Nauka i Medycyna: Sondy MMS zbadają zjawisko rekoneksji magnetycznej. Ustabilizowały się emisje CO2. Bioniczne oko dla niewidomych. Trójwymiarowe szkielety do hodowli komórek. Czy ebolę w Afryce zastąpią inne choroby. Zakład o wirusa odry.


1. Nauka: Początek misji MMS.

12.03.2015 (IAR) – Już za kilka godzin początek niezwykłej misji NASA. Cztery identyczne sondy MMS, które zostaną wystrzelone z Florydy, będą badały w kosmosie zjawisko tak zwanej rekoneksji magnetycznej.

Jest to proces łączenia się lub rozłączania pól magnetycznych. Zachodzi w okolicach planet czy gwiazd, w tym naszego Słońca. Ma wpływ na przykład na kosmiczną pogodę, która z kolei wpływa na działanie satelitów czy sieci elektrycznych na Ziemi.

„Inna rzecz to, to że chcemy opanować proces syntezy jądrowej, by dawała nam ona czystą energię, a jedną z przeszkód jest brak zrozumienia rekoneksji magnetycznej” – tłumaczy Craig Pollock z NASA.

Sondy w kształcie czterometrowych ośmiokątów będą prowadziły obserwacje w ziemskiej magnetosferze okrążając naszą planetę. Niezbędny sprzęt naukowy budowano między innymi we Francji, Austrii, Niemczech, Szwecji iJaponii oraz USA.

Start z przylądka Canaveral na Florydzie o 4:44 nad ranem naszego czasu.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ R. Motriuk/moc

podobne: Naukowcy wykonali kolejny krok ku energii przyszłości – kontrolowanej fuzji jądrowej. i to: Nauka: Ogniwa słoneczne nowej generacji bliżej dzięki badaniom Polki.

2. Ustabilizowały się emisje CO2

13.03.2015 (IAR) – korespondencja z dźwiękiem Na świecie przestały rosnąć emisje dwutlenku węgla z sektora energetycznego. Wskazują na to dane za zeszły rok opublikowane przez Międzynarodową Agencję Energetyczną.

Emisje ustabilizowały się na poziomie 32 miliardów ton. Profesor Paul Ekins z londyńskiego Instytutu Energii tłumaczy BBC, że to tylko dane za jeden rok i nie należy wyciągać z nich zbyt pochopnych wniosków.

„Ale jeśli jest to początek trendu, to ma to ogromne znaczenie. Wiemy, że uprzemysłowione kraje mogą się rozwijać bez zwiększania emisji”.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna podkreśla, że to pierwsza taka sytuacja od czterdziestu lat, gdy emisje przestają rosnąć bez jednoczesnego kryzysu gospodarczego. Poprzednio spadki emisji były bowiem wynikiem mniejszego zapotrzebowania na energię, a takie mniejsze zapotrzebowanie wiązało się ze słabnącą gospodarką.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ R. Motriuk/mg

podobne: Ekoterror kontratakuje: Wzrost stężenia CO2 w atmosferze (nie wiadomo czy przez człowieka). Po „przerwie” wraca strach przed zmianą klimatu, tyle że to równie dobrze może być ochłodzenie. Dziura ozonowa przestała się powiększać.

3. Bioniczne oko dla niewidomychInżynieria znów pomaga biologom.

27.02.2015 (IAR) – Bioniczne oko w połączeniu z elektronicznym czipem może przywrócić wzrok niewidomym ludziom. Nad nowym systemem pracują brytyjscy naukowcy.

Działają w kilku dziedzinach. Skonstruowali już specjalny aparat, który ma imitować prawdziwą gałkę oczną. Przepuszcza światło, które potem jest odbierane przez komórki światłoczułe, a sygnały płyną do mózgu.

Do tego dochodzi terapia genowa, która może przywrócić wzrok ludziom cierpiącym na retinopatię barwnikową. Ta dziedziczna choroba prowadzi do drastycznego ograniczenia pola widzenia.

Naukowcy pracują też nad budową kamery i czipa, wszczepianego do mózgu. Chcą w ten sposób dać wzrok niewidomym. Również tym, którzy nie widzą od urodzenia. Pierwsze próby z udziałem ludzi przewidziano w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ R. Motriuk/zr

podobne: Profesor Grażyna Ginalska nagrodzona za sztuczną kość. oraz: Polsko-brytyjski przełom w neurochirurgii. Wrocławscy lekarze postawili na nogi sparaliżowanego mężczyznę. Francja: Obiecujące badania naukowców w walce z zanikiem mięśni.

