Polska gospodarka: Zgubne skutki skupu wieprzowiny. Polskie jabłka omijają embargo. Pozytywny dla gospodarki raport NBP. Emigranci przesyłają do Polski coraz mniej pieniędzy. Nowe propozycje w sprawie CO2 niekorzystne dla Polski.


1. Rolnicy: brak korzyści z dopłat do przechowalnictwaPolskie jabłka omijają embargo.

08.03.2015 (IAR) – Rosyjskie embargo na świeże jabłka z Polski udało się ominąć koncentratowi, którego eksport wzrósł … stukrotnie – pisze „Puls Biznesu”.

Jak czytamy w gazecie, według danych Eurostatu tylko w październiku i listopadzie eksport koncentratu wzrósł ze stu ton w 2013 roku do 10 tysięcy ton rok później. Z kolei dane Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej pokazują, że od czasu ogłoszenia embarga, czyli od sierpnia, do grudnia 2014 roku sprzedaliśmy Rosjanom blisko 12 tysięcy ton za 45 milionów złotych. Polski koncentrat robi karierę dzięki niskiej cenie, która jest efektem właśnie rosyjskiego embarga i nadpodaży surowca.

Więcej szczegółów na ten temat – w „Pulsie Biznesu”.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/”Puls Biznesu”/kry/ab

podobne: Rosja nie przepuściła ponad 200 ton owoców, w tym z Polski. Polityka przeciwko gospodarce. Sankcje – bardziej cierpi Europa niż Rosja, która dzięki amerykanom skupuje akcje i złoto za grosze! oraz: Rosyjskie embargo wciąż szkodzi polskiej żywności. Nowe otwarcie w polsko-białoruskich stosunkach gospodarczych. We Włoszech marnotrawienie kapitału ludzkiego i kryzys moralny.

09.03.2015 (IAR) – Dziś weszły w życie przepisy umożliwiające dopłaty do prywatnego przechowalnictwa wieprzowiny. Ma to być jeden z elementów wsparcia dla producentów, którzy od roku borykają się ze spadkiem cen mięsa.

Sami producenci trzody chlewnej są jednak sceptyczni. Jak mówi Informacyjnej Agencji Radiowej prezes Podlaskiego Zrzeszenia Producentów Trzody Chlewnej Janusz Lech rolnicy w praktyce nie odczują tego wsparcia. „Nie posiadamy chłodni, nie jesteśmy właścicielami czy współwłaścicielami takowych przechowalni więc na pewno nie skorzystamy z tych środków” – podkreśla podsiedlecki producent.

Wprowadzenie dopłat do przechowalnictwa miało spowodować zmniejszenie ilości wieprzowiny na rynku i podnieść cenę żywca. „W rzeczywistości jest odwrotnie” – ocenia Janusz Lech. Zdaniem prezesa Podlaskiego Zrzeszenia Producentów Trzody Chlewnej od dwóch tygodni ceny znów spadają zbliżając się do minimalnego poziomu z końca stycznia czy początku lutego.

Dopłaty do przechowalnictwa prywatnego zatwierdziła Komisja Europejska. Mają one wynosić od 210 do 305 euro za tonę.

IAR/Tomasz Marciniuk/sk

…Pora zrozumieć drodzy rolnicy że podnoszenie kosztów (a tym jest właśnie wszelkiego rodzaju interwencjonizm) wytwarzania czy sprzedaży czegokolwiek, na koniec ZAWSZE uderza rykoszetem w samych wytwórców. Jedynym rozwiązaniem niskiej ceny skupu jest obniżenie podaży mięsa w sposób naturalny czyli zmniejszenie produkcji. Gdyby nikt tego rynku nie regulował odbywałoby się to w sposób naturalny poprzez bankructwo najmniej wydajnych producentów, ale reszta producentów byłaby na rynku bezpieczna, tymczasem zagrożona jest cała rodzima branża. Nie wspominając rzecz jasna o „paradoksalnie” wysokiej cenie mięsa tuż po zakupieniu go od rolnika. To jest właśnie efekt (jakichkolwiek) „dopłat” (nie tylko z okazji magazynowania mięsa). Do tego dochodzi rzecz jasna brak konkurencji na rynku pośredników i przetwórców, którzy dyktują rolnikom ceny skupu – MOGĄ, bo nie mają KONKURENCJI. Rolnicy mogliby sami się zrzeszać i zakładać takie grupy, ale niestety tego nie robią. Jedyne co mogą teraz zrobić to likwidować hodowlę.

Inny efekt „dopłat” to rzecz jasna ograbianie pod ich pretekstem podatników (konsumentów). W konsekwencji prowadzi to do osłabienia ich siły nabywczej (zmniejszenie popytu – również na mięso) i w ten sposób dochodzi do kumulacji negatywnych dla opłacalności jakiegokolwiek biznesu (poza rzecz jasna systemem „usług” zajmujących się redystrybucją zagrabionego 🙂 ) zjawisk.

