Eurokołchoz: Z Grecji uchodzi powietrze. Tsipras prosi Junckera o pomoc. Najpierw reformy, potem pieniądze. Drukowanie euro osłabia tę walutę.


1. Tsipras prosi Junckera o pomocEurogrupa o Grecji: najpierw reformy, potem pieniądze.

06.03.2015 (IAR) – Grecji zaczyna brakować pieniędzy na wypłaty dla pracowników sfery budżetowej. Jak podają niemieckie media grecki premier Aleksis Tsipras poprosił w związku z tym o pilne spotkanie z szefem Komisji Europejskiej, ale Jean-Claude Juncker nie znalazł czasu na rozmowę.

Dziennik „Sueddeutsche Zeitung” podaje, że Tsipras chciał spotkać się Junckerem jeszcze dziś. Szef Komisji Europejskiej miał jednak odmówić. Politycy ustalili, że spotkają się dopiero po poniedziałkowym posiedzeniu eurogrupy. „Sueddeutsche Zeitung” nazywa postępowanie Tsiprasa niespotykanym wołaniem o pomoc w obliczy dramatycznej sytuacji finansowej jego kraju.

Wczoraj okazało się, że w lutym Grecja nie była w stanie wypłacić pensji wszystkim pracownikom budżetówki. Pieniędzy nie dostali niektórzy nauczyciele.

Gazeta dodaje, że Tsipras chce prosić Junckera o wsparcie w sprawie wypłaty Grecji reszty środków z ostatniego programu ratunkowego. Eurogrupa uzależnia wypłatę od tego jak konkretne i głębokie będą reformy gospodarcze proponowane przez Ateny.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Szymański/Berlin/mg

09.03.2015 (IAR) – Ministrowie finansów strefy euro czekają na postępy we wprowadzaniu reform przez grecki rząd zanim zgodzą się na wypłatę nowych pieniędzy. Takie komentarze można było usłyszeć przed rozpoczęciem spotkania eurogrupy w Brukseli. Rządowi w Atenach kończą się środki finansowe i liczy na jak najszybszą pomoc ze strony międzynarodowych kredytodawców. Dotychczasowe działania greckiego rządu są jednak niesatysfakcjonujące.

Co Grecja musi zrobić, by otrzymać teraz część środków, które zostały jej obiecane w tym roku? „Musi zrealizować część zobowiązań” – tak na pytanie dziennikarzy odpowiedział irlandzki minister finansów Michael Noonan.

W podobny tonie wypowiadał się unijny komisarz ds. euro Valdis Dombrovskis. „Pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, to co ostatecznie będzie się liczyć to skuteczne wywiązywanie się z podjętych zobowiązań” – powiedział Dombrovskis.

Grecki rząd przedstawił Brukseli pierwszą listę planowanych reform 2 tygodnie temu. Unijne instytucje uznały ją za ważny, pierwszy krok. Od tego czasu jednak – według szef eurogrupy Jeroena Dijsselbloema – nie dokonano większego postępu zarówno w kwestii implementacji reform jak i rozmów Grecji z międzynarodowymi instytucjami. „Nie możemy tracić więcej czasu, musimy zacząć poważnie rozmawiać” – powiedział minister. Tylko pozytywna ocena kredytodawców czyli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego umożliwi wypłatę pieniędzy. Chodzi łącznie o ponad 7 miliardów euro.

Informacyjna Agencja Radiowa/Magdalena Skajewska/Bruksela/mcm/

źródło: stooq.pl

podobne: Eurokołchoz: Grecja prosi o pożyczkę, ale stawia warunki, KE z nadzieją na kompromis, Niemcy mówią NIE. Trader21 o greckiej tragedii. W Hiszpanii Banki Żywności dla biednych. Finansowe kłopoty Włochów.  oraz: Nowy grecki rząd oszczędzać nie chce. Program Syrizy groźny dla budżetu ale jednocześnie mało realny. Obawa przed wzrostem fali ekonomicznego populizmu w Europie. Inwestorzy czekają na bieg wydarzeń.