07.03.2015 (IAR) – Inżynieria znów pomaga biologom. Dzięki niezwykłej metodzie naukowcy przygotowują mikroskopijne trójwymiarowe szkielety do hodowli komórek. Wyglądają one trochę jak japońskie orgiami albo trójwymiarowe tekturowe kształty wyskakujące z książeczek dla dzieci, po przewróceniu strony. Każdy ma milimetr długości.

Najpierw cieniutką, dwuwymiarową strukturę z krzemu kładzie się na gumowej podstawie. Potem ta guma się kurczy, krzemowa struktura nie ma miejsca, napręża się i „wyskakuje” w górę. Efektem są mikroskopijne, regularne drabinki, jakby na pomniejszonym placu zabaw dla dzieci. Poszczególne kształty mają już swoje nazwy: „koszyk”, „odwrócony kwiat” czy „rozgwiazda”.

Naukowcy, który pokazali swoje wynalazki na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego w Teksasie mówią, że takie figurki przydadzą się do hodowli tkanek w laboratorium. Będzie je też można pobudzać elektrycznie, co jest dodatkowym zyskiem.

Szef zespołu naukowców profesor John Rogers z Uniwersytetu Illinois mówi, że jego struktury przypominają dzieła surrealisty Salvadora Dalego.

Publikację naukową zamieszcza tygodnik “Science”. Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/R. Motriuk/dyd

podobne: Sztuczne mięśnie żyją i działają. Polski grafen – duże pieniądze na technologię przyszłości. oraz: Włókna do walki z rakiem

 4. Czy ebolę w Afryce zastąpią inne chorobyOdra chorobą wirusową.

13.03.2015 (IAR) – Na zachodzie Afryki, w miejsce eboli mogą pojawić się inne, poważne choroby. Ostrzegają o tym w prestiżowym tygodniku „Science” naukowcy z USA, Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Te potencjalnie groźne choroby to na przykład odra, krztusiec czy gruźlica. Mogą one pochłonąć tyle samo ofiar, co ebola, szacują autorzy badań. Przyczyna jest oczywista. „W Liberii, Sierra Leone i Gwinei programy szczepień praktycznie przestały istnieć. Są więc tam grupy ludzi narażone na dziecięce infekcje” – tłumaczy Caroline Ash z tygodnika „Science”. Według autorów badań liczba niezaszczepionych małych dzieci może sięgać miliona. W tej sytuacji sama odra może spowodować od dwóch do szesnastu tysięcy zgonów. Naukowcy sugerują, że w Zachodniej Afryce konieczne są dodatkowe programy szczepień.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ R. Motriuk/jp

podobne: Kolejny przymus szczepień w Polsce, tymczasem związek szczepień z autyzmem udowodniony. oraz: WHO: Kenia zagrożona Ebolą. Kanada przekaże Afryce eksperymentalne szczepionki.

13.03.2015 (IAR) – Niemiecki biolog, który kwestionował wiedzę medyczną, przegrał kontrowersyjny zakład. Sąd nakazał mu wypłatę obiecanych stu tysięcy euro lekarzowi, który udowodnił, że odra jest chorobą wirusową.

Biolog Stefan Lanka twierdzi, że odra jest chorobą psychosomatyczną, czyli że objawy, na przykład wysypkę wywołuje nasz umysł. Od dawna jednak wiadomo, że chorobę wywołują wirusy z rodzaju Morbillivirus. Cztery lata temu Lanka napisał na stronie internetowej, że da sto tysięcy euro tej osobie, która udowodni, że to wirusy faktycznie wywołują odrę. Zrobił to niemiecki lekarz David Barden zebrawszy wcześniej solidne dane naukowe. Lanka mu nie uwierzył. Ale sąd w Ravensuburgu stwierdził, że dane są wiarygodne i nakazał Lance wypłatę gotówki.

Przed odrą chronią szczepionki. Światowa Organizacja Zdrowia oświadczyła, że jest zaskoczona faktem, iż w Europie od zeszłego roku odnotowano 22 tys. zachorowań spowodowanych właśnie brakiem szczepień.

Odra jest ciężką chorobą zakaźną, w skrajnych przypadkach może prowadzić do poważnych powikłań a nawet do śmierci.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ R. Motriuk/sk

podobne: Przymusowe szczepienia: Inspektorzy GIS kontra „STOP NOP”. Kto ma rację?

