Putin przeinacza historię. Pomnik smoleński w zamian za krasnoarmiejski. Grecja chce od Niemiec reparacji wojennych.


1. Schetyna o pomniku smoleńskim. Rosyjski ekspert wytyka Putinowi przeinaczanie historii

02.04.2015 (IAR) – Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna ma dziś rozmawiać z ambasador RP w Moskwie o budowie pomnika smoleńskiego. Rosja chce, by w zamian za zgodę na budowę pomnika w Smoleńsku, Polska zezwoliła na wzniesienie w Krakowie pomnika czerwonoarmistów. Takie stanowisko przekazał minister kultury Rosji polskiej ambasador Katarzynie Pełczyńskiej – Nałęcz. Grzegorz Schetyna, który gościł w radiowej Trójce, powiedział, że trudno to traktować jako poważną propozycję strony rosyjskiej. Jego zdaniem, pomysł, by zastosować „zasadę wzajemności” budowy pomników smoleńskiego i czerwonoarmistów, określił to jako „kiepski żart”.

Minister spraw zagranicznych przyznał, że „są pewne trudności, wynikające z tego, iż nie ma jednego śledztwa w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej”, lecz postępowania równolegle prowadzą Polska i Rosja. Jak mówił, w 2010 roku, kiedy podejmowano tę decyzję, „wszyscy byli w szoku”. „Zawsze będziemy to stawiać w kontekście tego, co zrobili Holendrzy po katastrofie swego samolotu, ale też sytuacja była inna” – mówił Schetyna. Chodzi o zestrzelenie 17 lipca nad Ukrainą samolotu malezyjskich linii lotniczych, w którym leciało między innymi 193 Holendrów. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi holenderska prokuratura.

Szef MSZ wyraził nadzieję, że w tym roku nasi śledczy zakończą śledztwo, dotyczące katastrofy TU154M. „Wówczas będzie można podjąć ewentualną decyzję o dalszych działaniach” – dodał.

Centralne uroczystości 5. rocznicy katastrofy samolotu TU-154M odbędą się rano 10 kwietnia na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Uroczysta msza święta zostanie odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 11.00.

Trójka/IAR/dw/magos

podobne: Taśmociąg Platformy „wprost” POd cenzurą i czas rozliczeń za „katastrofę smoleńską” czyli… „WSI wraca tylnymi drzwiami” dzięki (anty)Tuskowej reformie służb specjalnych. oraz: Kolejna rocznica „katastrofy w Smoleńsku” – zimna wojna trwa

23.03.2015 (IAR) – Prezydent Rosji przeinacza historię, wykorzystując ją do swoich gier politycznych. Do takiego wniosku doszedł były kremlowski doradca Andriej Iłłarinow, który opublikował na stronach radia Echo Moskwy obszerną analizę zatytułowaną „Bezwstydne wywody, niemające niczego wspólnego z prawdą”. Iłłarionow przypomniał, że niedawno prezydent Rosji na posiedzeniu komitetu organizacyjnego 70-tej rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami wezwał do przeciwstawienia się fałszowaniu historii.

Władimir Putin oskarżył Zachód o kłamstwo i przeinaczanie faktów historycznych po to, żeby moralnie osłabić Rosję. Były doradca Kremla zebrał kilka wypowiedzi rosyjskiego prezydenta, odnoszących się do ważnych wydarzeń historycznych i posługując się analizami znanych historyków, podważył prawdziwość słów Wladimira Putina. Między innymi przypomniał, że kiedyś rosyjski prezydent porównał obronę Westerplatte z obroną Twierdzy Brzeskiej. Putin dziwił się, że z takim pietyzmem mówi się o bohaterach, którzy bronili się zaledwie 7 dni, ostrzeliwani przez niemiecki pancernik. W jego ocenie bohaterami byli radzieccy żołnierze broniący Twierdzy Brzeskiej, którzy nie podawali się, a do niewoli trafiali tylko wtedy, gdy tracili przytomność. Andriej Iłłarionow przypomniał Putinowi, że na Westerplatte nie było twierdzy, a jedynie strażnica broniona przez 182 źle wyposażonych żołnierzy, na których nacierało 3500 hitlerowców, wspieranych przez marynarkę wojenną i lotnictwo. Natomiast w Brześciu już w pierwszych dniach walk poddało się ponad 3000 czerwonoarmistów. Iłłarionow dodaje, że Twierdzy Brzeskiej broniło 9 tysięcy żołnierzy, na których nacierało 17 tysięczne ugrupowanie, a regularna obrona trwała zaledwie jeden dzień dłużej, od tej na Westerplatte.

W tekście Andrieja Iłłarionowa znalazły się również sprostowania do historycznych wypowiedzi rosyjskiego rezydenta odnoszących się do tworzenia rosyjskiej państwowości i związków Rosji z Krymem.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/dw

podobne: Rosyjska Gazeta: „AK zabijała czerwonoarmistów” (publikacja dokumentów o AK). IPN odpowiada na rosyjską prowokację. Żołnierze Wyklęci i ostatnie polskie powstanie. oraz: W rocznicę obchodów wyzwolenia Auschwitz (bez Pileckiego). Mosze Kan­tor: „Putin jest wiel­kim przy­ja­cie­lem śro­do­wisk ży­dow­skich”. Czy żydom grozi exodus? Brytyjski historyk ostro o bierności Zachodu wobec zagłady. i to: Uwaga Putin jest Rosjaninem! Czy Lachy naprawdę mają mu pomagać (a jeśli tak to w czym)? Polityka rosyjska wobec Polaków czyli „Bracia Moskale” nigdy nie istnieli.

