Szwedzkich emerytów czeka ciężki los, za to w Wlk. Brytanii dostaną swoje pieniądze.


1. Szwecja: ciężki los emerytów.

13.04.2015 (IAR) – W Szwecji rośnie ubóstwo wśród emerytów. Główna przyczyna tego zjawiska to fakt, że w szwedzkim społeczeństwie jest coraz większy odsetek imigrantów. A jeśli ktoś zamieszkał w Skandynawii w dojrzałym wieku, to przeważnie nie zdążył zapracować na wysoką emeryturę.

Prognozy szwedzkiego odpowiednika naszego ZUS-u mówią, w ciągu czterech lat liczba osób z najniższymi emeryturami wzrośnie o 20 procent.

Jak żali się szwedzkiemu radiu publicznemu pochodząca z Bałkanów 81-letnia Lenka Delipara, gdy zapłaci czynsz, z jej 5-tysięcznej emerytury zostaje niewiele. Wystarcza na jedzenie, ale na lekarstwa – już nie zawsze. O wyjściu do teatru czy kawiarni można tylko pomarzyć. 5 tysięcy koron to ponad 2150 złotych, co polskiemu emerytowi może się wydać sumą godną pozazdroszczenia, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że koszty utrzymania w Szwecji są o wiele wyższe niż w naszym kraju.

Władze przewidują, że w najbliższym czasie sytuacja nie zmieni się na korzyść, bowiem do Szwecji wciąż napływają nowi imigranci.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/sverigesradio.pl/dabr

…kolejna porażka i konsekwencja „państwa opiekuńczego”, które na naszych oczach bankrutuje. Bankrutujący „raj” Szwecji.

podobne: Inny „najlepszy minister finansów w UE” przyznaje: Szwecja w recesji. Socjalizm sucks!

2. Tomasz Cukiernik: Oddadzą pieniądze emerytom!

W przeciwieństwie do polskich emerytów, których dekadami wpłacane przymusowo pieniądze na system emerytalny, nie są ich, lecz państwa, emeryci w Wielkiej Brytanii będą mogli wypłacić całość jednorazowo i zrobić z tymi pieniędzmi co im się podoba.

To jedna z największych rewolucji w finansach osobistych w Wielkiej Brytanii od dekad. Jak informuje „The Guardian”, każdy Brytyjczyk mający 55 lat lub więcej od 6 kwietnia br. może wypłacić sobie gotówką całe zebrane na emeryturę oszczędności i zrobić z nimi co tylko mu się podoba. Brytyjscy emeryci mogą wypłacić wszystko jednorazowo i na przykład zainwestować w biznes lub w fundusz inwestycyjny, kupić dom na wynajem lub wpłacić do banku czy wypłacać sobie po części, a także otrzymywać te pieniądze w rocznych ratach.

Haczyk polega na tym, że jeśli tych pieniędzy jest zbyt dużo, to powstanie konieczność zapłacenia sporego podatku dochodowego (wolne od podatku jest 25 procent zgromadzonego kapitału). Brytyjski Departament Skarbu już wyliczył, że z tego tytułu w ciągu 5 lat może liczyć na dodatkowe 4 mld GBP wpływów podatkowych.

Jak to jednak bywa w państwie opiekuńczym, brytyjski Departament Pracy i Emerytur przeszkolił ponad 300 pracowników, którzy będą doradzać emerytom, co najlepiej powinni zrobić z własnymi pieniędzmi.

Problem z Polską jest nie tylko taki, że politycy nigdy nie zgodziliby się na podobny krok, ale przede wszystkim te pieniądze nie istnieją, bo ZUS jest bankrutem i nawet na bieżąco nie jest w stanie wypłacać emerytur z bieżących składek (musi otrzymywać co roku kilkudziesięciomiliardową dotację z budżetu) – dlatego takiego rozwiązania nie można wprowadzić.

Źródło: nczas.com

podobne: Grexit i Brexit. Przyszłość Wielkiej Brytanii w UE, Grecji w strefie euro. EBC i luzowanie ilościowe. Fatalne prognozy dla Francji która tonie w długach. Islandia: negocjacje czy pożegnanie z Unią. oraz: Rewolucyjne nastroje w Eurokołchozie: Strajk paraliżuje Belgię, Hiszpanie nie mają z czego oszczędzać, fala głodu w Wlk. Brytanii, Grecja ciągle na finansowej kroplówce, w Szwecji będą nowe wybory (rośnie poparcie nacjonalistów).

rys. Jerzy Krzętowski

rys. Jerzy Krzętowski

Reklamy

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s