Frankowicze pozywają banki i chcą się na nich odegrać. Banki pracują nad pomocą.


1. Frankowicze pozywają bankFrankowicze mają plan odegrania się na bankach.

23.02.2015 (IAR) – Frankowicze mają plan odegrania się na bankach. Zadłużeni w szwajcarskiej walucie, chcą zlikwidować konta i zabrać oszczędności z banków, w których zaciągnęli kredyty. Zamierzają je przenieść do placówek, które nie udzielały kredytów walutowych i do podobnego kroku namawiają swoich znajomych i rodziny.

Frankowicze w ten sposób chcą ukarać banki, które nie godzą się na przewalutowanie kredytów i nie chcą z nimi negocjować. „Chcemy zmusić banki, żeby zaczęły traktować nas poważnie i zaczęły negocjować” – mówi Arkadiusz Wilczyński ze stowarzyszenia na rzecz osób poszkodowanych przez banki „Pro Futuris”.

Frankowicze stanowią niemałą grupę pół miliona klientów. Co miesiąc płacą za prowadzenie konta, ubezpieczenie karty, czy opłaty za przelewy. „Zabranie mikroopłat, będzie chyba bardziej przemawiało do banków, niż protesty na ulicach, czy pozwy indywidualne i zbiorowe” – zwraca uwagę w rozmowie z IAR profesor Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Pomysł na likwidacje kont, zadłużeni we frankach skopiowali ze Stanów Zjednoczonych. Kilka lat temu, gdy banki w USA podniosły opłaty za konta i bankomaty, kredytobiorcy zaczęli zamykać swoje rachunki i przenosić pieniądze do innych placówek. W ślad za nimi poszli ich znajomi i rodziny. Banki szybko wycofały się z podwyżek.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Paweł Pawlica/ab

24.02.2015 (IAR) – Frankowicze nie odpuszczają bankom. Warszawski sąd zajmie się dziś (24.02) ich pierwszym pozwem – przeciwko Getin Noble Bank. Dotyczy on umów kredytowych podpisywanych na podobnych zasadach. Kancelaria, która podjęła się reprezentowania grupy kredytobiorców, uważa, że pozew ma duże szanse na powodzenie, bo sądy antymonopolowe potwierdziły już nieprawidłowości w obliczaniu rat kredytów walutowych.

Do pozwu przystąpiło ponad 90 osób, a ma przystąpić jeszcze 200. Kredytobiorcy zarzucają w nim bankowi, że zastrzegł sobie dowolność w ustalaniu kursu indeksacji. Chodzi o zmianę wartości kredytu w stosunku do kursu waluty.” Uważamy, że nie może być tak, że podpisuje z bankiem umowę i nie wiem, według jakich kryteriów będzie ustalany w przyszłości kurs” – mówi Mariusz Korpalski z kancelarii prawnej Komarnicka i Korpalski, która reprezentuje klientów w pozwie przeciwko bankowi.

Kancelaria chce, żeby sąd uznał takie zapisy za nieuczciwe. W jednym z wariantów może się nawet okazać, że cała umowa kredytowa jest nieważna.

Zanim jednak dojdzie do procesu z bankiem, sąd musi uznać pozew zbiorowy. To znaczy musi orzec, że ponad 90 osób ma wspólną podstawę roszczenia wobec banku. Początek pierwszej rozprawy o 13:00.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Ksenia Maćczak/dabr

2. Prace nad pomocą dla frankowiczów trwająKaczyński o kredytach we frankach

24.02.2015 (IAR) – Banki pracują nad pomocą dla osób, które zaciągnęły kredyty mieszkaniowe we frankach szwajcarskich. Ostateczne propozycje rozwiązań zostaną przedstawione do 11 marca.

W połowie stycznia, kiedy Szwajcarski Bank Centralny ogłosił, że uwalnia kurs tej waluty wobec euro, przełożyło się to na duże zamieszanie na rynkach i giełdach. Od razu odczuły to osoby, które mają kredyty w helweckiej walucie, bo ich raty wzrosły.

Szef Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz powiedział, że w tym i w następnym tygodniu ZBP czeka szereg spotkań w tej sprawie – między innymi w Ministerstwie Finansów, w NBP, w KNF-ie. Zaznaczył, że banki podjęły już działania mające na celu ulżyć osobom, które zaciągnęły kredyty na mieszkania we frankach szwajcarskich. Wymienił niektóre z nich – na przykład wprowadzenie ograniczeń dotyczących rat. Oprócz tego, banki poinformowały, że odstąpiły od żądania doubezpieczenia tych kredytów, uelastyczniły też proces restrukturyzacji zobowiązania, jeśli zachodzi taka potrzeba. Chodzi na przykład o zmianę kalendarza spłat czy stosowania krótkich wakacji kredytowych.