2. Drukowanie euro osłabia tę walutę.

09.03.2015 (IAR) – W ciągu dwóch lat euro może kosztować tyle, co dolar – prognozuje główny ekonomista banku Pekao SA Marcin Mrowiec. Coraz niższy kurs europejskiej waluty to efekt między innymi rozpoczętego dziś tak zwanego drukowania euro przez Europejski Bank Centralny.

Marcin Mrowiec wskazuje, że efekty decyzji EBC było widać jeszcze przed rozpoczęciem programu, bo rynki zareagowały na samą zapowiedź wydarzenia.

Ekspert spodziewa się systematycznego spadku kursu euro. Zgadza się z prognozami, że w ciągu dwóch lat kurs euro może się zrównać z kursem dolara.

Zgodnie z zapowiedziami EBC, program skupu obligacji będzie trwał przynajmniej do 2016 roku lub do osiągnięcia inflacji na poziomie blisko 2 procent.

Średni kurs euro w Narodowym Banku Polskim wynosi dziś 4 złote i 12 groszy, dolara wyceniono na 3 złote 78 groszy, a franka szwajcarskiego na 3 złote i 85 groszy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak/sk

komentarz cynika9:

„…Unia gnije nie tylko na zewnątrz ale przede wszystkim od środka. To właśnie, a nie nawet ukraiński worek bez dna, będzie tym co ją wykończy w obecnym kształcie.  ECB urządza właśnie 500 milionom ludzi w strefie euro ekwiwalent kotła podDebalcewem, przechodząc do hurtowego niszczenia waluty której używają. W tym miesiącu szef Mario Draghi zaczyna mianowicie swoje QE (quantitative easing). Przez półtora roku ma wydrukować z powietrza €1.1 biliona i skupić za to obligacje suwerenów, coś co jeszcze do niedawna uchodziło za  nie do pomyślenia. Prowadzić to będzie do zasadniczej deprecjacji „wspólnej” waluty, której wartość już spadła do $1.1, a jest  prawdopodobnie na drodze do $0.8,  jeśli jeszcze nie niżej.

Akcje Draghiego pokazują jak nisko EU już upadła, i jak euro-imbecyle niszczą resztki wiarygodności jaką mieli obiecując euro „silne jak DMarka”. Desperacki ruch ECB Draghiego niszczący wspólną walutę  odroczy jedynie egzekucję niezdolnego do życia, biurokratycznego tworu jakim jest EU.

Im prędzej do niej dojdzie tym lepiej. Gilotynę najpewniej  uruchomią Grecy…”

źródło: dwagrosze.com

podobne: ECB wyręcza FED i odpala własne QE. i to: Narodowy Bank Szwajcarii uwolnił Franka. NBP robi dobrą minę do złej gry. Ratunkiem dla frankowiczów może być sąd, albo upadłość. Komentarz Tradera21 (o potencjalnym dodruku przez ECB) oraz: Historyczny ruch ECB. Ujemne stopy procentowe pomagają zadłużonym na hipotekach. Kondycja gospodarki Australii. Zatrudnienie w USA. Globalna prognoza ekonomiczna. a także: Independent Trader: „Hipotetyczne plany bankierów” czyli… wszystko przebiega zgodnie z planem. polecam również: EBC rzuca koło ratunkowe. W UE strach przed eurosceptykami

arys. Andrzej Krauze

arys. Andrzej Krauze

Reklamy

One comment on “Eurokołchoz: Z Grecji uchodzi powietrze. Tsipras prosi Junckera o pomoc. Najpierw reformy, potem pieniądze. Drukowanie euro osłabia tę walutę.

  1. Pingback: Eurokołchoz: Islandia nie chce do UE. Wyjście Grecji ze strefy euro byłoby katastrofą (dla UE). Francja i zaostrzenie przepisów z Schengen (terroryzm tylko pretekstem?) | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s