Ukraina: coraz mniej Ukrainy w Donbasie, zmiany na scenie politycznej, czystki we władzach i wojna oligarchów (Poroszenko umacnia swoje wpływy?) USA: rezolucja w sprawie broni dla Ukrainy.


1. Ukraina: Władze nic nie robią na wschodzieZmiany na scenie politycznej.

21.03.2015 (IAR) – Zdaniem działaczy pozarządowych ze wschodu Ukrainy, władze robią zbyt mało, aby przekonać tamtejszych mieszkańców do życia na Ukrainie. Nawet na terenach pozostających pod kontrolą Kijowa nadal mieszka wielu zwolenników separatyzmu.

Wołodymyr Berezin z gazety „Prowincja” z Konstantynówki powiedział Polskiemu Radiu, że ci, którzy popierają separatystów, to najczęściej ludzie rozczarowani sytuacją gospodarczą w niepodległej Ukrainie. W czasach radzieckich w mieście działało 29 fabryk, 25 z nich jest całkowicie zniszczonych. „Ludzie winią za to niepodległość” – podkreśla dziennikarz.

Obecnie, sytuacja gospodarcza się pogarsza, a władze dotąd nie przeprowadziły obiecanych reform. Niechęć do Ukrainy przenoszona jest z rodziców na dzieci.

Nauczycielka ukraińskiego z Kramatorska Oksana Prosełkowa podkreśla, że wśród jej kolegów z miejscowych szkół też są zwolennicy separatystów, którzy otwarcie popierali „rosyjską wiosnę” rok temu. Obecnie wciąż pracują jako nauczyciele.

„Przeprowadzono z nimi rozmowy wyjaśniające, ale na tym się skończyło. Nie sądzę, aby zmienili swoje poglądy” – podkreśla rozmówczyni Polskiego Radia.

Nie są wprowadzane także specjalne programy dla wyzwolonych terytoriów Zagłębia Donieckiego, które mogłyby nauczyć młodzież patriotyzmu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Pogorzelski/Konstantynówka/Kramatorsk/Kijów/dj

podobne: Rewolucja a umowa stowarzyszeniowa (płatne podziałem społeczeństwa, krwią i… złotem). oraz: Donbas głoduje po odcięciu finansowania z Kijowa. W rok po Majdanie – 31 procent uważa że był to przewrót państwowy, za którym stała ukraińska opozycja albo Zachód. i to: Resentyment postkolonialny kontra postawy szowinistyczne na Ukrainie czyli… Dlaczego Rosja straciła Ukrainę i dlaczego Ukraina nie jest jednolitym państwem.

24.03.2015 (IAR) – Zmiany na ukraińskiej scenie politycznej. Według sondażu Centrum Razumkowa, znacznie straciły popularność ugrupowania będące u władzy.

Jeszcze w październiku zeszłego roku na Front Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka głosował co piąty Ukrainiec, teraz ugrupowanie nie wchodzi nawet do parlamentu, ponieważ nie przekracza 5-procentowego progu wyborczego. Podobnie obecne teraz w Radzie Najwyższej: populistyczna Partia Radykalna i Ojczyzna Julii Tymoszenko. Poparcie dla Bloku Petra Poroszenko spadło z 22 do 14%. Oznacza to, że problemy ekonomiczne Ukraińcy kojarzą przede wszystkim z działalnością rządu, a nie prezydenta. Niewielki spadek poparcia zanotowała wchodząca do koalicji Samopomoc (z 11 do 9%). Z sondażu wynika też, że badanym nie podoba się też działalność opozycji – Blok Opozycyjny popiera 7%, w październiku zagłosowało na niego 9,3% wyborców.

