Wlk. Bryt. krytykuje UE za wejście na Ukrainę ale żołnierzy wyśle. Rosyjskie bombowce koło Kornwalii, brak gotowości obronnej. Co z porozumieniem z Mińska? Był plan rosyjskiej agresji na Ukrainę? Rosja sprzedaje Iskandery, ćwiczenia przy granicy z Estonią. Litwa: wraca powszechny pobór do wojska.


1. Rosyjskie bombowce koło KornwaliiWlk. Bryt.: Brak gotowości obronnejWlk. Bryt.: Unia weszła na Ukrainę „jak lunatyk”W. Bryt. wyśle żołnierzy na Ukrainę.

19.02.2015 (IAR) – Ministerstwo obrony w Londynie poinformowało o przechwyceniu dwóch rosyjskich bombowców strategicznych Tu-95 „Niedźwiedź” u południowo-zachodnich wybrzeży Anglii. Myśliwce Typhoon królewskich sił powietrznych RAF wystartowały wczoraj wieczorem, kiedy Rosjanie zbliżyli się do wybrzeży Kornwalii. Była to już kolejna taka prowokacja.

W styczniu również dwa „Niedźwiedzie” znalazły się nad Kanałem La Manche na południe od Bornemouth, co spowodowało wezwanie rosyjskiego ambasadora do MSZ w Londynie. Dzisiejsze wydania „Timesa” i „Daily Telegrapha” przynoszą wypowiedźż brytyjskiego ministra obrony, że takie loty nie mają precedensu od czasu zakończenia Zimnej Wojny. Minister Michael Fallon, który rozmawiał w nocy z dziennikarzami obu gazet na pokładzie samolotu, w drodze do Sierra Leone, powiedział, że jego zdaniem nie jest to jednak nowa Zimna Wojna: „Kiedy czołgi przekraczają granicę Ukrainy, kiedy porwany zostaje estoński strażnik graniczny, kiedy nad Kanałem La Manche latają samoloty, a po Morzu Północnym pływają okręty podwodne – to wygląda na jej podgrzewanie.”

Brytyjski minister obrony dodał, że widzi „bliskie i realne niebezpieczeństwo” powtórzenia przez Rosję scenariusza ukraińskiego na Litwie, Łotwie i w Estonii. „Niepokoi mnie Putin. Niepokoi mnie jego presja na państwa bałtyckie, to, jak wypróbowuje NATO” – cytują ministra Fallona „Times” i „Daily Telegraph”.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Grzegorz Drymer/Londyn/mcm/

20.02.2015 (IAR) – Brytyjscy wojskowi biją na alarm w sprawie braku gotowości kraju na wypadek konfliktu z Rosją. W środę wykryto dwa rosyjskie bombowce strategiczne u wybrzeży południowej Anglii, ale premier David Cameron zbagatelizował to mówiąc: „Podejrzewam, że Rosjanie chcieli nam tym dać jakiś sygnał, ale nie sądzę, aby to zasługiwało na reakcję”.

Były szef sztabu brytyjskiego lotnictwa Michael Graydon powiedział dziś jednak radiu BBC: „Premier ma absolutnie rację – to jest sygnał. To prowokacja. Gdybyśmy byli silniejsi, bardziej zdecydowani, Rosjanie mniej by się do tego palili”. Premier Cameron uspokajał, że Wielka Brytania dysponuje nowoczesnym lotnictwem zdolnym odstraszyć Rosjan. Generał Graydon podkreślał jednak: „Zostało nam obecnie 7 dywizjonów myśliwskich, a wkrótce może ich być sześć. Siły RAF zmniejszyły się o połowę od 2010 roku”. Generał Graydon dodał, że w momencie rozpadu ZSRR brytyjskie lotnictwo dysponowało 16 dywizjonami myśliwców. Od tego czasu spadła też liczba okrętów Marynarki Królewskiej – z 50 do 19, a liczebność armii ze 150 do 102 tysięcy, z dalszą redukcją planowaną na ten rok. Były szef sztabu generalnego Lord Richard Dannatt pisze w opublikowanym dziś liście do „Timesa”: „Inni europejscy członkowie NATO oczekują od Wielkiej Brytanii roli przywódczej. Chodzi nie tylko o naszą obronę, lecz o obronę całej Europy”.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Grzegorz Drymer/Londyn/em/

