Odwołano rozmowy pokojowe ws. konfliktu w Zagłębiu Donieckim. Putin nie przejmuje się sankcjami. Rosja wzmocni swoje wojska na strategicznych odcinkach.


1. Odwołano rozmowy pokojowe ws. konfliktu w Zagłębiu Donieckim.

30.01.2015 (IAR) – W Mińsku odwołano rozmowy pokojowe dotyczące konfliktu w Zagłębiu Donieckim. Przywódcy ukraińskich separatystów winią za to Kijów. Twierdzą, że unika on dialogu.

Przedstawiciel samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin zagroził przed odlotem do Moskwy, że separatyści gotowi są kontynuować ofensywę i przejąć kontrolę nad dwoma wschodnimi regionami Ukrainy, jeśli strona rządowa wznowi działania wojenne.

W planowanych w Mińsku rozmowach pokojowych miały wziąć udział byli przedstawiciele Ukrainy, Rosji, separatystów i OBWE. Jeszcze wczoraj prezydent Petro Poroszenko apelował o jak najszybsze zorganizowanie negocjacji. Podkreślał, że porozumienia podpisane we wrześniu w Mińsku są podstawą procesu pokojowego w Zagłębiu Donieckim.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dailymail.co.uk/esz/magos

podobne: Ukraina: Poważne naruszenie rozejmu i ustawa o specjalnym statusie Donbasu. Manewry NATO na Ukrainie, Moskwa dozbroi Krym. Rosyjskie służby w parlamencie Tatarów krymskich. Naddniestrze: zaniepokojenie w Mołdawii, Białorusi i Kazachstanie. oraz: Ukraina: Donbas głoduje po odcięciu finansowania z Kijowa. W rok po Majdanie – 31 procent uważa że był to przewrót państwowy, za którym stała ukraińska opozycja albo Zachód. Sondaż o wojnie – Ławrow: Ukraina przygotowuje się do ataku. i to: Rozejm działa, ale UE/USA i tak wprowadzają sankcje. Rosja rozważy embargo na używane samochody, tekstylia i produkty naftowe. Jałta Ukrainy: umowa stowarzyszeniowa z UE na rosyjskich warunkach (odroczona), decentralizacja kraju i autonomia regionów (przyklepane). Poroszenko zabiega o specjalny status Ukrainy w NATO.

2. Putin nie przejmuje sie sankcjami.

30.01.2015 (IAR) – Putin jest zakładnikiem swojego planu i kolejne sankcje nie zmienią jego zachowania. Takiego zdania jest prezes Fundacji Współpracy Polsko – Ukraińskiej PAUCI Jan Piekło.

W czwartek Unia Europejska decydowała o zaostrzeniu sankcji dyplomatycznych wobec Rosji.

Zdaniem rozmówcy IAR, można odnieść wrażenie, że Putin nie przejmuje się sankcjami. „To się wiąże chyba też z tym, że on miał inne oczekiwania” – mówi Jan Piekło. „Jak zaczynał historię z Ukrainą i doszło do aneksji Krymu, to myślał, że wszystko pójdzie jak z płatka i cała wschodnia Ukraina i korytarz lądowy, że to wszystko będzie załatwione w ciągu paru tygodni i nie będzie problemu” – dodaje. Jak mówi ekspert, okazało się, że problem jest, bo Ukraina zaczęła walczyć.

Unia Europejska podjęła decyzję o zaostrzeniu sankcji jednogłośnie mimo, że przed spotkaniem istniały obawy, czy Grecja nie skorzysta z prawa weta. Jan Piekło podkreśla, że nowy grecki rząd jest zdecydowanie prorosyjski.

Jak wyjaśnia rozmówca IAR, Aleksander Dugin, wspierający Putina zna polityków z nowego greckiego rządu. „Putin odniósł pewien sukces. Prawie udało mu się wyszarpać jedno państwo więcej, które będzie głosować w różnych trudnych dla niego sytuacjach niekoniecznie tak, jakby Polska, kraje bałtyckie czy Wielka Brytania chciały” – mówi ekspert.