Od 2000 roku zaciągnięto w naszym kraju 770 tysięcy kredytów we frankach szwajcarskich na mieszkania, z czego 210 tysięcy zostało już spłaconych.

IAR K.P./sk

24.02.2015 (IAR) – Jarosław Kaczyński uważa, że kredyty we frankach były pomysłem na to, jak „ściągnąć skórę z polskich obywateli”. Prezes PiS powiedział, że według jego wiedzy w sprawie tak zwanych „frankowiczów” nie jest potrzebna pomoc państwa, tylko egzekwowanie obowiązującego prawa.

„W tych operacjach żadnych franków nie było” – stwierdził Jarosław Kaczyński. Dodał, że nie było to tak, że polskie banki pożyczały franki i później przy nieco wyższym procencie pożyczały te franki już zmienione na złotówki Polakom. Była to bowiem – dodał – operacja wirtualna.

W tej sytuacji zdaniem Jarosława Kaczyńskiego nie ma żadnego powodu żeby polskie państwo uznawało jakiekolwiek inne zobowiązania, niż te, które powstały w momencie zawarcia umowy.

Jarosław Kaczyński dodał, że jeżeli PiS dojdzie do władzy i okaże się, że „jest tak jak mówi choćby senator Bierecki”, to ci, którzy zapłacili już więcej niż się należało pierwotnie będą musieli uzyskać zwrot. Ci którzy zapłacili tyle ile się należało pierwotnie, już nie mają żadnych długów. A ci, którzy jeszcze nie zapłacili, będą płacić według pierwotnej umowy”.

Kredyty we we frankach zaciągnęło w Polsce ponad pół miliona osób.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/I.Szczęsna/nyg

źródło: stooq.pl

…otóż to… prześwietlać umowy pod kątem ich zgodności z prawem, ewentualnie wspierać pozwy kredytobiorców tam gdzie nieprawidłowości zostały wykryte. Niech banki płacą z własnej kieszeni za nadużywanie swojej pozycji (jeśli się takowego nadużycia dopuściły). Nie powinno się kosztem tego hazardu (jakim jest kredyt) obciążać podatników i dopłacać do szaleństwa tym którzy pożyczali pieniądze (przecież zrobili to z własnej woli, więc czemu ktoś inny ma ponosić tego koszty?)

…Odys

podobne: Narodowy Bank Szwajcarii uwolnił Franka. NBP robi dobrą minę do złej gry. Ratunkiem dla frankowiczów może być sąd, albo upadłość. Komentarz Tradera21 (o potencjalnym dodruku przez ECB) oraz: „W krainie deszczowców”: Irlandzkie wychodzenie z recesji. Akcja kredytowa w toku. Cynik9: „bail-in” i to: Cisza przed burzą. Toksyczne aktywa w systemach bankowych Polski i Hiszpanii. Przestajemy płacić kredyty mieszkaniowe. „Troika” wróciła do Hiszpanii. a także: SKOK na Wołomin! W bankach wyłudzenia, ale bankowcy patrzą w przyszłość z optymizmem. polecam również: Fryderyk Bastiat: „Co widać i czego nie widać”. Kredyt. i koniecznie to: „W krainie deszczowców”: Irlandzkie wychodzenie z recesji. Akcja kredytowa w toku. Cynik9: „bail-in”

rys. Jerzy Wasiukiewicz

rys. Jerzy Wasiukiewicz

Reklamy

3 comments on “Frankowicze pozywają banki i chcą się na nich odegrać. Banki pracują nad pomocą.

  1. Pingback: Polska gospodarka: Embargo nie zatrzymuje polskich owoców i warzyw (Rosja wylicza nam straty). Polski system podatkowy nieprzyjazny, państwo przegrywa z oszustami, tragiczna polityka surowcowa. Banki chcą by rząd dopłacał do ich zysków (KNF: to ods

  2. Pingback: Trybunał uznał Bankowy Tytuł Egzekucyjny za niezgodny z konstytucją. Banki pracują nad innym zabezpieczeniem kredytów. Znienawidzony ECB („atak” na szefa). | Łódź Odysa

  3. Pingback: Polska gospodarka: rośnie czy się kurczy? Chciwość i głupota zakończona szczodrością dla wybranych (Hipoteki frankowe w Polsce). | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s