Ukraina: Debalcewo niedomówione w Mińsku więc walki trwają, separatyści grożą i dyktują Ukrainie sojusze. Łotwa i Estonia: dozbrojenie Ukrainy, bezpieczeństwo granicy z Rosją. Szwecja i Finlandia zacieśniają współpracę wojskową.


1. Generał Koziej: Debalcewe „niedomówione” w MińskuUkraina: Ofiary mimo zawieszenia broni. Separatyści grożąSeparatyści chcą dyktować Ukrainie międzynarodowe sojusze.

16.02.2015 (IAR) – Prezydencki doradca Stanisław Koziej ocenia, że Debalcewe w Donbasie, gdzie toczą się walki, jest „pułapką” w mińskim rozejmie. Generał Koziej mówił w radiowej Jedynce, że w białoruskiej stolicy nie doprecyzowano, gdzie ma być linia przerwania ognia. Dodał, że nie ma co liczyć na dobrą wolę oddziałów wspieranych przez Rosję, które po swojemu interpretują porozumienie z Mińska.

Według Stanisława Kozieja rozejm jest zwycięstwem Moskwy również z innej przyczyny. Na stronę ukraińską nałożono szereg zobowiązań z ustalonymi terminami ich realizacji. Dotrzymanie tych terminów będzie, zdaniem eksperta, bardzo trudne.

Prezydencki doradca dodaje, że jest duże prawdopodobieństwo niepowodzenia porozumień z Mińska, tak jak się to stało z wcześniejszymi ustaleniami w sprawie Donbasu.

Według Kijowa separatyści nie przestrzegają zawieszenia broni. Od czasu jego ogłoszenia w nocy z soboty na niedzielę ukraińskie siły były atakowane 112 razy – podało dziś ukraińskie wojsko. Najsilniej atakowane jest miasto Debalcewe – ważny węzeł kolejowy i drogowy. .

IAR/Jedynka/łp/zr

16.02.2015 (IAR) – Prorosyjscy separatyści wznowili rano ostrzał Debalcewa. Napięta sytuacja pozostaje pod Mariupolem. Według nieoficjalnych informacji, w pierwszym dniu obowiązywania zawieszenia broni zginęło co najmniej 20 ukraińskich żołnierzy.

Szef donieckiej milicji Wiaczesław Abroskin poinformował, że separatyści ostrzelali rano budynki mieszkalne i komendę milicji w Debalcewie. Według portalu Lewy Brzeg, powołującego się na jednego z żołnierzy, tylko wczoraj w tym mieście zginęło co najmniej 15 Ukraińców. Z kolei Dmytro Czałow – rzecznik wojsk ukraińskich w Mariupolu, poinformował, że wczoraj na tamtejszym polu walki zginęło 5 żołnierzy. Sztab twierdzi, że Ukraińcy nie atakują pierwsi, a jedynie odpowiadają na ogień przeciwnika.

Ekspert wojskowy Dmytro Tymczuk podkreśla, że separatyści wzmocnili swoje pozycje w Gorłówce koło Debalcewa. Tam przybyło 900 bojówkarzy wraz z ciężkim sprzętem. Na miejsce przyjechało 25 czołgów, 32 samochody pancerne, a także moździerze i haubice.

Zgodnie z zeszłotygodniowymi porozumieniami mińskimi, od nocy z soboty na niedzielę w Zagłębiu Donieckim ma obowiązywać zawieszenie broni.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Pogorzelski /Kijów/em/

16.02.2015 (IAR) – Prorosyjscy separatyści grożą dalszą ofensywą, jeżeli zawieszenie broni nie będzie przestrzegane. Strona ukraińska twierdzi tymczasem, że to jej wojska są regularnie atakowane w co najmniej dwóch miejscach w Zagłębiu Donieckim.

Lider donieckich bojówkarzy Ołeksandr Zacharczenko powiedział, że dojdzie do pacyfikacji Debalcewa, jeśli wojska ukraińskie nie poddadzą się. Ukraińcy przyznają, że są tam w trudnej sytuacji, ich pozycje są otoczone i regularnie ostrzeliwane. Bojówkarze proponują im, by się poddali, jednak nie ma na to zgody. Separatyści twierdzą, że w okolicach Debalcewa nie obowiązuje zawieszenie broni, ponieważ nie jest to front, a wewnętrzne terytorium ich samozwańczej republiki, gdyż miasto jest przez nich całkowicie otoczone. Ukraińcy tłumaczą z kolei, że Debalcewe nie jest otoczone, a dotyczy to jedynie pojedynczych posterunków.