Istnieje także duża grupa osób niezdecydowanych. Co czwarty w ogóle nie poszedłby głosować, a prawie 18% badanych nie było w stanie odpowiedzieć na pytanie, kogo by poparło.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Pogorzelski /Kijów/dw

podobne:  Kosmici wylądowali na Ukrainie! Kukła Poroszenko nadał obywatelstwo trzem innym kukłom żeby mogły zostać ministrami w nowym rządzie. oraz: Ukraina: Rada Najwyższa nie odwołała Jaceniuka, ale nie wszystkie reformy zostały przegłosowane. Oszczędności na pensjach urzędników i więcej pieniędzy na armię. Za miesiąc koniec działań wojennych? a także: Spory polityczne na Ukrainie wstrzymują reformy sektora gazowego i to: Poroszenko rozwiąże parlament?

2. Poroszenko: nie będzie kieszonkowych armiiOpinie: Na ukrainie trwają walki między grupami oligarchówPatowa sytuacja w Konflikcie Kołomojskiego z Poroszenką. Poroszenko dymisjonuje KołomojskiegoZatrzymania na posiedzeniu rządu.

23.03.2015 (IAR) – Ukraiński prezydent zapowiada, że w jego kraju nie będzie prywatnych armii. W ten sposób Petro Poroszenko odniósł się do konfliktu z oligarchą i gubernatorem obwodu dniepropietrowskiego Ihorem Kołomojskim.

Ihor Kołomojski jest osobą, dzięki której udało się uratować obwód dniepropietrowski przed separatyzmem. Pierwszy zaangażował się w tworzenie batalionów ochotniczych. Teraz jednak wykorzystał je, gdy rozpoczął się konflikt z państwem o kontrolę nad UkrNaftą, państwowym przedsiębiorstwem, z którego czerpał zyski oligarcha. Władze chcą, aby zyski z powrotem trafiły do budżetu.

Mężczyźni bez znaków rozpoznawczych zajęli siedzibę tej firmy w Kijowie. Prezydent nakazał, aby ich usunąć i zapewnił, że takie historie nie powinny się powtarzać, bataliony będą podporządkowane władzom wojskowym, a „żaden gubernator nie będzie miał swoich kieszonkowych sił zbrojnych”.

Przed rewolucją godności, którą Ihor Kołomojski popierał, biznesmen miał dość złą reputację osoby, która działa na granicy prawa, często prowadząc wrogie przejęcia, choć w przeciwieństwie do oligarchów z Zagłębia Donieckiego nie jest on oskarżany o powiązania ze światem przestępczym.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Piotr Pogorzelski,Kijów/dyd

24.03.2015 (IAR) – Na Ukrainie trwają zmagania między oligarchami. Tak konflikt na linii Petro Poroszenko- Ihor Kołomojski komentuje ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Zdaniem Jewgena Worobjowa, grupy ukraińskich oligarchów próbują na nowo podzielić wpływy związane z sektorem energetycznym. Jak zaznacza, ukraińskie zmiany prawne dotyczące firm energetycznych są potrzebne, aby zatrzymać wypływanie państwowych pieniędzy. Jednak jak dodaje, ostatnie wydarzenia mogą wskazywać, że chodzi tu tylko o zastąpienie Kołomojskiego innymi oligarchami, a nie stworzenie systemu przejrzystego zarządzania państwowymi aktywami.

Jewgen Worobiow wyjaśnia, że na Ukrainie trwają spekulacje dotyczące tego, którzy z oligarchów mogą chcieć zabrać część tortu należącą do Ihora Kołomojskiego. Jak wskazuje, może to być na przykład oligarcha z rosyjskim paszportem Konstantyn Hryhoryszyn, albo grupa Ihora Jeremiejewa – deputowanego do Rady, który próbuje konkurować z Kołomojskim.

Ihor Kołomojski jest osobą, dzięki której udało się uratować obwód dniepropietrowski przed separatyzmem. Pierwszy zaangażował się w tworzenie batalionów ochotniczych. Teraz jednak wykorzystał je, gdy rozpoczął się konflikt z państwem o kontrolę nad UkrNaftą, państwowym przedsiębiorstwem, z którego czerpał zyski. Władze chcą, aby pieniądze trafiły do budżetu.