20.02.2015 (IAR) – Brytyjska Izba Lordów gani rząd w Londynie i całą unijną dyplomację w związku z konfliktem ukraińskim. Komisja Izby Lordów do spraw Unii Europejskiej uznała, że Unia weszła na Ukrainę „jak lunatyk”, proponując jej układ stowarzyszeniowy i wykazując „katastrofalne niezrozumienie nastrojów w przededniu kryzysu”.

Komisja podkreśla, że Londyn, jako jeden z czterech sygnatariuszy Memorandum Budapeszteńskiego, nie wywiązał się z gwarancji zachowania całości terytorialnej Ukrainy w zamian za wyrzeczenie się przez nią poradzieckiej broni atomowej. Całe zachodnie podejście do Rosji opierało się na błędnym założeniu, że zmierza ona ku demokracji – uważa Komisja Izby Lordów. A wynikiem tego błędu było kompletne nieprzygotowanie na agresywną postawę Kremla, aneksję Krymu i obecny konflikt na wschodzie Ukrainy. Stąd mocne słowo „lunatyk” w raporcie Komisji.

Były brytyjski ambasador w Moskwie, Sir Andrew Wood powiedział jednak BBC, że również Rosja porusza się w tym konflikcie po omacku. „Rosja jest w stanie – by tak rzec – „zamrożonej anarchii”. To nie jest w pełni państwo. Rosjanie zaczęli awanturę na Ukrainie, ale nie wiedzą, jak ją skończyć”. Ambasador Wood zgodził się z oceną Komisji Izby Lordów, że sytuacja jest groźna, a brytyjskiemu MSZ i całej unijnej dyplomacji potrzebny jest pilny zastrzyk wiedzy i ekspertyzy na temat Rosji.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Grzegorz Drymer/Londyn/em/

24.02.2015 (IAR) – Wielka Brytania wyśle na Ukrainę personel wojskowy, który pomoże szkolić tamtejszą armię. Zapowiedział to brytyjski premier David Cameron dodając, że nastąpi to już w marcu.

Cameron oświadczył w jednej z komisji parlamentarnych, że jeśli nie uda się zatrzymać Rosji na Ukrainie, to może dojść do destabilizacji sytuacji w Mołdawii i krajach bałtyckich. Dodał, że Brytyjczycy będą szkolić ukraińską piechotę, aby podnieść jej wartość bojową. Będą też prowadzić inne szkolenia, od rozpoznania taktycznego przez logistykę po pomoc medyczną.

Według strony internetowej dziennika „Guardian”, misja szkoleniowa miałaby liczyć 75 żołnierzy.

Reuters 24 02 17.36/”Guardian”/Internet/Siekaj/ab/Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

podobne: USA krytykuje plan Putina i niemiecka oferta. Komorowski o wsparciu militarnym dla Ukrainy. NATO: Rosja zwiększa swoje siły na Ukrainie. Brzeziński o Rosji. Irak: Ofensywa Kurdów i sukcesy w walce z Państwem Islamskim oraz francuscy żołnierze po stronie „Jihadu”. Rozmowy USA-Kuba i to: Co powstrzyma Putina? Wlk. Brytania rewiduje umowę energetyczną z Rosją. oraz: Ukraińskie wojsko zacieśnia okrążenie wokół Doniecka. Separatyści proponują zawieszenie broni. Rosja przekazała Ukrainie 5 oficerów i negocjuje „pomoc humanitarną”. Merkel, Obama i Cameron ostrzegają przed prowokacją.