Jest jeszcze kwestia co zrobić ze zmagazynowanym mięsem za które podatnicy ZAPŁACILI. Spalić? Wyrzucić? Zjeść? Kwestia moralności tego typu przedsięwzięć jak „interwencjonizm” jest tym samym jasna (a raczej ciemna) jak… (nie powiem co). Jakim prawem ktokolwiek opiera swój biznes o to że państwo (za pieniądze zrabowane podatnikom) gwarantuje komuś odbiór towaru niezależnie od tego czy ktoś go potrzebuje czy nie. Każdy by tak chciał! Tymczasem swoje dostają tylko jakieś uprzywilejowane grupy, ba! nawet nie dostają bo obrywają po d…. Efekt? Zmarnowane pieniądze i zmarnowana żywność… (Odys)

podobne: PAN: przepisy i system dopłat nie sprzyjają rolnictwu ekologicznemu. oraz: Polskie rolnictwo w poważnych kłopotach, domaga się rządowego wsparcia. UE nie radzi sobie z sankcjami i nie pomaga. Ceny żywności spadają. Rosja kolejny raz uderza w polski eksport, korzysta Białoruś. i to: Majtki w dół czyli… 6 mitów na temat dotacji z Unii. Cukiernik: Prawda i fałsz o dotacjach z UE* a także: KE ogłosiła wsparcie dla rolników (będzie płacić za marnotrawstwo)

2. Pozytywny dla gospodarki raport NBPEmigranci przesyłają do Polski coraz mniej pieniędzy.

09.03.2015 (IAR) – Gospodarka rozwija się stabilnie, a deflacja nie jest zagrożeniem – wynika z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego. Eksperci banku centralnego prognozują, że deflację, czyli spadek ogólnego poziomu cen, będziemy jeszcze obserwowali w trzecim kwartale tego roku.

Główny ekonomista banku Pekao SA Marcin Mrowiec zgadza się, że deflacja utrzyma się przynajmniej do sierpnia. To dlatego, że rok temu właśnie w tym miesiącu ceny zaczęły spadać w związku z rosyjskim embargiem na polską żywność. Ekspert podkreśla jednak, że obserwowana deflacja nie zagraża polskiej gospodarce, bo Polacy nie wstrzymują się z zakupami w oczekiwaniu na niższe ceny.

Z raportu NBP wynika, że w ciągu najbliższych trzech lat polska gospodarka powinna się rozwijać w tempie ponad 3 procent rocznie. Marcin Mrowiec uważa, że jest szansa na szybszy rozwój między innymi za sprawą poprawy sytuacji na rynku pracy. Według eksperta w nadchodzących latach będzie rosło zatrudnienie oraz wynagrodzenia, które są w Polsce niższe niż w gospodarkach zachodnich.

Projekcja inflacji i PKB jest przygotowywana przez ekspertów NBP co cztery miesiące i jest jednym z najważniejszych opracowań branych pod uwagę podczas podejmowania decyzji o wysokości stóp procentowych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak/magos

podobne: Polska gospodarka: Produkcja przemysłowa w sierpniu dużo gorsza od oczekiwań, eksport będzie rósł (pomaga ruch przygraniczny). Zlikwidujmy opłaty targowe apelują kupcy. oraz: Polska gospodarka – Optymistyczne prognozy NBP. i to: Polska gospodarka – co się opłaca a co nie. a także: Rzeczpospolita niskich płac, zawyżonych średnich i odwróconego VATu. Projekt dot. podniesienia kwoty wolnej od podatku odrzucony, ale 95 mln zł na nagrody w urzędach jest.

06.03.2015 (IAR) – Rokrocznie wysyłają do Polski równowartość ponad 20 miliardów złotych. Ale znaczenie tych pieniędzy dla gospodarki wciąż maleje. Napływający kapitał nie rekompensuje strat demograficznych.

Przepływy pieniężne emigrantów do Polski zbadała organizacja Pracodawców RP. Ekspert organizacji, Damian Olko, podkreśla, że znaczenie transferów pieniężnych do Polski z roku na rok spada. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej transfery z zagranicy stanowiły nawet około 2,5 procent polskiego PKB czyli około 29 miliardów złotych rocznie. Pieniądze te pobudziły w kraju konsumpcję oraz zakupy nieruchomości.

Rozmówca IAR podkreśla, że Polacy, którzy w ostatnich latach wyjechali za granicę są coraz mniej związani ze swoim rodzinnym domem. Czasem sprowadzają oni całe rodziny. Ekspert twierdzi, że zmniejszenie napływu pieniędzy od emigrantów w relacji do PKB nie jest najważniejszym problemem dla polskiej gospodarki. Jest nim pogarszająca się demografia. Bez odwrócenia tej tendencji, zdaniem Damiana Olko, zwiększa się ryzyko tego, że Polska przestanie doganiać kraje rozwinięte pod względem zamożności.