Bojówkarze grożą też, że jeżeli wojsk ukraińskie nie będą przestrzegać zawieszenia broni, zajmą Mariupol. Także pod tym miastem wczoraj toczyły się zacięte walki. Zginęło co najmniej dwóch żołnierzy z pułku Donbas.

Ogółem wczoraj Ukraińcy byli ostrzeliwani w Zagłębiu Donieckim 60 razy. Kijów twierdzi, że jego żołnierze tylko odpowiadają ogniem na prowokacje separatystów. Wątpliwe jest zatem, aby dziś rozpoczęło się wycofywanie ciężkiego sprzętu wojskowego. Porozumienia mińskie przewidywały, że dojdzie do tego, jeżeli co najmniej przez jeden dzień będzie przestrzegane zawieszenie broni.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Pogorzelski /Kijów/jj

16.02.2015 (IAR) – Prorosyjscy separatyści są oburzeni procesem zbliżenia Ukrainy z NATO. Zagrozili nawet zerwaniem mińskich porozumień, jeśli Kijów nie zadeklaruje, że nie będzie wiązał się z żadnym sojuszem wojskowym.

Oprócz tego separatyści chcą podjąć z władzami Ukrainy negocjacje w sprawach, których nie reguluje dokument podpisany w Mińsku. „W pierwszej kolejności chodzi o odwołanie politycznych i wojskowych decyzji, związanych z prowadzoną operacją antyterrorystyczną” – cytuje przedstawiciela separatystów agencja Interfax. Denis Puszlin dodaje, że „dopóki funkcjonują przestępcze rozkazy, które doprowadziły do śmierci tysięcy ludzi, prawdziwy rozejm nie będzie możliwy”. Wyjaśnił też, że samozwańcze republiki: doniecka i ługańska będą zabiegać o to, żeby Ukraina nie związała się z żadnym blokiem wojskowym. Separatysta zagroził natychmiastowym zerwaniem mińskich porozumień w przypadku, gdy kijowskie władze będą czynić starania na rzecz zbliżenia z NATO, które nazwał „antyrosyjskim sojuszem”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/em/

…niesamowite. Jaki trzeba mieć tupet żeby po rozpętaniu wojny domowej na terenie bądź co bądź własnego państwa (Ługańsk i Donieck oraz tereny przyległe to przecież tereny Ukrainy a ludzie tam mieszkający i walczący z tzw. „juntą kijowską” mają się za Ukraińców) przy pomocy obcych wojsk i sprzętu, po zajęciu kolejnych jego terenów żądać żeby to państwo się nie broniło i jeszcze wyznaczać mu kierunki polityki zagranicznej… Czego chce ta cała „republika ludowa”? Swobód dla obywateli i poszanowania ich praw czy zaboru/rozbioru Ukrainy przez sąsiadującą Rosję? Separatyści powoli i coraz śmielej zdejmują maskę za którą tak skrzętnie kryli prorosyjską politykę zaborczą… Tak jak ludzie tam mieszkający nierzadko rosyjskiego pochodzenia zasługują na poszanowanie ich odmienności kulturowej czy sympatii politycznych, tak nijak nie da się wytłumaczyć ich dążenia to rozbioru państwa które zamieszkują… Separatyści po prostu bredzą jeżeli uważają że mają do tego jakiekolwiek prawo poza prawem najeźdźcy do robienia na podbitym terenie wszystkiego co się tylko podoba…