2. Apel szefów dyplomacji Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec o przestrzeganie porozumień z Mińska.

24.02.2015 (IAR) – Szefowie dyplomacji Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji zaapelowali o przestrzeganie porozumienia z Mińska. Tematem ich rozmów w Paryżu była też ewentualna misja obserwatorów OBWE na Ukrainie. Spotkanie odbyło się z inicjatywy francuskiego ministra spraw zagranicznych Laurenta Fabiusa.

Nie doszło do konsensusu politycznego w sprawie potępienia ofensywy prorosyjskich separatystów na Debalcewe. Natomiast czterej ministrowie byli zgodni co do tego, że strony konfliktu powinny bezwarunkowo i całkowicie dostosować się do przyjętych w Mińsku zobowiązań. Przede wszystkim chodzi o wycofanie broni ciężkiej ze strefy buforowej, oddzielającej pas okupowany przez separatystów od ziem kontrolowanych przez władze w Kijowie, i o natychmiastowe zaprzestanie walk. Komentatorzy podkreślają, że ten drugi punkt jest naruszany przez oddziały prorosyjskich bojowników, którzy szturmują strategiczny port Mariupol położony nad Morzem Azowskim. To ważne miejsce dla Rosji. Pozwoli jej na utworzenie połączenia lądowego z anektowanym Krymem. Według francuskich mediów, większość mieszkańców półwyspu w rok po aneksji jest zadowolona ze zmiany narodowości, mimo że nie mogą płacić kartami bankowymi, nie ma zagranicznych inwestycji i dochodzi do masowych zwolnień. Przeciwnicy są w różny sposób prześladowani.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/em/

podobne: Jałta Ukrainy w Mińsku: Walki o Debalcewo i Mariupol gwarantowane do 15 lutego przez „plan pokojowy” (pisany na raty). USA „zadowolone” z ustaleń dziękują Niemcom i Francji, oraz gotowe do ograniczenia sankcji na Rosję.

3. Nowaja Gazieta: był plan rosyjskiej agresji na UkrainęRosja chce sprzedawać Iskandery. Ćwiczenia przy granicy z Estonią.

24.02.2015 (IAR) – Rok temu w Rosji rozważano możliwość aneksji południowo-wschodnich regionów Ukrainy. Artykuł na ten temat opublikowała na swoich stronach internetowych „Nowaja Gazieta”. Redakcja powołuje się na dokument, który w okresie od 4 do 12 lutego 2014 roku miał trafić na Kreml. Dziennik domniemuje, że autorem notatki mógł być oligarcha Konstantin Małofiejew – jeden z rosyjskich biznesmenów wspierających finansowo krymskich i donieckich separatystów.

Tajemniczy dokument zawiera siedem punktów, koncentrujących się na sytuacji społeczno-politycznej Ukrainy i ewentualnych działaniach Rosji. W punkcie pierwszym zwrócono uwagę na polityczne i moralne „bankructwo prezydenta Janukowycza i jego rządzącej rodziny” podkreślając, że Unia Europejska chce to wykorzystać, aby „połknąć” Ukrainę. Dalej autor pyta, czy Rosja jest gotowa wziąć udział w takiej intrydze. W drugim punkcie znalazła się sugestia dla władz Rosji, aby włączyły się w międzynarodową intrygę, zapobiegając „utracie terytorialnej integralności” Ukrainy, a jednocześnie zabezpieczając rosyjskie interesy w tym kraju. W punkcie trzecim wspomniano o integracji Krymu i obwodów południowo-wschodniej Ukrainy z Rosją. Mechanizm aneksji miałby odpowiadać międzynarodowym, a szczególnie unijnym normom. W kolejnych punktach autor zaznacza, że Rosja musiałaby stworzyć odpowiednią otoczkę polityczno-prawną – tak, aby „uprawomocnić ten proces i moralnie uzasadnić”. Dodaje też, że Rosja powinna zaaranżować na Ukrainie akcję na rzecz federalizacji, wykorzystując do celów propagandowych ukraińskie media. Podsumowując treść dokumentu „Nowaja Gazieta” stwierdza, że rekomendacje autorów, dotyczące przejęcia przez Rosję części terytorium Ukrainy, zostały zrealizowane w praktyce.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/em/