W ciągu 10 ostatnich lat emigranci przesłali do Polski około 234 miliardy złotych. W pierwszych latach po wejściu do wspólnoty, zdaniem eksperta, pieniądze te „nakręciły” polską gospodarkę.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Polskie Radio/dyd

podobne: Mazowsze ponad stan, komornicy, odprawy w PKP i kosztowne pendolino, drogie drogi i afera więzienna, JSW strajkuje inwestorzy tracą, kryzys demograficzny i emigracja zarobkowa, przedsiębiorczość stabilna ale mniej firm na rynku, ranking wolności gospodarczej, meblarstwo kwitnie czyli…Państwo sobie gospodarka sobie i pomimo państwa. oraz: Niemcy: obcokrajowcy to czysty zysk dla budżetu. Czeka nas kolejna fala emigracji. Przyczyną nie są tylko rządy PO a kapitalizm kompradorski.

3. UE – nowa propozycja w sprawie CO2, Polska niezadowolona.

06.03.2015 (IAR) – Jest nowa, unijna propozycja w sprawie uprawnień do emisji dwutlenku węgla, ale nie zadowoliła ona Polski. Chodzi o zmniejszenie liczby darmowych pozwoleń i tym samym podniesienie ich ceny, czyli o utworzenie tak zwanej rezerwy stabilizacyjnej.

Polska od początku była przeciwna tym pomysłom. Argumentowała, że obciążą one przemysł dodatkowymi kosztami. Warszawie nie udało się jednak zablokować utworzenia rezerwy i teraz walczy o to, by weszła ona w życie jak najpóźniej. Komisja Europejska zaproponowała, by nastąpiło to w 2021 roku, część europosłów chce, by rezerwa powstała 3 lata wcześniej. Teraz Łotwa, kierująca pracami Unii, zaproponowała 2019 rok. Minister środowiska Maciej Grabowski odrzucił w Brukseli tę propozycję. Dla Polski oznacza ona bowiem jedynie kosmetyczne zmiany.

Według doniesień unijnych dyplomatów, pomysł nie spodobał się też siedmiu krajom, które wraz z Polską zaprotestowały przeciwko szybkiemu zmniejszeniu darmowych uprawnień do emisji CO2. To Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Litwa, Rumunia i Węgry. Ministrowie środowiska tych państw potwierdzili, że spójność koalicji jest niezagrożona.

Po drugiej stronie są Niemcy, Wielka Brytanii, Szwecja, Dania i Holandia, które chcą, by rezerwa weszła w życie z przyspieszeniem. Ostateczny kształt przepisów będzie zależał od wyniku negocjacji przedstawicieli państw członkowskich z Parlamentem Europejskim.

IAR/B.Płomecka/Bruksela/mcm/

podobne: Polityka klimatyczna UE znowu kosztem Polski. i to: KE proponuje redukcję CO2 o 40% do 2030 r. i zwiększenie udziału OZE do min. 27%. Ekspert: brońmy się przed projektami klimatycznymi Brukseli. a także: Pakiet klimatyczny – sukces Ewy Kopacz? Być może, ale to Polacy słono za jej sukces zapłacą. Cameron nie ma wątpliwości: UE chce ukraść pieniądze ludzi, których reprezentuje. Czy w GB przeleje się czara goryczy?

źródło: stooq.pl

rys. Andrzej Krauze

rys. Andrzej Krauze

Reklamy

4 comments on “Polska gospodarka: Zgubne skutki skupu wieprzowiny. Polskie jabłka omijają embargo. Pozytywny dla gospodarki raport NBP. Emigranci przesyłają do Polski coraz mniej pieniędzy. Nowe propozycje w sprawie CO2 niekorzystne dla Polski.

  1. Pingback: Polska gospodarka: Embargo nie zatrzymuje polskich owoców i warzyw (Rosja wylicza nam straty). Polski system podatkowy nieprzyjazny, państwo przegrywa z oszustami, tragiczna polityka surowcowa. Banki chcą by rząd dopłacał do ich zysków (KNF: to ods

  2. Pingback: UE podzielona w sprawie sankcji (Rosja znosi embargo dla „swoich”). Co z wieprzowiną z Białorusi? Przeceniana rola Rosji w polskim handlu. | Łódź Odysa

  3. Pingback: Eurokołchoz: UE nie ma oferty dla wschodnich sąsiadów. Za unijne fundusze płacimy dwa razy. Kwoty mleczne uwolnione (rolnicy boją się o spadek cen). | Łódź Odysa

  4. Pingback: Unia energetyczna: polskie postulaty okrojone do minimum, dekarbonizacja to gwóźdź do trumny polskiego górnictwa (dla kogo pracuje D. Tusk?). Dyktat Niemiec i Francji w sprawie Grecji i sankcji. Gazprom sam sobie szkodzi. Polskie złoża „gazu z

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s