W zeszłym tygodniu mężczyźni bez znaków rozpoznawczych zajęli siedzibę tej firmy w Kijowie. Prezydent nakazał, aby ich usunąć i zapewnił, że takie historie nie powinny się powtarzać, bataliony będą podporządkowane władzom wojskowym, a „żaden gubernator nie będzie miał swoich kieszonkowych sił zbrojnych”.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Paweł Buszko /K.P.

24.03.2015 (IAR) – Ukraińska władza chce ograniczyć wpływy Kołomojskiego; sytuacja jest patowa. Tak Rafał Sadowski z Ośrodka Studiów Wschodnich komentuje ukraiński konflikt na linii prezydent – gubernator Dniepropietrowska. Ukraiński oligarcha nie godząc się na ograniczenie jego wpływów w państwowych spółkach sektora energetycznego demonstracyjnie wysłał do ich siedzib podległe mu uzbrojone bojówki.

Rafał Sadowski podkreśla, że chociaż Kołomojski zasłużył się dla Ukrainy walcząc z separatyzmem, to z drugiej strony posiada dość niejasne biznesy na styku spółek państwowych. Obecnie, zdaniem Rafała Sadowskiego, władze będącej w złej sytuacji ekonomicznej Ukrainy, próbują ograniczyć tego typu precedery zmniejszające wpływy do kasy państwowej. Jak zaznacza, do uporządkowania niejasnych interesów nakłania Ukrainę także zachód, który jako jeden z warunków finansowego wsparcia stawia przejrzystość w ukraińskich państwowych spółkach.

Ekspert podkreśla, że na razie sytuacja jest patowa, bowiem żadna ze stron – ani oligarcha, ani prezydent Poroszenko – nie idą na otwarty konflikt. Jak wyjaśnia – ani Poroszenko nie zdymisjonował Kołomojskiego ze stanowiska gubernatora, ani Kołomojski w swoich wypowiedziach nie atakuje bezpośrednio Poroszenki.

Rafał Sadowski zaznacza, że gdyby konflikt się zaostrzył, miałoby to dla Ukrainy fatalne skutki. Przyniosłoby to, jak dodaje, destabilizację sytuacji społecznej i politycznej; spraliżowałoby też prace parlamentu, który powinien zająć się wdrażaniem reform. Rafał Sadowski podkreśla, że czarny scenariusz nie jest wcale wykluczony. Gdyby się zdarzył, to jak dodaje, Rosjanie nie musieliby wszczynać kolejnej ofensywy przecwiko Ukrainie, bo Ukraińcy sami by się wykończyli…

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Paweł Buszko /K.P.

25.03.2015 (IAR) – W nocy prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał wniosek o dymisję gubernatora obwodu dniepropietrowskiego Ihora Kołomojskiego. Rezygnację złożył on sam – powodem był konflikt biznesmena z władzami o kontrolę nad państwowymi przedsiębiorstwami.

Na nagraniu, które wyemitowało Radio Swoboda, prezydent podkreślił zasługi gubernatora w stabilizacji sytuacji we wschodniej Ukrainie. Dodał przy tym, że obwód dniepropietrowski jest strategicznie ważny w kontekście wojny w Donbasie i musi pozostać „bastionem” Ukrainy na wschodzie kraju. „Musimy zapewnić pokój, stabilność i spokój. Zrobiliśmy dużo dla tego, aby Ukraina była zjednoczona, bezpieczna; aby bezpieczeństwo Ukrainy nie było kwestionowane” – powiedział Poroszenko.

Decyzja prezydenta wywołała burzę wśród opinii publicznej. Związany z Kołomojskim deputowany do Rady Najwyższej Witalij Kuprij stwierdził, że teraz prezydent bierze na siebie pełną odpowiedzialność za sytuację w Dniepropietrowsku. Kuprij na kilka godzin przed dymisją Kołomojskiego, złożył wniosek o usunięcie go z szeregów Bloku Petra Poroszenki.