2.  Niemcy: MSZ Grecji chce kompromisu ws. reparacjiGrecja chce od Niemiec 279 miliardów euro za straty wojenne

23.03.2015 (IAR) – Szef greckiej dyplomacji chce kompromisu z Niemcami w sprawie odszkodowań za straty z czasów drugiej wojny światowej. Nikos Kodzias mówi o tym w wywiadzie dla dziennika „Sueddeutsche Zeitung”. Sprawa reparacji wojennych może zostać poruszona podczas dzisiejszych rozmów kanclerz Angeli Merkel z premierem Grecji.

W ostatnich tygodniach greccy politycy głośno domagali się powrotu do rozmów na temat odszkodowań za zbrodnie Trzeciej Rzeszy. Grecki minister obrony mówił niedawno, że jego kraj, w przeciwieństwie do innych europejskich państw nie otrzymał odszkodowań za straty wojenne. Rząd w Berlinie uważa jednak sprawę za zamkniętą, przypominając, że w 1960 roku zawarto z Grecją umowę odszkodowawczą i wypłacono Atenom 115 mln ówczesnych marek. W wywiadzie dla dzisiejszego wydania „Sueddeutsche Zeitung” szef greckiej dyplomacji opowiada się za wypracowaniem kompromisu. Jak mówi, trzeba znaleźć drogę, aby rozmawiać z Niemcami racjonalnie. Nikos Kodzias proponuje powołanie rady mędrców, która miałaby zająć się tematem odszkodowań. „Sueddeutsche Zeitung” ocenia, że wypowiedź greckiego ministra to próba łagodzenia napiętych relacji z Berlinem. Jeszcze niedawno niektórzy greccy politycy grozili konfiskatą niemieckiej własności w Grecji.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Szymański/Berlin/sk

07.04.2015 (IAR) – Prawie 279 miliardów euro – tyle, zdaniem władz w Atenach, Niemcy powinny zapłacić Grecji za straty poniesione w czasie drugiej wojny światowej. Wyliczyli to greccy specjaliści. Niemcy jednak uznają sprawę reparacji za zamkniętą.

Odkąd władzę w Grecji przejęła radykalna Syriza, pod adresem Niemiec coraz częściej padają żądania dotyczące odszkodowań za straty wojenne. Teraz po raz pierwszy pojawia się jednak konkretna kwota. Z wyliczeń greckiego Ministerstwa Finansów i tamtejszego banku centralnego wynika, że Niemcy są winne Grekom 278,7 mld euro.

Władze w Berlinie jednak regularnie odrzucają greckie żądania. Przypominają, że w 1960 roku Niemcy zawarły z Grecją umowę odszkodowawczą i wypłaciły Atenom 115 mln ówczesnych marek. W umowie zapisano też, że sprawę odszkodowań uważa się za zamkniętą.

Reagując na najnowsze greckie wyliczenia, wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel powiedział, że z prawnego punktu widzenia kwestia odszkodowań jest załatwiona. Skrytykował też próby łączenie tej sprawy z aktualnym zadłużeniem Grecji. Jak stwierdził, „to głupie”. Wicekanclerz Niemiec przyznał jednocześnie, że na Niemcach nadal spoczywa moralna odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Szymański, PR Berlin/dj

podobne: Gotz Aly: „Każdy obywatel Niemiec do dzisiaj korzysta z ograbienia Europy”. Państwo opiekuńcze za łupy wojenne. oraz: Tomasz Gabiś: Europejska unia walutowa jako system socjalistycznej redystrybucji kosztem Niemców…(?) i to: Unia energetyczna: polskie postulaty okrojone do minimum, dekarbonizacja to gwóźdź do trumny polskiego górnictwa (dla kogo pracuje D. Tusk?). Dyktat Niemiec i Francji w sprawie Grecji i sankcji. Gazprom sam sobie szkodzi. Polskie złoża „gazu zamkniętego”. PGNiG ukończyło rozbudowę Podziemnego Magazynu Gazu.

źródło: stooq.pl

Niemcy - Rosja (propaganda)

Reklamy

4 comments on “Putin przeinacza historię. Pomnik smoleński w zamian za krasnoarmiejski. Grecja chce od Niemiec reparacji wojennych.

  1. Pingback: Polacy w 1940 roku mordowani byli w trybie specjalnym. Katyń był największym kłamstwem Europy XX wieku. Brytyjczycy wiedzieli kto dokonał zbrodni ale prawdę zataili. Putin wykorzystuje tragedię smoleńską (podobnie jak Stalin używał Katynia) do

  2. Pingback: Schetyna: przejazd „Nocnych Wilków” przez Polskę to prowokacja. Załdostanow: Polacy są wojownikami, z którymi łącza nas wspólne wartości. Rosyjskie media: Ukraińcy dali w twarz polskiemu prezydentowi | Łódź Odysa

  3. Pingback: Rosja: „Dzień zwycięstwa” demonstracją siły. Merkel oddaje hołd żołnierzom radzieckim („Tagesspiegel” krytycznie o pomijaniu w Niemczech zbrodni Stalina). Putin usprawiedliwia pakt Ribbentrop-Mołotow a Niemców uznaje za &#

  4. Pingback: Szyderczy śmiech historii czyli… „Przyjeżdżają tu rowerami, pływają i wracają do domu naszymi samochodami”. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s