministerstwa Pracy i Polityki społecznej bezrobocie w grudni wyniosła 11,5 procent. Jak podaje GUS bez pracy w Polsce pozostaje ponad 1 milion 820 tysięcy osób.

To już komplet informacji z polskiej gospodarki w grudniu.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ Karol Tokarczyk / wcześniejsze/jj

podobne: Dane makro z polskiej gospodarki: PKB i koniunktura w kwietniu oraz: Polska gospodarka: Produkcja przemysłowa w sierpniu dużo gorsza od oczekiwań, eksport będzie rósł (pomaga ruch przygraniczny). Zlikwidujmy opłaty targowe apelują kupcy.

28.01.2015 (IAR) – Względnie dobra koniunktura na rynku krajowym sprawiła, że kondycja sektora przedsiębiorstw w IV kwartale ubiegłego roku była stabilna. Potwierdza to raport opracowany przez Narodowy Bank Polski.

O dobrej kondycji przedsiębiorstw zdecydowała przede wszystkim względnie wysoka rentowność, której sprzyjały niskie ceny surowców. Niekorzystny wpływ na kondycję firm miało natomiast utrzymanie embarga na import żywności przez Rosję, chociaż był on nieco mniejszy niż prognozowano. Niekorzystny wpływ miało też osłabienie koniunktury w krajach strefy euro, zwłaszcza w Niemczech.

Z raportu NBP wynika również, że poprawiają się prognozy przedsiębiorstw dotyczące popytu, zamówień oraz produkcji. Co więcej przedsiębiorstwa oczekują trwałej poprawy koniunktury.

Na bardzo wysokim poziomie utrzymuje się także konkurencyjność cenowa oraz opłacalność eksportu. Mimo to prognozy eksporterów pozwalają spodziewać się w najbliższym czasie dość niskiej dynamiki eksportu. Tylko jednak w niewielkim stopniu może to być skutkiem konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Wyraźnie poprawiły się prognozy dotyczące zatrudnienia. Już od ponad roku więcej firm planuje tworzenie miejsc pracy niż ich likwidację. Wskaźnik zatrudnienia wzrósł o 4 punkty procentowe w ujęciu kwartalnym i o 4,2 punktu procentowego w ujęciu rocznym. Nowe miejsca pracy planują tworzyć zarówno firmy usługowe, jak i przemysł oraz budownictwo. Firmy nie planują natomiast znacznych podwyżek wynagrodzeń w tym kwartale.

Raport NBP wskazuje też na wzrost udziału firm, które nie miały problemów z utrzymaniem płynności.

W sumie kondycja przedsiębiorstw jest dobra i przedsiębiorcy oczekują dalszej poprawy sytuacji.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/magos

podobne: Wskaźnik ZEW dla polskiej gospodarki w dół. Niższy od oczekiwanego odczyt PP wskazuje na spadek PKB. Polska może pozostać zagłębiem taniej siły roboczej. oraz: Polska gospodarka: bankructwa firm, eksport, inwestycje zagraniczne.

7. Meblarstwo to jeden z największych polskich hitów ekportowych.

28.01.2015 (IAR) – Meblarstwo to jednej z największych polskich hitów eksportowych. Dyrektor Adamowicz Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli Marek Adamowicz podkreśla, żebranża rozwija się bardzo dynamicznie. W ubiegłym roku sprzedaliśmy meble za blisko 34 miliardy złotych, czyli o 14 procent więcej niż rok wcześniej. 90 procent produkcji idzie na eksport.

Jednym z głównych odbiorców naszych mebli są Niemcy, ale rosnące, rozwijające są również inne rynki – na przykład czeski, francuski, angielski.

Polska jest 7 na świecie producentem mebli, a 4 eksporterem.

IAR K.P. /magos

podobne: Tekstylia, meble, motoryzacja – siłą polskiego przemysłu (na rynkach zachodnich). Droga energia realnym zagrożeniem. oraz: „Rzeczpospolita” – Niemcy skarżą się Brukseli na meble z Polski.

źródło: stooq.pl

rys. Jerzy Krzętowski

rys. Jerzy Krzętowski

Reklamy

7 comments on “Mazowsze ponad stan, komornicy, odprawy w PKP i kosztowne pendolino, drogie drogi i afera więzienna, JSW strajkuje inwestorzy tracą, kryzys demograficzny i emigracja zarobkowa, przedsiębiorczość stabilna ale mniej firm na rynku, ranking wolności gospodarczej, meblarstwo kwitnie czyli…Państwo sobie gospodarka sobie i pomimo państwa.

  1. Pingback: Równi i równiejsi: KE łagodnie wobec (nie)dyscypliny budżetowej Belgii, Włoch i Francji, ale na Polskę nakłada karę. Socjalizm po polsku: Polskie firmy w szponach legislacyjnej burzy. Komu i dlaczego przeszkadzają stare auta? | Łódź Odysa

  2. Pingback: Polska gospodarka: Zgubne skutki skupu wieprzowiny. Polskie jabłka omijają embargo. Pozytywny dla gospodarki raport NBP. Emigranci przesyłają do Polski coraz mniej pieniędzy. Nowe propozycje w sprawie CO2 niekorzystne dla Polski. | Łódź Odysa

  3. Pingback: Samorządowe „inwestycje” to wzrost zadłużenia i podwyżki opłat. Rentowność długu i rosnąca obsługa kosztów. Państwo broni się przed zwrotem zagrabionego mienia i zmianami w ordynacji podatkowej, obniżka podatków nie tak szybko (

  4. Pingback: „Czy się stoi czy się leży” (nowy program dla młodzieży) czyli… „Pierwsza (i ostatnia) praca” za pieniądze zabrane… pracującym. Adam Wielomski: Bezsens polskiej polityki demograficznej. | Łódź Odysa

  5. Pingback: Polityka prorodzinna okiem libertarianina, czyli „Bez retuszu” 5.07.2015. NIK „w Polsce polityka prorodzinna praktycznie nie istnieje”. | Łódź Odysa

  6. Pingback: Polska gospodarka: rośnie czy się kurczy? Chciwość i głupota zakończona szczodrością dla wybranych (Hipoteki frankowe w Polsce). | Łódź Odysa

  7. Pingback: Czy Polska zamieni gaz z Rosji na norweski? Nord Stream 2 może zablokować gazoport w Świnoujściu (ile warte jest słowo Merkel). Między Ameryką a Niemcami, oraz nasze miejsce w świecie. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s