Były dziennikarz, a obecnie deputowany prezydenckiej frakcji Serhij Łeszczenko uważa, że: „Była to najtrudniejsza, ale słuszna decyzja Poroszenki w polityce kadrowej”. Podobnego zdania jest politolog Taras Berezowec. Według niego, może to być przełomowy moment w karierze Poroszenki.

Kołomojski był gubernatorem obwodu dniepropietrowskiego od 2 marca 2014 roku. Dzięki jego wsparciu udało się uratować Dniepropietrowsk przed separatyzmem. Jako pierwszy zaczął wspierać powołanie batalionów ochotniczych. Później jednak władze, szukające w związku z trudną sytuacją ekonomiczną nowych źródeł dochodów, postanowiły pozbawić Kołomojskiego kontroli, a zatem także zysków z formalnie państwowego przedsiębiorstwa UkrNafta.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Paweł Pieniążek & wcześn./jj

„…Niejasny pozostaje los ropy naftowej wypompowanej na życzenie oligarchy z ukraińskich rurociągów, rzekomo w ochronie przed zajęciem jej przez bojowników rosyjskich z Donbasu.

Były już gubernator zapewnia, że przechowuje ropę w bezpiecznych magazynach ale Kijów obawia się, że mogło dojść do jej nielegalnej sprzedaży za pośrednictwem rafinerii w dyspozycji oligarchy. Ze względu na silne wpływy w rządzie, Kołomojski nie został w tej sprawie pociągnięty do odpowiedzialności. Domaga się za to opłat za przechowywanie ropy w swoich magazynach.

Audyt zarządzony przez Kijów ma wyjaśnić także tę kwestię. Kołomojskiemu udało się jednak zablokować inicjatywę natychmiastowej kontroli rządowej. Zamiast niej ma zostać ogłoszony przetarg na firmę audytową. W ten sposób oligarcha zyskał czas.

Sytuacja Kijowa jest o tyle trudna, że oddziały paramilitarne w dyspozycji Ihora Kołomojskiego chroniły Odessę i Dniepropietrowsk przed rosyjską dywersją. Po dymisji ta ochrona ma zostać ściągnięta. Sygnały o opuszczeniu ulic Odessy przez ludzi Kołomojskiego pojawiły się jeszcze we wtorek, kiedy pomimo sygnałów o kompromisie słanych przez jego kanały informacyjne (pierwszy i drugi) prezydent Petro Poroszenko zagroził aresztem bojówkom oligarchy, które nie zrezygnują z blokowania biur Ukrtransnafty i Ukrnafty.

Prezydent Ukrainy podpisał przyjęty przez parlament akt prawny, który zdejmuje nieformalny wpływ Ihora Kołomojskiego na sektor naftowy. Dzięki temu będzie możliwe wdrożenie reform zgodnych z unijnym prawem antymonopolowym. To jeden z warunków podtrzymania pomocy finansowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego…”

całość tu: konserwatywnie.wordpress.com

podobne: Słowo o ukraińskich oligarchach. oraz: Spory polityczne na Ukrainie wstrzymują reformy sektora gazowego.

…Wygląda na to że Poroszenko ma ambicję na samodzielne rządy i chce mieć do tego w terenie swoich ludzi. Wykruszanie się wpływów niedawnych prowodyrów Majdanu będzie się pogłębiać (na jego korzyść) i być może Ukraina doczeka się nowego dyktatora 🙂 Do pełni szczęścia (i władzy) brakuje mu już tylko wiernej armii dla okiełznania ewentualnych pretendentów spośród baronów pokroju Kołomojskiego (wraz z ich prywatnymi gwardiami) oraz dla podporządkowania sobie nacjonalistów (głównie z Prawego Sektora)… (Odys)

25.03.2015 (IAR) – Szef ukraińskiej Służby do Spraw Sytuacji Nadzwyczajnych i jego zastępca aresztowani przed posiedzeniem rządu. Serhij Boczkowski i Wasyl Stojecki mieli dopuścić się korupcji.