podobne: Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły. „Sueddeutsche Zeitung”: kapitulacja Kijowa. Obserwator OBWE: W Donbasie nie ma już państwa ukraińskiego. oraz: Rosja ostrzega ale ustala z USA federalizację Ukrainy. NATO i „Trójkąt Weimarski” o wsparciu dla Ukrainy i Europy Wschodniej.

24.02.2015 (IAR) – Rosja chce sprzedawać zagranicznym kontrahentom systemy rakietowe typu „Iskander”. Informację taką miał przekazać agencji Interfax wiceszef agencji odpowiedzialnej za eksport broni. Igor Sewastianow wyjaśnił, że chodzi o systemy typu „Iskander – E”.

Wiceszef Rosoboroneksportu nie ujawnił, kto jest potencjalnym kontrahentem. Rosyjskie media przypominają, że kilka lat temu mocno zaawansowane rozmowy na ten temat były prowadzone z władzami Syrii. Jednak pod silną międzynarodową presją Moskwa musiała przerwać negocjacje. Jeśli tym razem dojdzie do podpisania umowy, będzie to pierwszy przypadek sprzedaży tego typu rakiet zagranicznym partnerom.

„Iskander” to lądowy pocisk balistyczny krótkiego zasięgu na mobilnej platformie. Służy do rażenia strategicznych obiektów przeciwnika, głównie lotnisk, węzłów łączności i stanowisk dowodzenia. Rosja nigdy nie potwierdziła, ale też nie wykluczyła, że „Iskander” może przenosić oprócz głowic konwencjonalnych również głowice jądrowe. Na wyposażeniu rosyjskich sił zbrojnych są systemy typu „Iskander – M”, których zasięg wynosi 500 km. Natomiast wersja eksportowa „Iskander – E” nie przekracza zasięgiem 250 km.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/em/

25.02.2015 (IAR) – Ćwiczenia rosyjskich wojsk powietrzno-desantowych przy granicy z Estonią i Łotwą. Uczestniczy w nich prawie dwa tysiące żołnierzy.

Jak poinformowała rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa obrony Irina Krugłowa, ćwiczenia w rejonie Pskowa potrwają do soboty. W ich trakcie zostanie przeprowadzony desant półtora tysiąca spadochroniarzy. Mają oni między innymi zająć i zniszczyć lotnisko, należące do fikcyjnego wroga.

Estonia, która obchodziła wczoraj dzień niepodległości, zorganizowała w Narwie przy granicy z Rosją defiladę, w której uczestniczyły amerykańskie pojazdy wojskowe. Litwa z kolei zapowiedziała częściowe przywrócenie poboru do wojska. Zastępca naczelnego dowódcy sił NATO w Europie, generał Adrian Bradshaw, powiedział w ubiegłym tygodniu, że Rosja może podjąć próbę zajęcia terytorium któregoś z państw Sojuszu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) AFP ang. 25 02 14.29/Interfax/Internet/Siekaj/dyd

podobne: Po szczycie NATO: „Bazy” rotacyjne („szpica”?) w Polsce. Korpus NATO w Szczecinie podnosi gotowość bojową. USA organizuje zrzutkę na Irak, Afganistan i Ukrainę (manewry na zach. Ukrainy). Merkel: umowa NATO z Rosją wciąż obowiązuje. Rosja: reakcja na szczyt, manewry wojsk rakietowych, baza wojskowa w Arktyce.

