Szczyt UE głównie o Ukrainie, ale też o Grecji (której grozi niewypłacalność) i terroryzmie (gromadzenie danych, kontrola graniczna). Kredyt z MFW dla Ukrainy.


Szczyt UE o głównie Ukrainie, ale też o Grecji i terroryzmie.

12.02.2015 (IAR) – Konflikt na Ukrainie to główny temat unijnego szczytu w Brukseli. Europejscy przywódcy mają rozmawiać o wynikach rozmów pokojowych w Mińsku. Zrelacjonują je niemiecka kanclerz i francuski prezydent. Natomiast sytuację na Ukrainie ma przedstawić prezydent Petro Poroszenko, który został zaproszony na szczyt. Europejscy liderzy będą rozmawiać także o walce z terroryzmem, pojawi się również zapewne sprawa zadłużenia Grecji. Na szczyt do Brukseli leci premier Ewa Kopacz.

Przebieg dyskusji na temat Ukrainy zależy od wyniku rozmów w Mińsku. W przypadku kompletnego fiaska powróci sprawa zaostrzenia sankcji gospodarczych wobec Rosji – zapowiedział wysoki rangą unijny urzędnik. W podobnym tonie wypowiadał się minister do spraw europejskich Rafał Trzaskowski. „Jeżeli chodzi o nowe sankcje, będziemy analizować taką możliwość, po to, żeby w marcu podjąć decyzje adekwatnie do sytuacji na Ukrainie” – dodał.

W przypadku fiaska rozmów pojawi się także temat dostaw broni na Ukrainę, ale w tej sprawie państwa członkowskie są podzielone. Gdyby jednak uzgodnione zostało w Mińsku nawet jakieś mgliste porozumienie, to europejscy przywódcy będą czekać na jego realizację.

Unia Europejska, nauczona doświadczeniem po wrześniowym porozumieniu z Mińska, które nie jest przestrzegane, nie będzie się natomiast spieszyć z łagodzeniem sankcji. Warunkiem jest zaprzestanie walk na wschodzie Ukrainy i przestrzeganie porozumienia.

Drugi temat unijnego szczytu to walka z terroryzmem. Przywódcy mają zaapelować do Parlamentu Europejskiego o przyspieszenie prac nad przepisami dotyczącymi gromadzenia danych pasażerów linii lotniczych. Mają też wezwać do lepszej ochrony granic zewnętrznych. Nie było zgody na postulat Francji, by wprowadzić systematyczne kontrole paszportowe Europejczyków przekraczających granice Unii.

Na szczycie pojawi się także zapewne problem greckiego zadłużenia. Nowy, lewicowy rząd zapowiedział, że nie zgodzi się na kolejne oszczędności narzucone przez międzynarodowych pożyczkodawców. Ateny chcą natomiast pomocy finansowej i dyskusji o redukcji części długu. Wczorajsze posiedzenie ministrów finansów strefy euro na ten temat nie przyniosło rezultatów.

IAR/B.Płomecka/Bruksela/ab

podobne: Jałta Ukrainy w Mińsku: Walki o Debalcewo i Mariupol gwarantowane do 15 lutego przez „plan pokojowy” (pisany na raty). USA „zadowolone” z ustaleń dziękują Niemcom i Francji, oraz gotowe do ograniczenia sankcji na Rosję. oraz: Zachód domaga się dyplomatycznego rozwiązania konfliktu ukraińskiego, ale są też głosy o dostawie broni. Władisław Guliewicz: „Szorstka przyjaźń” Polski i Ukrainy

Ukraina IMF o rozmowach w Kijowie.

12.02.2015 (IAR) – (Lagarde wypowiedziała się w Brukseli) Ukraina otrzyma od Międzynarodowego Funduszu Walutowego 17,5 miliarda dolarów. Kredyt został udzielony na 4 lata. Wraz ze środkami z innych źródeł Ukraina otrzyma w ciągu 4 lat 40 miliardów dolarów. Oznacza to, że oddala się ryzyko bankructwa Ukrainy.

Szefowa MFW Christine Lagarde powiedziała w Brukseli, że ukraińskie władze pokazały gotowość do reformowania państwa, między innymi, zgodziły się na podwyżkę cen surowców energetycznych dla ludności do poziomu zbliżonego do rynkowego. „Jesteśmy przekonani, że reformy są ambitne, ale realistyczne” – dodała.