Można tylko współczuć CAŁEJ Ukrainie że ma takich „wodzów” jak Poroszenko i Jaceniuk, którzy nieprzygotowani do wojny ani do obrony stanu posiadania dali się sprowokować kolejny raz do „kontrofensywy”, która zamieniła się w sromotną klęskę walnie przyczyniając się do utraty na rzecz separatystów kolejnych terenów w okolicach Debalcewa i Mariupola… Tu chciałbym wrócić do początków: Murzyn swoje zrobił, murzyn może odejść! Czas na „scenariusz grecki” dla Ukrainy. Co zrobi Putin? bo choć wiele się od tamtego czasu zmieniło, to jednak wszystko zostało po staremu. Tak jak zachód mógł zmusić Poroszenkę do niepodejmowania nieprzygotowanej kontrofensywy na Donbas, tak Putin mógł się powstrzymać od poszerzania stanu posiadania o kolejne tereny należące do Ukrainy pokazując że chce tylko spokoju dla Donbasu. Parafrazując pewną słynną wypowiedź francuskiego polityka – Putin stracił okazję żeby pokazać jak bardzo „kocha” „bratni naród ukraiński” 😉 (Odys)

podobne: Jałta Ukrainy w Mińsku: Walki o Debalcewo i Mariupol gwarantowane do 15 lutego przez „plan pokojowy” (pisany na raty). USA „zadowolone” z ustaleń dziękują Niemcom i Francji, oraz gotowe do ograniczenia sankcji na Rosję. oraz: Czy Rosja po porozumieniu z Indiami, Chinami i Turcją przegrywa wojnę ekonomiczną? Nowa doktryna wojenna. Rosyjska giełda ostro w górę. USA: miliony na wzmocnienie Europy, sankcje dla Krymu

2. Łotwa: UE powinna wesprzeć Ukrainę uzbrojeniem. Wykup ziemi przy granicy z RosjąEstonia: bezpieczeństwo granicy z Rosją

16.02.2015 (IAR) – Łotwa powinna zachęcać europejskich partnerów do przekazywania Ukrainie uzbrojenia. Takiego zdania jest marszałek łotewskiego parlamentu Inara Murniece. Łotewska polityk jednoznacznie opowiedziała się za takim rozwiązaniem po powrocie z Kijowa.

Inara Murniece jest przekonana, że Ukrainie potrzebne jest dozbrojenie, by mogła ona skutecznie odstaszać potencjalnych agresorów. Jednocześnie przewodnicząca łotewskiego parlamentu podkreśliła, że chodzi o broń defensywną, która będzie służyć obronie kraju, a nie atakowaniu kogokolwiek. Oceniając stanowisko państw bałtyckich wobec wojny na Ukrainie Murniece mówiła Polskiemu Radiu: „Jestem przekonana, że kraje bałtyckie, a także Polska, doskonale zdają sobie sprawę z priorytetu, jakim jest bezpieczeństwo. Nasze kraje dostrzegły potrzebę priorytetowego traktowania bezpieczeństwa znacznie wcześniej niż inne państwa UE”. Łotewska polityk wykluczyła jednocześnie dostawy broni na Ukrainę z Łotwy ze względu na niewielkie rezerwy uzbrojenia, będące w gestii sił zbrojnych tego kraju. Zapowiedziała, że będzie apelować do silniejszych krajów członkowskich Unii Europejskiej, by wsparły Ukrainę dostawami uzbrojenia. Łotwa w tym półroczu przewodniczy pracom Unii Europejskiej.

Krzysztof Renik, Ryga, Polskie Radio/em//Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

podobne: Zachód domaga się dyplomatycznego rozwiązania konfliktu ukraińskiego, ale są też głosy o dostawie broni. Władisław Guliewicz: „Szorstka przyjaźń” Polski i Ukrainy

…nooo! Popieramy zbrojenia Ukrainy ale niech ktoś inny to zrobi 🙂 Nie trzeba tego nawet komentować…

15.02.2015 (IAR) – Władze łotewskie przystępują do wykupu ziemi przy granicy z Rosją z rąk prywatnych właścicieli. To kolejny – po Estonii – kraj bałtycki, który chce stworzyć na granicy z Rosją kilkunastometrowy pas ziemi państwowej. Zostaną tam zainstalowane urządzenia elektroniczne i kamery zwiększające kontrolę nad granicą.

Służby bezpieczeństwa Łotwy przygotowują obecnie ewidencję osób, do których należy ziemia znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie granicy. Przygotowanie takiej ewidencji ma być zakończone do lipca tego roku. Władze przewidują, iż na wykupienie ziemi trzeba będzie przeznaczyć ponad 76 tysięcy euro. Natomiast koszt infrastruktury elektronicznej, która zostanie założona na granicy wyniesie ponad 14 milionów euro.

