Eurokołchoz: Islandia nie chce do UE. Wyjście Grecji ze strefy euro byłoby katastrofą (dla UE). Francja i zaostrzenie przepisów z Schengen (terroryzm tylko pretekstem?)


1. Islandia nie chce do Unii EuropejskiejKE: drzwi do Unii pozostają dla Islandii otwarte.

12.03.2015 (IAR) – Islandia nie chce już do Unii Europejskiej. Kraj, który został silnie dotknięty kryzysem finansowym z 2008 roku, w 2009 roku złożył wniosek o członkostwo we Wspólnocie. Dziś ten wniosek wycofał.

Reykjavík wcześniej szukał pomocy dla zagrożonego bankructwem, przerośniętego sektora bankowego. Islandczycy ostatecznie poradzili sobie z kryzysem, korzystając ze wsparcia Międzynarodowego Funduszu Walutowego i pozwalając na upadek zadłużonych instytucji finansowych. Od tamtego czasu bezrobocie na wyspie znów wynosi poniżej 5 procent, a kraj rozwija się gospodarczo.

Dziś, islandzki MSZ poinformował, że przekazał aktualnie sprawującej przewodnictwo w Unii Łotwie decyzję o zaprzestaniu ubiegania się o członkostwo we Wspólnocie. Decyzja była formalnością, bo już w 2013 roku Reykjavík zawiesił wszelkie starania o zbliżenie z Brukselą.

IAR/icenews.is/łp/dj

13.03.2015 (IAR) – Drzwi do Unii Europejskiej pozostają otwarte dla Islandii. Takie słowa ze strony Komisji Europejskiej padły dzień po tym, jak islandzki rząd formalnie wycofał kandydaturę Islandii do Wspólnoty.

Ministerstwo spraw zagranicznych przekazało komunikat w tej sprawie Łotwie, sprawującej obecnie unijną prezydencję. Rzeczniczka Komisji do spraw polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz powiedziała, że Bruksela odnotowała decyzję islandzkiego rządu i szanuje ją. „Islandia jest uprawniona do tego, by podejmować wolne i suwerenne decyzje, dotyczące relacji z Unią Europejską” – powiedziała Kocijanczicz. Jak dodała, Islandia pozostaje ważnym partnerem Unii. „Zwłaszcza z uwagi na udział w porozumieniu Europejskiego Obszaru Gospodarczego, członkostwo w strefie Schengen oraz współpracę dotyczącą kwestii arktycznych. Drzwi do Unii pozostają dla Islandii otwarte” – podkreśliła rzeczniczka.

Eurosceptyczny rząd wyspiarskiego państwa sygnalizował już od dłuższego czasu, że wycofa się z negocjacji z Unią. Wniosek o członkostwo złożono w 2009 roku. Reykjavík szukał wtedy pomocy dla zagrożonego bankructwem, przerośniętego sektora bankowego. Islandczycy ostatecznie poradzili sobie z kryzysem, korzystając ze wsparcia Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Od tamtego czasu bezrobocie na wyspie znów spadło poniżej 5 procent, a kraj rozwija się gospodarczo.

IAR/Magdalena Skajewska/Bruksela/wczesniejsze/Siekaj

podobne: Grexit i Brexit. Przyszłość Wielkiej Brytanii w UE, Grecji w strefie euro. EBC i luzowanie ilościowe. Fatalne prognozy dla Francji która tonie w długach. Islandia: negocjacje czy pożegnanie z Unią. polecam również: Czym jest islandzka rewolucja i dlaczego nie słyszymy o tym w mediach

2. Moscovici: wyjście Grecji ze strefy euro byłoby katastrofą.

13.03.2015 (IAR) – Wyjście Grecji ze strefy euro byłoby katastrofą dla greckiej gospodarki i samej strefy – powiedział w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Der Spiegel” europejski komisarz do spraw ekonomicznych i finansowych Pierre Moscovici. „Jeśli jeden kraj opuści unię monetarną, światowe rynki zaczną natychmiast stawiać pytanie, jakie państwo będzie następne. To mogłoby oznaczać początek końca” – powiedział komisarz.