Ze swej strony premier Arsenij Jaceniuk powiedział, że uzgodniony program przewiduje, że w przyszłym roku ukraińska gospodarka zanotuje wzrost. Dodał, że zmiany czekają Ukraińców nie tylko w sferze energetyki, ale także planowane są reformy w innych sferach: wydatki państwowe zostaną zmniejszone (m.in. zmniejszona liczba urzędników), dokończona reforma emerytalna (zmniejszenie liczby wypłacanych wysokich emerytur), a wydatki na inwestycje zostaną zwiększone. „To nie jest plan reform MFW, a plan reform Ukrainy” – dodał szef rządu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Pogorzelski /Kijów/pbp

podobne: USA dadzą kolejne dolary, kredyty z Niemiec, pomoc finansowa MFW, obywatele o korupcji.  oraz: Ukraina: Kredyt z MFW w zamian za podwyżkę cen gazu dla ludności. i to: Rada Najwyższa nie odwołała Jaceniuka, ale nie wszystkie reformy zostały przegłosowane. Oszczędności na pensjach urzędników i więcej pieniędzy na armię. Za miesiąc koniec działań wojennych?

Grecja rozmawia o pomocy finansowej.

13.02.2015 (IAR) – Grecja rozmawia o pomocy finansowej z międzynarodowymi kredytodawcami. Dziś w Brukseli rozpoczęły się negocjacje rządu w Atenach z przedstawicielami Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Czasu na porozumienie jest niewiele, a w przypadku fiaska rozmów Grecji grozi niewypłacalność.

Problemy zaczęły się, gdy nowy rząd w Atenach powiedział, że zrywa rozmowy z ekspertami tak zwanej trojki i nie godzi się na dalsze oszczędności, ale oczekuje pomocy finansowej w innej formie, by uniknąć bankructwa. Na razie Ateny wywalczyły, że w Brukseli nikt już nie mówi: trojka. Choć rozmowy prowadzone są z tymi samymi ekspertami co w przeszłości, to teraz nazywa się ich przedstawicielami unijnych instytucji. Tak ustalono wczoraj, na marginesie unijnego szczytu. Na nim spodziewano się kłótni greckiego premiera z niemiecką kanclerz, ale nie doszło do niej. „Pogratulowałam mu zwycięstwa w wyborach. Powiedziałam też, że jestem gotowa do współpracy. To była przyjazna wymiana zdań” – powiedziała Angela Merkel. Po rozpoczęciu negocjacji jeden z unijnych urzędników nie wykluczył, że być może przyjęty będzie nowy program pomocowy dla Grecji. Nie ma natomiast zgody na rezygnację z reform. Przeciwne są zwłaszcza takie kraje jak Hiszpania, Portugalia, Irlandia, które otrzymały finansową pomoc, ale musiały przeprowadzić reformy, wdrożyć znaczne oszczędności i nie widzą powodów, dla których Grecja miałaby być traktowana inaczej.

IAR/B.Płomecka/Bruksela/em/

podobne: Greckie zamieszanie, coraz trudniejsze negocjacje z „Troiką”, demonstracja poparcia dla rządu. Wiarygodność kredytowa Grecji obniżona. i to: Bankierzy mówią co myślą… Ile to jeszcze potrwa? oraz: Nowy grecki rząd oszczędzać nie chce. Program Syrizy groźny dla budżetu ale jednocześnie mało realny. Obawa przed wzrostem fali ekonomicznego populizmu w Europie. Inwestorzy czekają na bieg wydarzeń.

źródło: stooq.pl

Reklamy

3 comments on “Szczyt UE głównie o Ukrainie, ale też o Grecji (której grozi niewypłacalność) i terroryzmie (gromadzenie danych, kontrola graniczna). Kredyt z MFW dla Ukrainy.

  1. Pingback: Rosja: 9 maja w Moskwie bez Merkel i Camerona. Oskarżeni w sprawie Niemcowa zmieniają zeznania. Szczyt UE bez sankcji ale z rezolucją w sprawie Rosji (żądanie zwrotu polskiego Tupolewa). Ukraina: kredyt z MFW, Czy UE grozi fala uchodźców z Ukrainy?

  2. Pingback: Gospodarka Rosji stacza się, ale katastrofy już raczej nie będzie. Trader21: Czy Putin znacjonalizował Bank Centralny Rosji? Ukraina: Strach przed wojną paraliżuje biznes, kredyt z MFW to pomoc czy drenaż? | Łódź Odysa

  3. Pingback: „Je suis idiot” czyli… marsz EUnuchów i haracz dla Turcji. Czy zamachy w Belgii to wystarczający powód do zaostrzenia przepisów „antyterrorystycznych” w Polsce? | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s