Do tej pory w wielu miejscach na granicy łotewsko-rosyjskiej brakowało jakichkolwiek urządzeń monitorujących, a niektóre jej odcinki były trudne do patrolowania ze względu na błotnisty i podmokły teren. Według łotewskiej służby granicznej właśnie tam dochodziło najczęściej do nielegalnego przekraczania granicy.

Komentatorzy w krajach bałtyckich przyznają, iż bodźcem do uszczelnienia granicy z Rosją we wszystkich tych państwach stały się wydarzenia na Ukrainie oraz rosyjska agresja na Donbas.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Krzysztof Renik, Ryga/mg

14.02.2015 (IAR) – Władze Estonii przystępują do realizacji programu wykupu z rąk prywatnych właścicieli ziemi przy granicy z Federacją Rosyjską. Celem programu, wdrażanego między innymi przez straż graniczną Estonii, jest wzmocnienie bezpieczeństwa na granicy estońsko-rosyjskiej.

Władze chcą zakończyć program wykupu ziemi przy granicy z Rosją do końca 2015 roku. Przeprowadzono już rozmowy niemal z setką właścicieli ziem leżących w bezpośrednim sąsiedztwie granicy. Zdecydowana większość z nich wyraziła zrozumienie dla inicjatywy władz i zgodziła się na sprzedaż państwu swej własności. Wykup ziem przygranicznych z rąk prywatnych właścicieli jest częścią rządowego programu wzmocnienia bezpieczeństwa na granicy estońsko-rosyjskiej. W jego ramach instalowane są po stronie estońskiej nowoczesne urzadzenia monitorujące granicę. W Narwie – jednym z miast na granicy z Rosją – modernizowane jest przejście graniczne. Wzmocnienie bezpieczeństwa na granicy z północno-wschodnim sąsiadem stało się w Estonii gorącym tematem politycznym po ubiegłorocznym porwaniu w pasie granicznym pracownika estońskiej służby bezpieczeństwa przez agentów rosyjskich. Władze Estonii powołały wówczas specjalne jednostki straży granicznej.

Krzysztof Renik, Narwa, Polskie Radio/em//Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

podobne: Wstrząsy wtórne „kryzysu ukraińskiego”. Japonia – Chiny – Niemcy – USA – Syria. Niemieckie wsparcie wojskowe dla państw bałtyckich. oraz: USA krytykuje plan Putina i niemiecka oferta. Komorowski o wsparciu militarnym dla Ukrainy. NATO: Rosja zwiększa swoje siły na Ukrainie. Brzeziński o Rosji. i to: NATO: szpica rośnie, więcej wojsk na wschodzie Europy, litewsko-polsko-ukraińska brygada w Lublinie, Moskwa zdziwiona

3. Szwecja i Finlandia zacieśniają współpracę wojskową.

14.02.2015 (IAR) – Szwecja i Finlandia zacieśniają współpracę wojskową. Zaplanowano wspólne ćwiczenia, zarówno wojsk lądowych – na największym poligonie północnej Europy w fińskim Rovajärvi, jak i lotnictwa – z użyciem myśliwców wielozadaniowych Gripen na Morzu Bałtyckim.

Jak pisze fińska gazeta „Helsingin Sanomat”, na poligonie szwedzcy i fińscy żołnierze mają ćwiczyć wykonywanie zadań operacyjnych i taktycznych w skomplikowanych warunkach technicznych, meteorologicznych i bojowych. Wiosenne ćwiczenia lotnicze nad Bałtykiem odbędą się z inicjatywy Stanów Zjednoczonych. Oprócz szwedzkich Gripenów, wezmą w nich udział amerykańskie samoloty F16 i fińskie F18. Według zapowiedzi dowództwa szwedzkich wojsk powietrznych, ćwiczenia będą obejmowały zarówno działania defensywne, jak i ofensywne.

Jak piszą skandynawskie media, poziom bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego obniżył się zdecydowanie w efekcie militarnych działań Rosji. W ostatnich miesiącach rosyjskie samoloty bojowe wielokrotnie dokonywały prowokacyjnych przelotów nad Bałtykiem, a okręty podwodne kilkakrotnie wpływały na obce wody.

