Niemcy reaktywują batalion pancerny, dostawa Leopardów do Polski bez zmian. Polska powinna mieć broń ofensywną. MON ogłasza „Czas ochotników”. Ochroniarze wesprą wojsko.


1. Niemcy: umowa na dostawę czołgów dla Polski nadal ważna

02.03.2015 (IAR) – Ministerstwo Obrony Niemiec zapewnia, że dotrzyma umowy na dostawę do Polski używanych czołgów typu Leopard 2. Wcześniej resort ogłosił, że wobec wydarzeń na Ukrainie nie będzie już pozbywać się czołgów będących na wyposażeniu armii.

Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen zapowiedziała w ubiegłym tygodniu, że zrewiduje plany wycofania ze służby wielu czołgów typu Leopard 2. Zamiast tego chce reaktywować batalion pancerny, który dotychczas istniał tylko na papierze. Rzecznik Ministerstwa Obrony Jens Flosdorff zapewnił jednak, że nie wpłynie to na podpisaną już umowę w sprawie przekazania niemieckich Leopardów polskiej armii. „Trwa przekazywanie tych pojazdów, jesteśmy wierni tej umowie” – powiedział Flosdorff. W Niemczech nie brakuje jednak głosów wzywających do zmiany umowy z Polską. Część ekspertów przekonuje, że wobec napiętej sytuacji międzynarodowej nie można teraz pozbywać się czołgów. Polska armia od lat kupuje od Niemiec używane Leopardy. Obowiązująca umowa z 2013 roku zakłada dostarczenie Polsce 119 pojazdów tego typu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Szymański/Berlin/em/

podobne: Karpiński: w ciągu 2 tygodni rozwiązania ws. konsolidacji zbrojeniówki. 119 czołgów Leopard dla polskiego wojska

2. Nowek – Polska powinna mieć broń ofensywną.

05.03.2015 (IAR) – Generał Zbigniew Nowek, były szef UOP-u i Agencji Wywiadu uważa, że Polska powinna mieć broń ofensywną, odstraszającą. Taki pogląd wyraził na antenie Polskiego Radia Pomorza i Kujaw w Bydgoszczy.

Jego zdaniem, błędem jest stawianie wyłącznie na zdolności obronne naszego kraju, Polska powinna też mieć możliwość odstraszania wroga. W tej chwili nie jesteśmy w stanie się obronić, a o uderzeniu nie ma mowy – mówi generał Nowek.

Zdaniem gościa radia PiK, gdyby Ukraina nie zrzekła się broni nuklearnej w zamian za gwarancje mocarstw, Rosja musiałaby się dzisiaj liczyć z nuklearną odpowiedzią na agresję. Jego zdaniem, Zachód zdradził naszego wschodniego sąsiada.

Generał Zbigniew Nowek był szefem UOP w latach 1998-2001, a w latach 2005-2008 kierował Agencją Wywiadu.

IAR/PR PiK/R.Erdmann/to/buch

podobne: Przemysław Karda: Rozbrojenie, czyli… Quo vadis Polska armio?

źródło: stooq.pl

3. Czas ochotników. Ochroniarze wesprą wojsko.

Od 1 marca każdy mężczyzna podlegający powszechnemu obowiązkowi obrony może ochotniczo zgłaszać się do swojej macierzystej Wojskowej Komendy Uzupełnień, by złożyć akces do odbycia szkolenia wojskowego. Taką samą deklarację mogą składać także kobiety zainteresowane odbyciem szkolenia.
Jest to oferta skierowana przede wszystkim do osób w wieku 18-50 lat, które nie były w wojsku, a chciałyby odbyć przeszkolenie wojskowe. Dotyczy ona także tych chętnych w wieku 18-60 lat, którzy odbyli służbę wojskową, a teraz mogą zostać przeszkoleni w ramach ćwiczeń rezerwy.

Możliwe będą trzy ścieżki postępowania:
• W przypadku gdy do WKU zgłosi się osoba bez jakiegokolwiek wcześniejszego przeszkolenia w wieku 18-50 lat, będzie mogła zostać zakwalifikowana do odbycia służby przygotowawczej;
• W przypadku gdy do WKU zgłosi się żołnierz rezerwy z nadanym przydziałem mobilizacyjnym (oficerowie i podoficerowie do 60 lat, szeregowi do 50 roku życia), komenda skieruje go do odbycia szkolenia w ramach szkolenia rezerw w jego macierzystej jednostce;
• W przypadku gdy do WKU zgłosi się żołnierz rezerwy bez nadanego przydziału mobilizacyjnego (oficerowie i podoficerowie do 60 lat, szeregowi do 50 roku życia) WKU nada mu taki przydział i skieruje do odbycia szkolenia w ramach ćwiczeń rezerwy zgodnie z posiadaną specjalnością wojskową.

Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzania wojskowych komend uzupełnień w celu składania stosownych deklaracji.

źródło: mon.gov.pl

06.03.2015 (IAR) – Ochroniarze wesprą wojsko. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego pracuje nad systemem, dzięki któremu firmy z branży ochroniarskiej, będą mogły – w sytuacjach kryzysowych – wspierać działania militarne.

Szef BBN Stanisław Koziej jest po pierwszym spotkaniu z przedstawicielami branży. „Ochroniarze to duży potencjał i warto to wykorzystać do wzmacniania szeroko rozumianego systemu bezpieczeństwa państwa” – tłumaczy prezydencki minister. Dodaje, że trzeba się zastanowić, co obecnie robią pracownicy firm ochroniarskich, jak są wyszkoleni i jakie zadania mogliby wykonywać w przyszłości.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego od razu zastrzega, że ochroniarze w razie zagrożenia, nie będą brać udziału w czynnej walce czy działaniach o charakterze bojowym. Mogą jednak wesprzeć system bezpieczeństwa w inny sposób.

Pracowników tej branży można wykorzystać chociażby do ochrony strategicznych obiektów, stanowiących element tak zwanej infrastruktury krytycznej. Zdaniem ministra Kozieja ochroniarze sprawdzą się we wszelkich działaniach z pogranicza zadań policji, straży pożarnej czy straży granicznej.

Sami ochroniarze przyznają, że chętnie włączą się we wspieranie systemu bezpieczeństwa Polski. Benjamin Krasicki z Polskiej Izby Ochrony uważa, że w sytuacji kryzysu na Ukrainie każdy obywatel musi wypełnić swoją powinność wobec ojczyzny.

Krasicki szacuje, że spośród 300 tysięcy pracowników ochrony, co najmniej 30 procent to osoby o doskonałym wyszkoleniu i odpowiednich kwalifikacjach, z dobrymi umiejętnościami w posługiwaniu się bronią oraz w odpowiednim wieku.

Minister Stanisław Koziej planuje kolejne spotkanie z przedstawicielami branży ochroniarskiej, gdzie przedstawi zadania, które mogliby wykonywać. Podobne rozmowy szef BBN odbył już z organizacjami i stowarzyszeniami o charakterze paramilitarnym. Spotkał się między innymi z przedstawicielami organizacji „Strzelec” i z harcerzami.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Agnieszka Drążkiewicz/to/

podobne: Rafał Zaniewski: Gdy rezerwiści… nie ćwiczą. oraz: Wojny wygrywają rezerwiści… polska armia swoich nie szkoli (bo nie ma za co) i to: Armia Krajowa powraca. Będzie więcej wojsk na wschodzie Polski. Modernizacja armii zgodnie z planem a także: MON o korpusie szeregowych zawodowych. Wzrosną wydatki na zbrojenia. Ministrowie Obrony UE o wojnie informacyjnej i hybrydowej.

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON)

Reklamy

4 comments on “Niemcy reaktywują batalion pancerny, dostawa Leopardów do Polski bez zmian. Polska powinna mieć broń ofensywną. MON ogłasza „Czas ochotników”. Ochroniarze wesprą wojsko.

  1. Pingback: Rosyjskie wojska na Ukrainie i Krymie. Ukraina się zbroi, kraje NATO i wydatki wojskowe. Wyciek tajnych dokumentów ws Iranu, negocjacje programu nuklearnego (Obama krytykuje nerwową reakcja Izraela). Irak – kolejna ofensywa przeciwko Państwu Isl

  2. Pingback: Polska: ćwiczenia z udziałem „Patriotów”, manewry w rejonie Bałtyku, program Wisła (przeciwrakietowy parasol za kilka lat). Rosja: odpowiedź na zbrojenia Polski (Czy Polsce grozi agresja?) Wypowiedzenie traktatu o siłach konwencjonalnyc

  3. Pingback: Putin: Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród (tymczasem Ukraina ponownie prosi o siły pokojowe). Norweski wywiad o rosyjskiej aktywności. Rosyjska armia na poligonach od Kaliningradu po Sachalin. Polska zaniepokojona Iskanderami, potrzebna twarda infrast

  4. Pingback: Szwedzi i polski karabinek. Poparcie dla powszechnej służby wojskowej, tylko 1/3 gotowa jest bronić kraju. Palikot: zwiększanie wydatków na wojsko nic nie da. Obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce. Litwa przywraca zasadniczą służbę wojsk

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s