4. Na Litwie znów powszechny pobór do wojska.

24.02.2015 (IAR) – Na Litwie znów powszechny pobór do wojska. Prezydent Dalia Grybauskaite oświadczyła, że w obliczu rosyjskiej agresji pobór rozpocznie się od jesieni.

„Na okres 5 lat musimy koniecznie przywrócić zasadniczą służbę wojskową.” – powiedziała prezydent na konferencji prasowej. W trybie pilnym w Wilnie została zwołana Państwowa Rada Obrony. Planuje się, że corocznie na okres 9 miesięcy mundur założy 3,5 tysiąca młodych ludzi. Te plany musi jeszcze potwierdzić litewski Sejm. Obowiązkowy pobór do wojska na Litwie został zlikwidowany w 2008 roku.

Minister obrony Juozas Olekas zaznaczył, że co roku liczebność sił zbrojnych będzie się zwiększała o 450 żołnierzy. Obecnie siły zbrojne w tym kraju liczą 8 tysięcy żołnierzy zawodowych, około 4,5 tysiąca ochotników i ponad 2 tysiące personelu cywilnego. Niedawno wojsko wyposażono w dodatkowy sprzęt przeciwlotniczy i przeciwpancerny. Rozważana jest możliwość nabycia haubic i transporterów opancerzonych.

W tym roku budżet ministerstwa obrony kraju wynosi 425 milionów euro, czyli 1,11 setnych procent Produktu Krajowego Brutto.

IAR/ Renata Widtmann, Wilno/zr

podobne: Ukraina: Debalcewo niedomówione w Mińsku więc walki trwają, separatyści grożą i dyktują Ukrainie sojusze. Łotwa i Estonia: dozbrojenie Ukrainy, bezpieczeństwo granicy z Rosją. Szwecja i Finlandia zacieśniają współpracę wojskową.

źródło: stooq.pl

Wojna, profity

Reklamy

5 comments on “Wlk. Bryt. krytykuje UE za wejście na Ukrainę ale żołnierzy wyśle. Rosyjskie bombowce koło Kornwalii, brak gotowości obronnej. Co z porozumieniem z Mińska? Był plan rosyjskiej agresji na Ukrainę? Rosja sprzedaje Iskandery, ćwiczenia przy granicy z Estonią. Litwa: wraca powszechny pobór do wojska.

  1. Pingback: Rosyjskie wojska na Ukrainie i Krymie. Ukraina się zbroi, kraje NATO i wydatki wojskowe. Wyciek tajnych dokumentów ws Iranu, negocjacje programu nuklearnego (Obama krytykuje nerwową reakcja Izraela). Irak – kolejna ofensywa przeciwko Państwu Isl

  2. Pingback: Polska: ćwiczenia z udziałem „Patriotów”, manewry w rejonie Bałtyku, program Wisła (przeciwrakietowy parasol za kilka lat). Rosja: odpowiedź na zbrojenia Polski (Czy Polsce grozi agresja?) Wypowiedzenie traktatu o siłach konwencjonalnyc

  3. Pingback: Szwedzi i polski karabinek. Poparcie dla powszechnej służby wojskowej, tylko 1/3 gotowa jest bronić kraju. Palikot: zwiększanie wydatków na wojsko nic nie da. Obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce. Litwa przywraca zasadniczą służbę wojsk

  4. Pingback: UE – spory zwolenników i przeciwników sankcji wobec Rosji. Wojna handlowa Rosji i Kazachstanu. Łukaszenka: Białoruś nigdy nie będzie częścią Rosji. Białoruscy i rosyjscy żołnierze ćwiczą blisko polskiej granicy. Rosja sprzedała rakiet

  5. Pingback: USA: szkolenie syryjskich rebeliantów. Belgowie w szeregach Państwa Islamskiego. NATO i Ukraina o broni atomowej na Krymie. Putin popiera porozumienie z Mińska (rozmowy z USA o Syrii). Polsko-Niemiecka brygada zalążkiem armii europejskiej do obrony B

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s