Jak mówiła w czwartek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini sankcje mają wymusić na Rosji zmianę postępowania. Lista unijnych sankcji ma być przygotowana do 9 lutego.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/mitro/

podobne: Dekret Putina. Rosyjska prasa: sankcje wobec Zachodu szansą na rozwój. Komentarze z zachodu: sankcje uderzą głównie w Rosjan. Rekompensaty dla Polski. oraz: Rosja kończy ćwiczenia wojskowe. Koziej, Pisarski: scenariusze zachowania Rosji wobec Ukrainy. Braun o podżeganiu do wojny – POPIS Kowala. i to: Embargo daje się we znaki Rosjanom i części polskich firm. Na horyzoncie kolejne sankcje, Finlandia protestuje, Rosja zapowiada reakcję (obiecuje pracę dla Ukraińców). a także: Czy Rosja po porozumieniu z Indiami, Chinami i Turcją przegrywa wojnę ekonomiczną? Nowa doktryna wojenna. Rosyjska giełda ostro w górę. USA: miliony na wzmocnienie Europy, sankcje dla Krymu, zbliżenie z Kubą. Ukraina: Czeczeńskie bataliony, Turczynow nie wyklucza stanu wojennego, wzmocnienie armii.

3. Rosja wzmocni swoje wojska na strategicznych odcinkach.

30.01.2015 (IAR) – Rosja wzmocni swoje oddziały na odcinkach o strategicznym znaczeniu. Taki komunikat przekazał Minister Obrony Siergiej Szojgu, nie wskazując, o które zgrupowania wojskowe chodzi. Według agencji Interfax, resort tłumaczy swoje działania nową „sytuacją wojskowo – polityczną wokół Rosji”.

Pod koniec ubiegłego roku Władimir Putin ogłosił nową doktrynę obronna Rosji. Wynika z niej, że głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Federacji są systemy antyrakietowe USA i obecność wojsk NATO w pobliżu rosyjskich granic. Biorąc pod uwagę ten dokument należy przyjąć, że w najbliższym czasie rosyjskie Ministerstwo Obrony wzmocni swoje wojska rakietowo – kosmiczne, a także zgrupowania operujące na granicach z państwami członkowskimi NATO oraz z Ukrainą i Gruzją.

Zgodnie z zaleceniami resortu obrony, zmieniono plany budowy obiektów wojskowych i wymiany uzbrojenia.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/ab

podobne: Ukraina i NATO (komentarz Janusza Korwin-Mikke). Rosja testuje pocisk balistyczny „Buława” i zwiększa aktywność wojskową. oraz: Po szczycie NATO: „Bazy” rotacyjne („szpica”?) w Polsce. Korpus NATO w Szczecinie podnosi gotowość bojową. USA organizuje zrzutkę na Irak, Afganistan i Ukrainę (manewry na zach. Ukrainy). Merkel: umowa NATO z Rosją wciąż obowiązuje. Rosja: reakcja na szczyt, manewry wojsk rakietowych, baza wojskowa w Arktyce.

źródło: stooq.pl

Reklamy

3 comments on “Odwołano rozmowy pokojowe ws. konfliktu w Zagłębiu Donieckim. Putin nie przejmuje się sankcjami. Rosja wzmocni swoje wojska na strategicznych odcinkach.

  1. Kochani! martwmy o nas i działajmy!! Ponoć plan kolejnego rozbioru Polski jest juz nakreslony na mapie europy. Teraz potrzebujemy KONKRETNEGO prezydenta który ochroni nas przed całkowitą zagładą.

    Wybory prezydenckie 2015. Na kogo głosować? Tu jest odpowiedź. To najwłaściwszy kandydat. Ponadpartyjny! Prawdziwy patriota! Zajrzyj i odkryj kto to taki? Oceń i przekonaj się sam! znajdziesz tu równiez info kto najprawdopdobniej stoi za zamachem smoleńskim oraz kto się z kim porozumiał najprawdopodobniej w sprawie kolejnego rozbioru Polski.

    https://bontonek.wordpress.com/

    Polubienie

  2. Pingback: NATO: szpica rośnie, więcej wojsk na wschodzie Europy, litewsko-polsko-ukraińska brygada w Lublinie, Moskwa zdziwiona. „Świdnik” centrum produkcji śmigłowca AW149 na cały świat. | Łódź Odysa

  3. Pingback: Polska: ćwiczenia z udziałem „Patriotów”, manewry w rejonie Bałtyku, program Wisła (przeciwrakietowy parasol za kilka lat). Rosja: odpowiedź na zbrojenia Polski (Czy Polsce grozi agresja?) Wypowiedzenie traktatu o siłach konwencjonalnyc

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s