Jego komentarz nastąpił w dzień po wypowiedzi niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeuble’a. Powiedział on, że wyjście Grecji ze strefy euro jest możliwe, gdyż jej przywódcom nie udało się wynegocjować nowych pożyczek.

Wczoraj w Brukseli spotkali się szef Komisji Europejskiej i premier Grecji. Ustalili, że opowiadają się za większą koordynacją działań na rzecz zakończenia greckiego kryzysu. Jean-Claude Juncker oraz Aleksis Tsipras rozmawiali 3 tygodnie po tym, jak kraje strefy euro zdecydowały o przedłużeniu programu pomocowego dla Grecji o cztery miesiące. Aby otrzymać kolejną transzę wsparcia, Ateny muszą przeprowadzić jednak konieczne reformy.

Informacyjna Agencja Radiowa/wcześn./esz

podobne: Eurokołchoz: Z Grecji uchodzi powietrze. Tsipras prosi Junckera o pomoc. Najpierw reformy, potem pieniądze. Drukowanie euro osłabia tę walutę. oraz: Nowy grecki rząd oszczędzać nie chce. Program Syrizy groźny dla budżetu ale jednocześnie mało realny. Obawa przed wzrostem fali ekonomicznego populizmu w Europie. Inwestorzy czekają na bieg wydarzeń.

3. Francja chce zaostrzenia przepisów z Schengen?

13.03.2015 (IAR) – Francja będzie starała się zaostrzyć przepisy dotyczące wolnego przepływu ludności przez granice państw europejskich przyjęte w Schengen. Tak twierdzi francuska prasa.

Dziennik Le Figaro komentując przyjęte przez ministrów spraw wewnętrznych Unii ustalenia dotyczące zaostrzenia kontroli na zewnętrznych granicach państw europejskich podkreśla, że ma to związek z działalnością islamistów. Chodzi o to, aby sprawniej można było wyłapać osoby wracające z Syrii mające unijne paszporty. Pada na nie podejrzenie, iż są one dżihadystami mogącymi planować zamachy w Europie. Francja chce pójść jeszcze dalej – stwierdza tym razem Le Monde. Paryż, dotknięty terrorystycznymi atakami proponuje wprowadzenie zmian w porozumieniu z Schengen, tak aby nie tylko kontrole na europejskich zewnętrznych granicach były obowiązkowe, ale także chce bardziej skrupulatnego sprawdzania paszportów na takich połączeniach lotniczych, które mogą służyć potencjalnym dżihadystom jako trasy przerzutowe do Syrii i Iraku. Media nie mają wątpliwości, że zaostrzenie tonu to wynik obaw o rezultat zbliżających się wyborów do władz departamentów. Faworytem w nich jest Front Narodowy lansujący ostry, represyjny kurs wobec swobodnego przepływu ludności.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/sk

podobne:  francuscy żołnierze po stronie „Jihadu” oraz: Francuscy islamiści biorą udział w egzekucjach. i to: Francja: Front Narodowy prowadzi w sondażach przed wyborami europejskimi

Eurokajdany

Reklamy

2 comments on “Eurokołchoz: Islandia nie chce do UE. Wyjście Grecji ze strefy euro byłoby katastrofą (dla UE). Francja i zaostrzenie przepisów z Schengen (terroryzm tylko pretekstem?)

  1. Pingback: Reanimacja greckiego trupa (w interesie NATO na koszt Europy). Świetlana przyszłość UE kosztem suwerenności członków. Michalkiewicz o paroksyzmach demokracji. | Łódź Odysa

  2. Pingback: Unia energetyczna: polskie postulaty okrojone do minimum, dekarbonizacja to gwóźdź do trumny polskiego górnictwa (dla kogo pracuje D. Tusk?). Dyktat Niemiec i Francji w sprawie Grecji i sankcji. Gazprom sam sobie szkodzi. Polskie złoża „gazu z

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s