Urzędnikom odczytano zarzuty, założono kajdanki i wyprowadzono ich z sali posiedzeń. Zostali oni zwolnieni ze swoich stanowisk, a kierownicy lokalnych ośrodków zostali odsunięci od wykonywania obowiązków służbowych.

Według ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa, chodzi o ustawianie przetargów na dostarczanie paliwa, które trafiało do ratowników po zawyżonych cenach poprzez firmę pośrednika. W Służbie do Spraw Sytuacji Nadzwyczajnych miała zostać przy tym zbudowana piramida korupcyjna. Każdy z obwodów zbierał odpowiednią sumę z łapówek, która była przekazywana do kierownictwa w stolicy.

To pierwsze tak głośne zatrzymanie za czasów nowych władz. Szef MSW zapowiada, że w najbliższym czasie przedstawi publicznie „szokujące” materiały dowodowe.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Pogorzelski /jj

3. Broń dla Ukrainy.

24.03.2015 (IAR) – Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła rezolucję wzywającą Baracka Obamę do rozpoczęcia dostaw broni dla Ukrainy. Uchwalony przez niższą izbę dokument nie jest jednak wiążący dla prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Rezolucja przeszła w Izbie Reprezentantów przytłaczająca większością głosów 348 do 48. Wynik głosowania świadczy o ponadpartyjnym poparciu propozycji dostaw broni dla Ukrainy w amerykańskim parlamencie. W dokumencie znalazło się wezwanie by prezydent Barack Obama przestał zwlekać z decyzją w tej sprawie.

Według Kongresmanów, dostawy broni ze Stanów Zjednoczonych wzmocnią zdolności Ukrainy do obrony suwerennego terytorium przed „nie sprowokowaną i trwająca agresją ze strony Federacji Rosyjskiej”.

Barack Obama jak na razie popiera się presji ze strony Kongresu, wielu ekspertów a nawet członków własnej administracji. Amerykański prezydent obawia się, że dostawy broni dla Ukrainy spowodują zaostrzenie konfliktu. Jak dotąd Obama podjął decyzję o przekazaniu rządowi w Kijowie pojazdów wojskowych Humvee, dronów wywiadowczych, radarów, systemów łączności, noktowizorów, materacy oraz koców. Prezydent USA nie wykluczył, ze w przypadku niedotrzymania porozumienia z Mińska może zmienić decyzję w sprawie dostaw broni.

Informacyjna Agencja radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/magos

źródło: stooq.pl

podobne: Zachód domaga się dyplomatycznego rozwiązania konfliktu ukraińskiego, ale są też głosy o dostawie broni oraz: Broń dla Ukrainy może oznaczać eskalację działań

Ukraina (krew)

Reklamy

4 comments on “Ukraina: coraz mniej Ukrainy w Donbasie, zmiany na scenie politycznej, czystki we władzach i wojna oligarchów (Poroszenko umacnia swoje wpływy?) USA: rezolucja w sprawie broni dla Ukrainy.

  1. Pingback: Gospodarka Rosji stacza się, ale katastrofy już raczej nie będzie. Czy Putin znacjonalizował Bank Centralny Rosji? Ukraina: Strach przed wojną paraliżuje biznes, kredyt z MFW to pomoc czy drenaż? Kijów walczy o reformy energetyczne (bez Kołomojsk

  2. Pingback: Ukraina: protesty górnicze, walka oligarchów, uchwała dotycząca wojny, pomoc humanitarna z USA (dla Donbasu). Rosja: Putin tłumaczy politykę. Scenariusz inkorporacji Ukrainy przez Rosję | Łódź Odysa

  3. Pingback: Robert Potocki: PostMajdanowa (de)oligarchizacja i Samobójcze prawo serii. | Łódź Odysa

  4. Pingback: Prawy Sektor chce referendum ws. wotum nieufności dla władz. Przemytnicy z Zakarpacia powoływani do wojska. Krucha równowaga pomiędzy klanami oligarchiczno-mafijnymi na Ukrainie. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s