źródło: stooq.pl

polecam również: Nauka: Produkcja tlenu na Marsie. Chiny: naddźwiękowe łodzie podwodne?

oko ziemia

Reklamy

4 comments on “Nauka i Medycyna: Sondy MMS zbadają zjawisko rekoneksji magnetycznej. Ustabilizowały się emisje CO2. Bioniczne oko dla niewidomych. Trójwymiarowe szkielety do hodowli komórek. Czy ebolę w Afryce zastąpią inne choroby. Zakład o wirusa odry.

 1. Bioniczne oko-to nadzieja dla wielu chorych ludzi.To po prostu niesamowite.

  Jednoczesnie czytając tutaj ten wpis pomyślałam o ludziach na Czarnym Lądzie,tam z powodu np zaćmy bardzo duzo ludzi traci wzrok,a to przecież w Polsce 15 minutowy zabieg.Wykonuje się go prawie w każdym powiatowym szpitalu W Ugandzie, o ile pamiętam jest tylko 2 okulistów,ktorzy operują zaćmę,a sam zabieg jest bardzo drogi i prawie nikogo na to nie stac ;(

  Ot skrajności-smutne.

  Polubienie

  • Niestety (a może stety) mitem jest że żyjemy w tzw. globalnej wiosce. Rozwój cywilizacyjny odbywa się tam gdzie przedsiębiorczość i praca są opłacalne, dzięki temu właśnie powstają nowe wynalazki (to się po porostu MUSI opłacać). Dzięki tej zależności widać też jak na dłoni że nie wszystkim się chce tak jak się chcieć powinno… Winnych jednak trudno tu szukać wszak tak jak chcącemu tak i niechcącemu nie dzieje się krzywda. Brutalny świat, brutalna rzeczywistość w której widać że miliardy pieniędzy wpompowane w Afrykę NIE POMAGAJĄ temu kontynentowi (za wyjątkiem bogacenia się elit) – ale tak jest prawie wszędzie gdzie pomylono kapitał z wartością jaką jest praca, a sprawiedliwą i uczciwą dobroczynność pomylono ze złodziejskim i niesprawiedliwym redystrybucjonizmem… Pozdrawiam

   Polubienie

   • „miliardy pieniędzy wpompowane w Afrykę NIE POMAGAJĄ temu kontynentowi (za wyjątkiem bogacenia się elit) ”
    Być możę tak,ale prawda jest taka,że nie mozna się wyrwać z zaklętego kręgu biedy,jesli ktos nie poda ręki z zewnątrz.Jesli na dworze jest 35 stopni,ziemia twarda jak beton,woda oddalona od pola 2 kilometry.Do dyspozycji jedynie motyka,a busz zarasta bez przerwy „wyrwane mu” mozolnym karczowaniem maczetą poletko,czy w takich warunkach mozna coś osiągnąć?Jesli wybudujemy studnię we wsi,poprawiamy nie tylko sytuację zdrowotną danej społeczności: mozna sie umyć=brak chorób skórnych zakażnych,dostępna czysta woda do picia=brak zakażeń pasożytami,można podlać rosliny na poletku=większy urodzaj,brak głodu,a nawet nadwyżkę można sprzedać itp itp.No ale dość,odbiegłam od tematu…:)
    Pozdrawiam.

    Polubienie

   • Temat równie ważny… Faktem jest też że elity państw afrykańskich sprzedają swoje bogactwa naturalne zagranicznym koncernom za bezcen a pieniądze uzyskane z tego tytułu zagarniają niemal w całości dla siebie nie dając nic z tego marnego zysku własnemu narodowi… Afryka ma realne możliwości by stać się bogatym kontynentem (właśnie ze względu na niezmierzone bogactwa naturalne), niestety skorumpowane „elity” krajów afrykańskich zachowują wobec swoich ludzi gorzej jak historyczni kolonizatorzy…
    Pomoc dla Afryki często też często grzęźnie w administracji poszczególnych krajów i jest rozkradana zanim trafi do prawdziwie potrzebujących.
    Wygląda to jak błędne koło, ale podziwiam wszelkie prywatne inicjatywy którym udaje się dotrzeć do ludzi i im pomagać, zwłaszcza jeśli to polega na nauce czyli dawaniu przysłowiowej wędki a nie ryby… Pozdrawiam

    Polubienie

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s