Ani Szwecja ani Finlandia nie należą do NATO. Finlandia jest bezpośrednim sąsiadem Federacji Rosyjskiej. Długość wspólnej granicy wynosi 1340 kilometrów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/hs.fi/aftonladet.se/dabr

podobne: Siemoniak: Zachód musi zbudować system reagowania. Jesienią kolejni amerykańscy żołnierze w Polsce oraz: Ukraina dąży do NATO, armia nie skorzysta z korytarzy humanitarnych. „Siły pokojowe” OUBZ kontra „siły szybkiego reagowania” NATO. Finowie i Szwedzi w gotowości bojowej, Norwegia i magazyny broni USA. i to: Perspektywa fińsko – szwedzkiego sojuszu obronnego. Rosja domaga się od Francji okrętów albo zwrotu pieniędzy.

rys. Gatis Sluka

rys. Gatis Sluka

Reklamy

9 comments on “Ukraina: Debalcewo niedomówione w Mińsku więc walki trwają, separatyści grożą i dyktują Ukrainie sojusze. Łotwa i Estonia: dozbrojenie Ukrainy, bezpieczeństwo granicy z Rosją. Szwecja i Finlandia zacieśniają współpracę wojskową.

  1. Pingback: MON o korpusie szeregowych zawodowych. Wzrosną wydatki na zbrojenia. Ministrowie Obrony UE o wojnie informacyjnej i hybrydowej. | Łódź Odysa

  2. Pingback: Wlk. Bryt. krytykuje UE za wejście na Ukrainę ale żołnierzy wyśle. Rosyjskie bombowce koło Kornwalii, brak gotowości obronnej. Co z porozumieniem z Mińska? Był plan rosyjskiej agresji na Ukrainę? Rosja sprzedaje Iskandery, ćwiczenia przy granic

  3. Pingback: Rosyjskie wojska na Ukrainie i Krymie. Ukraina się zbroi, kraje NATO i wydatki wojskowe. Wyciek tajnych dokumentów ws Iranu, negocjacje programu nuklearnego (Obama krytykuje nerwową reakcja Izraela). Irak – kolejna ofensywa przeciwko Państwu Isl

  4. Pingback: Polska: ćwiczenia z udziałem „Patriotów”, manewry w rejonie Bałtyku, program Wisła (przeciwrakietowy parasol za kilka lat). Rosja: odpowiedź na zbrojenia Polski (Czy Polsce grozi agresja?) Wypowiedzenie traktatu o siłach konwencjonalnyc

  5. Pingback: Ukraina: broń dla armii, Poroszenko zapowiada demobilizację. Film o Putinie (jak Krym uratował) z antypolską i antyzachodnią propagandą w tle. Siły separatystów (w ich szeregach Niemcy). USA zmieniają taktykę wobec Syrii (negocjacje z Assadem).

  6. Pingback: Putin: Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród (tymczasem Ukraina ponownie prosi o siły pokojowe). Norweski wywiad o rosyjskiej aktywności. Rosyjska armia na poligonach od Kaliningradu po Sachalin. Polska zaniepokojona Iskanderami, potrzebna twarda infrast

  7. Pingback: Szwedzi i polski karabinek. Poparcie dla powszechnej służby wojskowej, tylko 1/3 gotowa jest bronić kraju. Palikot: zwiększanie wydatków na wojsko nic nie da. Obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce. Litwa przywraca zasadniczą służbę wojsk

  8. Pingback: USA: szkolenie syryjskich rebeliantów. Belgowie w szeregach Państwa Islamskiego. NATO i Ukraina o broni atomowej na Krymie. Putin popiera porozumienie z Mińska (rozmowy z USA o Syrii). Polsko-Niemiecka brygada zalążkiem armii europejskiej do obrony B

  9. Pingback: Ukraina na skraju bankructwa (z długiem u Rosji). UE wycofuje się z polityki wschodniej. Partnerstwo strategiczne Litwy i Polski podupadło. Polscy i ukraińscy żołnierze w mołdawsko-rumuńskim batalionie sił pokojowych. „Der Spiegel”: R

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s